česky  français 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Vernisáž výstavy na téma migrace

Dne 17.10.20215 byla v prostorách nadace firmy Soccocime na dakarském předměstí Rufisque zahájena výstava Exodus, kterou uspořádal dakarský výtvarník Ibrahima Wade. Umělec tak reaguje na jednu z nejožehavějších otázek současnosti, jeho cílem je upozornit především na možná rizika spojená s riskantní cestou do domnělého ráje. Zahájení se účastnili představitelé místní i regionální samosprávy a členové dakarského diplomatického sboru.

Senegal je samozřejmě zemí, z níž mnoho uprchlíků odchází, nicméně je i zemí, do níž s vidinou nalezení nového života mnoho cizinců přichází. Některé odhady dokonce mluví o 3 mil. cizinců, především Guinejců, kteří zde trvale žijí a mnozí z nich nenacházejí obživu, v kterou doufali. Senegalská vláda si je problému dobře vědoma a snaží se alespoň vytvořit podmínky pro návrat emigrantů zpět do vlasti. 

instalace Ibrahima Wade (dav, který se valí z lodi-Afriky)

instalace Ibrahima Wade (dav, který se valí z lodi-Afriky)

Senegal se obecně staví velmi vstřícně ke svým občanům žijícím v zahraničí, kteří zasíláním peněz do vlasti vytváří až 9-11% HDP. Pro vysoký počet těchto emigrantů (3 – 4.000.000) Senegal dokonce vytvořil zvláštní ministerstvo „Ministerstvo zahraničních věcí a Senegalců v cizině“. V rámci rozvojové pomoci (např. ve spolupráci s FR, IT) se vláda snaží vytvářet programy, které by Senegalce – příjemce rodinných financí ze zahraničí – naučili peníze racionálně (podnikatelsky) využívat.

Po celém území Senegalu je snaha vytvářet „kanceláře“ (Bureau d´orientation et de suivi des Sénégalais de l´Extérieur), které mají navrátilcům pomáhat s vyřízením nutné administrativy atp., ale i upozornit potenciální zájemce o práci v zahraničí na možnosti/povinnosti nutné pro legální vycestování ze země.

Senegalci v zahraničí si velmi často vypomáhají v případě problémů mezi sebou, většinou zakládají asociace (podle informací ZÚ je taková asociace ve stavu příprav i v ČR), jejichž prostřednictvím si v případě potřeby finančně vypomáhají. Jejich partnerem mohou být často i velké soukromé firmy (partenariat PPP). Pokud takové organizace neexistují, snaží se MZV v extrémních případech vypomoci i finančně např. pro převoz ostatků, v případě potřeby repatriace (to se událo např. v případě nedávného konfliktu ve Středoafrické republice). 

Velvyslankyně Zimbabwe dává rozhovor místním médiím za přihlížení všech z´častněných

Velvyslankyně Zimbabwe dává rozhovor místním médiím za přihlížení všech z´častněných

Pro ty, kteří se chtějí vrátit, připravilo MZV naopak systém půjček, které jsou jim poskytovány, chtějí-li začít po návratu v zemi podnikat. Problémem totiž zůstává fakt, že většina z nich investuje uspořené peníze pouze do nákupu nemovitostí, a nikoliv do rozvoje podnikání. Žadatelé musí předložit business plán a financovat 10% nákladů. Půjčky jsou poskytovány prostřednictvím banky a jsou pojištěny pro případ insolvence podnikatelů. Výška takové půjčky může být až cca 23.000 €., je úročena 6% rok.

               Mezi záměry MZV v této oblasti platí i vydávání konzulátních průkazů, které by mj. vytvořily lepší přehled a vytvoření zvláštní zdravotní pojišťovny, která by se v Senegalu starala o příslušníky rodin, jejichž členové pracují v zahraničí.

               Zahraniční Senegalci mohou prostřednictvím svých ZÚ volit (pouze prezenčně).

Vedoucí ZÚ Dakar dává rozhovor do místních médií

Vedoucí ZÚ Dakar dává rozhovor do místních médií

doprovodný program

doprovodný program