česky  français 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Aktuální podmínky vstupu na území Senegalu, Gambie, Guiney a Guiney-Bissau

Informace o aktuálních podmínkách vstupu na území Senegalu, Gambie, Guiney a Guiney-Bissau, a možnostech přicestování na území ČR.

1. VYCESTOVÁNÍ DO ČR

Pravidla pro návrat do České republiky jsou upravena formou průběžně aktualizovaných Ochranných opatření Ministerstva zdravotnictví ČR. 

Ochranné opatření Ministerstva zdravotnictví ČR rozlišuje 4 kategorií zemí:
- země s nízkým rizikem (zelené)
- země se středním rizikem (oranžové)
- země s vysokým rizikem (červené)
- země s velmi vysokým rizikem nákazy COVID-19 (tmavě červené).

Do kategorie zemí s velmi vysokým rizikem nákazy se řadí i Senegal, Gambie, Guinea a Guinea-Bissau.
Jaké podmínky platí pro cestu do ČR ze zemí v tmavě červené barvě?​

VELMI VYSOKÉ RIZIKO (tmavě červená): Cestující z těchto zemí (jak cizinci, tak čeští občané) musí před cestou do ČR vyplnit příjezdový formulář a zároveň podstoupit antigenní (ne starší než 24 hod.) nebo PCR test (ne starší než 72 hod.) a nechat si vystavit písemné potvrzení o výsledku. Následně musí předložit druhý PCR test (antigenní nestačí) provedený v ČR, který lze provést nejdříve 5. den a nejpozději 14. den od příjezdu. Do doby předložení druhého negativního testu je nutná samoizolace (v praxi je tedy nařízena pětidenní karanténa). Povinností je také 14 dnů po příjezdu nosit respirátor FFP2 (nebo stejné či vyšší účinnosti) všude mimo domov. 

Osoby, které byly očkované poslední dávkou vakcíny (registrovanou EMA!) před více než 14 dny, se při návratu do České republiky nemusí testovat. Stále však pro ně platí povinnost vyplnit příjezdový formulář.
 

Aktuální přehled podmínek vstupu na území ČR a výjimek z nutnosti podrobit se testování na: Ministerstvo zahraničních věcí ČR.

Děti do dovršení věku 6 let nemusí vyplňovat příjezdový formulář, ani podstoupit RT-PCR test na stanovení přítomnosti viru SARS-CoV-2.

Všem občanům doporučujeme, aby se před cestou do Senegalu, Gambie, Guiney či Guiney-Bissau registrovali v databázi DROZD.

2. VSTUP NA ÚZEMÍ Senegalu, Gambie, Guiney či Guiney-Bissau

Senegal: Senegal je nově otevřen pro občany EU/ČR bez omezení, čímž se ruší dřívější povinnost mít povolení ke vstupu do Senegalu. 
V praxi to znamená, že čeští občané mohou do Senegalu přicestovat za účelem turistiky.

Pasažér oprávněný přicestovat letecky na území Senegalu se prokáže zdravotnickému personálu na letišti:
1) potvrzením o negativním testu na COVID-19, ne starším než pět (5) dnů od data provedení testu,
2) nebo očkovacím průkazem potvrzující ukončení očkovacího schématu min. 14 dní před cestou, a to vakcínou schválenou Světovou zdravotnickou organizací (Moderna, Pfizer, Janssen, Vaxzevria, Covishield, Sinopharm, Sinovac).

Potvrzení musí být vydáno akreditovanou laboratoří ve státě, ve kterém pasažér nastoupil cestu, nebo mezinárodně uznávaným zdravotnickým zařízením. Pokud cestující nebude disponovat negativním testem na COVID-19 nebo očkovacím průkazem, nebude mu umožněn vstup do země a bude absolvovat zpáteční cestu na své náklady. 

Gambie: Vstup do Gambie je aktuálně bez omezení, je tedy možné přicestovat za turistickými účely.

Cestující se prokáže zdravotnickému personálu na letišti potvrzením o plném očkování nebo negativním testu na COVID-19 ne starším než 72 hodin. Pokud cestující bude vykazovat příznaky nemoci COVID-19, bude povinen nechat se na letišti otestovat antigenním testem.
Osoby přijíždějící ze zemí s rozšířenou mutací delta budou po příletu povinni podstoupit antigenní test. ČR se aktuálně na tomto seznamu zemí nefiguruje.

