česky  français 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Pexels.com
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Senegalský sektor stavebnictví vykazuje silný růst

Senegal již několik let zaznamenává růst HDP přes 6 %. Sektor stavebnictví vykazuje také podstatný růst a v prosinci 2017 posílil dokonce o 44 % oproti prosinci 2016. Senegal tak přestavuje příležitost i pro české firmy z oblasti stavebnictví a stavební techniky.
 

V souladu se senegalskou ekonomickou a sociální politikou se v současné době staví, nebo je plánováno několik velkých projektů uvedených ve vládním rozvojovém plánu Senegalu z roku 2014. A přes silnou konkurenci domácích i zahraničních společností mohou uspět i české firmy. V roce 2017 se například podařilo uzavřít kontrakt na výstavbu regionálních letišť v Senegalu české firmě Transcon Electronic Systems.

České firmy se mohou mimo jiné prezentovat na mezinárodním veletrhu SENCON EXPO, který se koná v Dakaru každoročně v únoru a je jednou z největších výstavních a prodejních akcí v regionu západní Afriky v tomto sektoru stavebnictví a stavební techniky. Na veletrhu lze představovat nejen výrobky z různých oborů, ale i služby. Rozpětí je široké od stavebnictví a stavebních materiálů po stavební stroje, ale i energetiku, infrastrukturu a vodohospodářství. Veletrh je také pro exportéry a investory příležitostí blíže se seznámit s tím, co může Senegal nabídnout, navázat nové obchodní vztahy a zjistit možnosti uplatnění na 15 trzích Hospodářského společenství států západní Afriky (ECOWAS).

Počet vystavovatelů dlouhodobě roste. Oficiálně se veletrhu v roce 2018 zúčastnilo 130 vystavujících firem z celkem 15 zemí z různých kontinentů (Alžírsko, Čína, Francie, Guinea, Indie, Itálie, Lucembursko, Maroko, Pákistán, Saudská Arábie, Tunisko, Senegal). Dále se na veletrhu prezentovaly senegalské státní instituce a asociace. Součástí veletrhu jsou i semináře a diskusní panely umožňující výměnu názorů a zkušeností v oboru stavebnictví.

Tento veletrh se koná na výstavní ploše Mezinárodního obchodního centra Senegalu (CICES) v Dakaru. Veletrh SENCON by mohl být i vhodnou příležitostí pro prezentaci českých firem, které v případě zájmu o účast mohou najít více informací na webové stránce organizátora veletrhu SENCONEXPO. Nejzazší termín pro zaslání přihlášek organizátorovi veletrhu je konec října 2018.

Mgr. Pavel Zástěra, ekonomický diplomat, a Fatou Bintou Sonko, Velvyslanectví ČR v Dakaru