česky  français 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: pexels.com
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Rychlý rozvoj těžebního průmyslu v Senegalu

Těžební průmysl tvoří důležitou součást hospodářství Senegalu a v posledních letech se rychle rozvíjí, v roce 2021 Senegal navíc plánuje zahájit těžbu ropy a plynu. Představuje tak příležitosti i pro české firmy, které disponují požadovanými technologiemi a know-how.
 

Senegal disponuje zásobami zlata, železné rudy, mědi, chromu a niklu, dále fosfátu a vápence. V senegalských pobřežních vodách byly také nalezeny počátkem roku 2016 na základě zkušebních vrtů ropných společností zásoby cca 250 milionů barelů ropy a zásoby zemního plynu jsou odhadovány na cca 450 miliard m3, začátek těžby ropy a plynu je plánován na rok 2021.

Hlavní zóny těžby se nacházejí v regionech Thiès na západě, Matam na severovýchodě a Kédougou na jihovýchodě Senegalu. Těžební sektor přispěl v roce 2016 do státního rozpočtu částkou cca 118 mld. FCFA (178 mil. Euro), v porovnání se 110 mld. FCFA v roce 2014, a představoval 2,85 % HDP. Senegalská vláda počítá i v příštích letech s postupným nárůstem důležitosti těžebního průmyslu v ekonomice.

Přestože těžba a produkce zlata v Senegalu začala teprve v roce 2009, v roce 2017 již dosáhla 7,3 tuny. V posledních letech byly uděleny licence na prospekci a těžbu mimo jiné společnostem Terangagold, Randgold Resources, SGO a Toro Gold. Na severovýchodě země byla potvrzena další naleziště - důl Sabodala obsahuje podle průzkumů prokázané zásoby cca 81 tun zlata a zásoby v dalších dolech jsou odhadovány na 218 tun. Kromě industriální těžby tradiční těžba zlata v Senegalu zaměstnává  8-9 tis. osob. Dalším významným minerálem je zirkon, kterým se těžbou 73 000 tun v roce 2017 s nárůstem těžby o 40 % oproti roku 2016 Senegal stal jedním z předních producentů této suroviny na světě.

České společnosti mohou senegalské straně nabídnout technologie na těžbu a mechanické zpracování nerostných surovin (motory i specializované stroje, či jednotky), chemickou úpravu a dopravu těchto materiálů v rámci závodů i na silnicích (pásové dopravníky, nákladní vozy). Další možností by mohla být investice některé z českých společností přímo v Senegalu.

 

Mgr. Pavel Zástěra, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Dakaru