Guinea: Vstup do Guineje  je možný pouze pro vybrané kategorie cestovatelů. Ve většině případů se jedná o diplomaty, sloučení rodiny či pokud je to v zájmu daného státu. Přicestovat do Guineje za turistickými účely pro občany ČR v současné době není možné. Pokud se jedná o cestu v zájmu státu (jedná se např. o významné obchodní partnery), je třeba mít povolení ke vstupu na území Guineje. 
Pro více informací o aktuálních možnostech vstupu a získání povolení na území Guineje se obracejte na Velvyslanectví Guinejské republiky v Berlíně: http://www.amba-guinee.de/.

Pasažér oprávněný přicestovat letecky na území Guiney se prokáže zdravotnickému personálu na letišti potvrzením o negativním testu na COVID-19, ne starším než 72 hodin. V případě, že cestující toto potvrzení nemá, bude testován při příletu a bude mu nařízena 14-denní karanténa. 

Guinea-Bissau: Vstup do Guiney-Bissau je aktuálně bez omezení.

Cestující musí při příletu předložit negativní PCR test ne starší 72h a mohou být požádaní o vyplnění formuláře s údaji o kontaktech a zemi odletu. Cestující vykazující po příletu příznaky COVID-19, nebo cestující v letadle s identifikovaným COVID-19 pacientem, budou muset podstoupit 14 denní karanténu. 

3. DOPRAVA do Senegalu, Gambie, Guiney či Guiney-Bissau

S odkazem na částečné otevření vzdušných prostorů Senegalu a Guiney a úplné otevření vzdušného prostoru Gambie začala řada velkých evropských leteckých společností nabízet omezený počet letů z/do Evropy. Cestující absolvují let za přísných hygienických opatření a s ochranou úst a nosu (rouškou).

Na cestu po Senegalu, Guineji, Guineji-Bissau a Gambii doporučujeme využít taxi. Místní hromadná doprava bývá přeplněná, dopravní prostředky jsou ve špatném stavu a mnohdy nejsou dodržována hygienická opatření.

Cestující ze Senegalu do ČR se mohou nechat otestovat 48 h před cestou v Pasterově institutu v Dakaru (l’Institut Pasteur de Dakar, www.pasteur.sn), cena vyšetření je 25 000 cfa (cca 38 euro).

Cestující z Gambie do ČR se mohou nechat otestovat v The Medical Research Council Unit The Gambia at the London School of Hygiene & Tropical Medicine, což je jediné testovací zařízení v zemi. Zájemci o vyšetření si musí telefonicky domluvit termín na hotlince 1025 ministerstva zdravotnictví. 

Cestující z Guiney do ČR se mohou nechat otestovat 72 h před cestou v Agence Nationale de la Sécurité Sanitaire (ANSS) v Conakry, cena vyšetření je 650 000 GNF (cca 57 euro). Zatímco vzdušný prostor je otevřený, pozemní hranice se Senegalem, Guineou-Bissau, Pobřežím slonoviny a Sierra Leone zůstavají zavřené.

Cestující z Guiney-Bissau do ČR se mohou nechat otestovat v Liceu Agostinho Neto, poblíž  Ministerstva školství, nebo v Sede da Uniao Deportive Internacional (známé jako UDIB), cena za PCR test je 30 000 CFA.  Výsledky jsou dostupné online na adrese: https://gbsive.hispmoz.org/, která je pouze v portugalštině.

4. OPATŘENÍ v Senegalu, Gambii, Guineji či Guineji-Bissau

Senegal: Aktuálně platí pouze povinnost nosit roušku ve vnitřních prostorách, v taxi i hromadné dopravě. Hlavní turistické resorty jsou otevřené. Vzhledem k rapidně se zhoršující situaci a třetí vlně pandemie koronaviru v zemi se očekává, že v nejbližší době budou znovu zavedena přísnější opatření.

Gambie: Vláda zrušila omezení související s COVID a obnovila normální provoz  trhů, restaurací, barů, kin a nočních  klubů. Na veřejných místech zůstává povinnost nošení roušek.

Guinea: V Guineji platí zákaz nočního vycházení od 24:00 do 4:00.  V platnosti je stále povinnost nosit roušku ve vnitřních i vnějších prostorách, pro cesty mimo hlavní město Conakry je vyžadován negativní PCR test. Za porušení protiepidemických opatření hrozí pokuta na místě. 

Guinea-Bissau: Na veřejných místech je povinná rouška, restaurace s rozvozem jsou otevřené, bary zůstávají zavřené. Pokuty za nedodržování opatření se pohybují v rozmezí 50tis. - 2 mil. CFA.

5. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE A INFORMAČNÍ ZDROJE

http://www.sante.gouv.sn/

https://www.seneweb.com/

https://anss-guinee.org/