česky  français 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Pexels.com
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Senegal výrazně zlepšil podnikatelské prostředí

Senegal se v hodnocení Doing Business 2018 zařadil mezi 5 zemí subsaharské Afriky a mezi 13 zemí z celého světa, které uskutečnily alespoň 5 významných ekonomických reforem.
 

Senegal postoupil v hodnocení Doing Business 2018 oproti minulému roku o 7 míst ze 147. na 140. příčku. Ke zlepšení vedlo několik reforem v oblasti zakládání firem, získávání úvěrů, převodu majetku, platby daní a vymahatelnosti smluv. Tento výsledek potvrzuje již několik let pokračující trend zvyšování atraktivnosti Senegalu pro domácí i zahraniční podnikatele, která je dlouhodobě jednou z priorit současné vlády.

Založení firmy je nyní v Senegalu snazší a rychlejší, neboť došlo ke snížení administrativní zátěže a poplatků. Firmu lze nyní založit do 24 hodin. Zlepšení indexu spolehlivosti záruk a poskytování více informací zájemcům o úvěry by měly vést k snazšímu získávání úvěrů firmami. Převod majetku se také zjednodušil, především snížením administrativní zátěže a poplatků, a lhůta na převod se zkrátila na 96 hodin.

Pro české firmy se v Senegalu naskýtají příležitosti v oblasti technologií pro zemědělství a zpracovatelský průmysl. Další možnosti představují infrastrukturní projekty zejména v dopravě a energetice. Rozvoj průmyslu je ve vládním rozvojovém plánu Senegalu identifikován jako významný předpoklad udržitelného růstu ekonomiky, tvorby pracovních míst a zajištění základních potřeb obyvatelstva.

 

Mgr. Pavel Zástěra, ekonomický diplomat, a Fatou Bintou Sonko, Velvyslanectví ČR v Dakaru