česky  français 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Pexels.com
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Senegal plánuje významně podpořit výstavbu bydlení

Senegalské vláda vyhlásila koncem roku 2019 nový program výstavby 100 tisíc sociálních bytů v příštích pěti letech.
 

Ministr urbanismu, bydlení a veřejné hygieny Abdou Karim Fofana poukázal na fakt, že záměrem je postavit sociálního bydlení za dostupnou cenou, které může být pro obyvatelstvo financováno jednoduchým a snadným způsobem. Cílem vlády je zajištění nabídky slušného a dostupného bydlení pro široké vrstvy obyvatelstva v relativně krátkém časovém horizontu.

Senegal již několik let zaznamenává růst HDP přes 6 % a sektor stavebnictví se na tomto růstu výrazně podílí. Pro ilustraci stavebnictví posílilo v prosinci 2017 dokonce o 44 % oproti prosinci 2016. Tento sektor by měl růst i v následujících letech, neboť se odhaduje, že v současné době jen v Dakaru chybí 150 tisíc bytů a na celém území Senegalu 350 tisíc bytů.

V souladu se senegalskou ekonomickou a sociální politikou se v současné době staví, nebo je plánováno několik velkých projektů uvedených ve vládním rozvojovém plánu Senegalu. A přes silnou konkurenci domácích i zahraničních společností mohou uspět i české firmy. V roce 2017 se například podařilo uzavřít kontrakt na výstavbu regionálních letišť v Senegalu české firmě Transcon Electronic Systems.

V Senegalu je obecně vysoká poptávka po stavebních technologiích a vybavení interiérů, které by bylo možné využít při realizaci nově vyhlášeného vládního programu výstavby 100 000 bytů do roku 2025. Senegalské firmy a instituce hledají zahraniční obchodní partnery se zkušenostmi v oboru stavebnictví k realizaci obytných domů a vil na klíč. S ohledem na cíl realizovat tento vládní program do roku 2025 předností jsou stavební technologie umožňující rychlou výstavbu.

Mgr. Pavel Zástěra, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Dakaru