česky  français 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Free stock photos Pixel.com
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Rozvoj energetického sektoru v Gambii je i příležitostí pro české firmy

Gambie má značný potenciál pro využití obnovitelných zdrojů, tento potenciál je však prozatím nevyužitý. Gambijská vláda ale nedávno představila aktualizovanou Cestovní mapu pro oblast energetiky, která popisuje její značný rozvoj. To je i dobrá zpráva pro české firmy z oboru se zájmem expandovat na nové trhy.
 

V srpnu 2017 byla gambijskými úřady ve spolupráci se Světovou bankou zpracována aktualizovaná Cestovní mapa Gambie pro oblast elektrické energie. V období 2018-2020 je cílem zvýšení instalované kapacity ze současných méně než 70MW na úroveň 200MW a dlouhodobějším horizontu se plánuje dosáhnout do roku 2025 instalované kapacity 300MW. Zároveň by mělo dojít ke snížení četnosti přerušení dodávek a rozšíření přístupu obyvatel k elektřině.

Další důležitý dokument pro rozvoj gambijského energetického sektoru představuje Zákon o obnovitelných zdrojích energie, který zavádí podporu obnovitelné zdroje energie (OZE) s cílem zajistit větší energetickou nezávislost a bezpečnost, snížení nežádoucích emisí a posílení ekonomického růstu. Zákon mimo jiné zřizuje Fond pro obnovitelné zdroje energie a stanoví úlevy na daních pro projekty OZE.

Elektrické energie je v Gambii dlouhodobě nedostatek a dochází tak k častým výpadkům proudu. Všechny větší elektrárny v provozu používají jako zdroj energie těžký topný olej.  Tato situace se však již brzy může změnit, neboť Gambie začala výrazněji podporovat OZE, včetně vodních elektráren, a první projekty využívající OZE již jsou ve fázi návrhů. Může to být příležitost i pro české firmy.

Mgr. Pavel Zástěra, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Dakaru