česky  français 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: MZV
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Slavnostní dokončení rekonstrukce letiště Saint-Louis českou společností TRANSCON

Dne 14. července dopoledne proběhlo ve městě Saint-Louis na severu Senegalu slavnostní zakončení stavebních prací regionálního letiště, které je prvním z pěti letišť rekonstruovaných českou společností TRANSCON ELECTRONIC SYSTEMS z Frýdku-Místku.

Kontrakt na rekonstrukci pěti senegalských regionálních letišť, jehož hlavním generálním dodavatelem je mezinárodně uznávaná česká společnost TRANSCON ELECTRONIC SYSTEMS, byl podepsán v listopadu 2017 a dosahuje hodnoty 161 milionů eur. Financujícími bankami jsou Česká exportní banka a Komerční banka, projekt je pojištěn ze strany EGAP. Jedná se tak o největší český počin v subsaharské Africe za posledních více než šedesát let. Kromě letiště Saint-Louis je součástí první fáze projektu také letiště Ourossogui-Matam, které by mělo být dokončeno na přelomu let 2022/2023. Zahájení druhé fáze, která zahrnuje rekonstrukci letiště Tambacounda, Kédougou a Ziguinchor, je plánováno na rok 2023.

Celý projekt je založen na světově unikátním konceptu modulárních letištních systémů vyvinutém společností TRANSCON, který v některých ohledech připomíná letištní „lego“. Zároveň má výrazný synergetický efekt, přičemž mezi hlavní subdodavatele patří řada českých renomovaných firem (KOMA MODULAR, TATRA, THT Polička, Stros – Sedlčanské strojírny, Elpro – Energo Transformers, FOSAN a Hagemann).

Významným přínosem výstavby a rekonstrukce pěti regionálních letišť je vytvoření cca 1 000 pracovních míst a ekonomický rozvoj senegalských regionů. Projekt získal velký ohlas mezi světovou odbornou veřejností a lze jej považovat za referenční bod pro mnohé české firmy nejenom v Africe.

Slavnostní inaugurace letiště se za přítomnosti senegalského prezidenta Macky Salla a českého velvyslance v Senegalu Marka Skolila zúčastnila také česká delegace vedená zvláštním zmocněncem prezidenta republiky a náměstkem ministra zahraničních věcí Martinem Tlapou. Ten se během své návštěvy země setkal s dalšími představiteli senegalské vlády a resortů cestovního ruchu a letecké dopravy, hospodářství, energetiky a důlního průmyslu, aby s nimi jednal o dalším rozvoji obchodní a hospodářské spolupráce mezi oběma zeměmi v oblasti infrastruktury, obrany a bezpečnosti, cestovního ruchu, zdravotnictví a energetiky. Dalším významným kontraktem v oblasti dopravní infrastruktury je dodávka 643 autobusů vyrobených ve Vysokém Mýtě pro dakarský dopravní podnik (Dakar Dem Dikk).

Velvyslanectví ČR v Dakaru hodlá na úspěšnou rekonstrukci letišť navázat zářijovou podnikatelskou misí domácích firem z nejperspektivnějších oborů jako je infrastruktura, cestovní ruch, zdravotnictví, energetika a obranně-bezpečnostní sektor. Zájemci o účast na podnikatelské misi se mohou přímo obrátit na paní Terezu Hankeovou, ekonomickou diplomatku Velvyslanectví ČR, nebo na Hospodářskou komoru ČR.

Stříhání pásky

Stříhání pásky

Projev náměstka Tlapy na slavnostním ceremoniálu

Projev náměstka Tlapy na slavnostním ceremoniálu

Projev prezidenta Macky Salla (DOCX, 88 KB) Článek ředitele I. Mazánka o letiště v Saint-Louis (DOCX, 53 KB)