česky  français 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Senegal plánuje být mezi první stovkou zemí v letošní edici Doing business

Senegalská vláda schválila cestovní mapu Doing business 2018, která si klade za cíl umístění SN mezi prvními sto zeměmi v příští edici hodnocení Doing Business Světové banky (vydání je plánováno na podzim 2017). Tento cíl odpovídá záměru vlády učinit ze Senegalu zemi přitažlivou pro zahraniční investory. V letošní edici Doing business 2017 se SN umístil na 147. místě a poskočil tak oproti minulému roku o 6 příček výše.
 

Dvacet pět opatření cestovní mapy se zaměřují především na úkony spojené se založením obchodních společností, stavebním povolením, převodem nemovitostí a vymahatelností práva, kterou má zajistit vytvoření obchodních soudů a zlepšení kvality soudních procedur. Pro usnadnění mezinárodního obchodu bude v Dakarském přístavu zřízené jednotné okénko (guichet intégral) pro vyřizování veškerých formalit spojených s importem a exportem zboží. Důraz je také kladen na řešení platební neschopnosti, především likvidace obchodních společností, a zlepšení přístupu k úvěrům.

Ministr ekonomiky, financí a plánování A. Bâ během konzultací s ekonomickými a sociálními partnery potvrdil rozhodnutí senegalské vlády podporovat soukromý sektor, který se nejvíce podílí na vytváření nových pracovních míst. Podle údajů senegalské Agentury pro podporu investic a velkých staveb APIX investice soukromého sektoru v Senegalu vzrostly v roce 2016 v meziročním srovnání o 12% z 1 577 miliard FCFA (cca 66 mld. Kč) na 1 780 miliard FCFA (cca 74 mld. Kč). Přibližně 70% těchto investic pochází z místního soukromého sektoru.

Ilustrační foto

Ilustrační foto

Podnikatelské prostředí v Senegalu se v posledních letech zlepšuje, ekonomika roste ročně o více než 6% HDP a Senegal tak představuje i pro české firmy perspektivní trh. Příležitosti pro český export existují v celé škále oborů včetně dopravní infrastruktury, průmyslu, zemědělství a zdravotnictví. V letošní edici Doing business 2017 se Senegal umístil na 147. místě a poskočil tak oproti minulému roku o 6 příček výše. Výrazné posunutí v příští edici Doing business bude potvrzením nastoupeného trendu a konkurenceschopnosti senegalské ekonomiky v porovnání nejen s dalšími zeměmi Afriky, ale i celosvětově.

(Mgr. Pavel Zástěra, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Dakaru)