česky  français 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Dakar
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Výstavba malého zemědělského podniku v regionu Casamance

V rámci rozvojové pomoci ČR probíhá v regionu Casamance na jihu Senegalu výstavba malého zemědělského podniku. Projekt v hodnotě 490 tisíc Kč zvýší zaměstnanost v oblasti, povede k přenosu zkušeností a výrazně zlepší životní podmínky místní komunity.
 

Projekt si klade za cíl postavit malý zemědělský podnik ve vesnici Diagnon na zpracování v oblasti vypěstovaného prosa a kukuřice na produkty běžné spotřeby. Průběh výstavby na místě začátkem srpna 2018 zkontroloval diplomat zastupitelského úřadu ČR v Senegalu P. Zástěra. Při této příležitosti se sešel nejen s realizátorem projektu, ale i se starostou vesnice, duchovními a obyvateli. Spuštění provozu je plánováno na podzim 2018.

Stroje senegalské výroby umožní pročištění a odslupkování zrn a rozemletí na produkty různé hrubosti (kuskus, mouku, aj.) Poté budou produkty baleny a připraveny k prodeji. V podniku budou pracovat vesnické ženy a několik techniků. Projekt podpoří lokální ekonomiku v oblasti Casamance, která patří mezi nejchudší regiony Senegalu.

Fotografie před rozestavěným podnikem

Fotografie před rozestavěným podnikem

V regionu Casamance byl v minulých dvou letech také realizován z prostředků Ministerstva zahraničních věcí projekt rekonstrukce školy (v hodnotě necelých 600 tisíc Kč), včetně instalace vodní pumpy s fotovoltaickým panelem. Projekt zásadním způsobem zlepšil podmínky pro žáky ZŠ i samotné vesnice Diagnon, která získala zdroj pitné vody.