česky  français 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Free photo at Pexels
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Senegalský zemědělský sektor se rychle rozvíjí

Zemědělský sektor se v Senegalu rychle rozvíjí. Produkce vzrostla v minulých letech o desítky procent a na tvorbě HDP se zemědělství podílí zhruba 8 %. Senegalská vláda jako součást rozvojové strategie podporuje větší farmy i rodinné zemědělství. Pro české firmy se tak v Senegalu otevírají nové příležitosti - mohou nabídnout své know-how a technologie v široké škále oborů od pěstování plodin přes chov domácích zvířat až po potravinářský průmysl.
 

Zemědělský sektor zastává v senegalské ekonomice důležitou roli a společně s rybolovem a těžbou nerostných surovin patří k hlavním odvětvím hospodářství. Na tvorbě HDP se podílí zhruba 8 % a zaměstnává mezi 50 až 70 % pracujícího obyvatelstva. Celková zemědělská produkce vzrostla v minulých letech o desítky procent – např. v roce 2016 se zvýšila vůči roku 2015 o více než 12 % a o rok dříve dokonce k 32 % vůči roku 2014.

Senegalská vláda podporuje rozvoj větších farem i rodinného zemědělství. Důraz je také kladen na produkci a zpracování arašídů, realizaci 150-200 malých projektů pomoci rodinného zemědělství a 100-150 velkých projektů s vysokou přidanou hodnotou a chov dobytka. Objem nutných investic v oblasti zemědělství na základě Plánu prioritních činností je vládou odhadován na 625 mld. XOF (25 mld. CZK) v období  2017-2019. Senegal ale prozatím mnoho zemědělských produktů dováží. Tato situace je dána i nedostatečně rozvinutým potravinářským průmyslem a nevhodnými podmínkami pro skladování zboží, které se tak rychle kazí.

Zemědělství nadále zůstává závislé na vnějších vlivech a jeho produkce tudíž značně kolísá. Součástí rozvojového plánu senegalské vlády je proto program PRACAS směřující k zajištění potravinové soběstačnosti. V roce 2015 Senegal dosáhl soběstačnosti v pěstování cibule, jejíž produkce se v průběhu deseti let zvýšila o 70 %.  Velkou výzvou je dosažení soběstačnosti v pěstování rýže v následujících letech, k čemuž bude nutné zvýšit objem sklizně na 1,6 mil. tun rýže ročně.

Hlavními plodinami jsou arašídy (jejich pěstování na cca 2 mil. ha se věnuje více než milión lidí), rýže (Senegal je po Pobřeží slonoviny druhým největším producentem rýže v Africe), proso, kukuřice, čirok, bavlna, ovoce a zelenina. České firmy mohou nabídnout své know-how a technologie v oblasti pěstování, chovu domácích zvířat a potravinářském průmyslu.

 

Mgr. Pavel Zástěra, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Dakaru