česky  français 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Zřízení obchodního soudu v Dakaru zlepší podnikatelské prostředí v Senegalu

Senegalská vláda plánuje v Dakaru zřídit obchodní soud. Za tímto účelem byl již vypracován návrh zákona, který čeká na schválení. Iniciativa je součástí snah senegalské vlády zlepšit podnikatelské prostředí, což je dobrá zpráva i pro české podnikatele a investory, kteří uvažují o vstupu na rostoucí senegalský trh.

 

Vládní představitelé o plánovaném zřízení obchodního soudu informovali během semináře zaměřeného na podnikatelské prostředí a nutné reformy. Obchodní soud bude sdílet novou budovu se soudem na předměstí Dakaru v Pikine Guédiawaye, která by měla být dokončena v roce 2017. Prezident Národního svazu zaměstnavatelů Senegalu (Confédération Nationale des Employeurs du Senegal) Mansour Cama řekl, že větší bezpečnost investic a transparentnost justice jsou nezbytnými předpoklady pro dlouhodobé zajištění investic do senegalské ekonomiky. V současné době je možné v určitých případech při řešení sporů využít arbitrážní soud při Obchodní komoře v Dakaru.

Dakar

Dakar

Nový obchodní soud budou moci využít pro řešení obchodních sporů i zahraniční společnosti, které působí v Senegalu, a měla by tak být posílena vymahatelnost práva a ochrana jejich investic, včetně vymahatelnosti pohledávek. Zároveň by mělo dojít k rychlejšímu projednávání případů. Toto je dobrá zpráva i pro české podnikatele, kteří plánují vstoupit na rychle rostoucí senegalský trh. V regionu západní Afriky již existují obchodní soudy například v Pobřeží slonoviny nebo v Mali.

 

Podle v červnu zveřejněné zprávy Mezinárodního měnového fondu (MMF) ohledně ekonomické situace v Senegalu je makroekonomická výkonnost ekonomiky silná. V roce 2015 HDP Senegalu vrostl o 6,5% (nejvíce za posledních 12 let) a letos MMF předpovídá růst ekonomiky dokonce o 6,6% za předpokladu, že Senegal bude pokračovat v nastaveném reformním kurzu. Důležité je podle MMF nasměrovat veřejné prostředky do vzdělání a sociální oblasti a více otevřít ekonomiku malým a středním podnikům. Zřízení obchodního soudu v Dakaru je tedy správným krokem, který bude mít pozitivní dopad na aktivity domácích firem i zahraničních investorů, včetně těch českých, v Senegalu.

 

(Mgr. Pavel Zástěra, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Dakaru)