česky  français 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

COVID19 - aktuální podmínky cestování do Senegalu, Gambie, Guiney a Guiney-Bissau a návratu do země

Informace o aktuálních podmínkách vstupu na území Senegalu, Gambie, Guiney a Guiney-Bissau, a možnostech přicestování na území ČR.

Vstup na území Senegalu, Gambie, Guiney a Guiney-Bissau

Senegal: Senegal je nově otevřen pro občany EU/ČR bez omezení, čímž se ruší dřívější povinnost mít povolení ke vstupu do Senegalu. V praxi to znamená, že čeští občané mohou do Senegalu přicestovat za účelem turistiky.

Pasažér oprávněný přicestovat letecky na území Senegalu se prokáže zdravotnickému personálu na letišti:
1) potvrzením o negativním testu na COVID-19, ne starším než 72 hodin od data provedení testu,
2) nebo očkovacím průkazem potvrzující ukončení očkovacího schématu min. 14 dní před cestou, a to vakcínou schválenou Světovou zdravotnickou organizací (seznam).

Potvrzení musí být vydáno akreditovanou laboratoří ve státě, ve kterém pasažér nastoupil cestu, nebo mezinárodně uznávaným zdravotnickým zařízením. Pokud cestující nebude disponovat negativním testem na COVID-19 nebo očkovacím průkazem, nebude mu umožněn vstup do země a bude absolvovat zpáteční cestu na své náklady. 

Gambie: Vstup do Gambie je aktuálně bez omezení, je tedy možné přicestovat za turistickými účely.

Cestující se prokáže zdravotnickému personálu na letišti potvrzením o plném očkování nebo negativním testu na COVID-19 ne starším než 72 hodin. Pokud cestující bude vykazovat příznaky nemoci COVID-19, bude povinen nechat se na letišti otestovat antigenním testem.
Osoby přijíždějící ze zemí s rozšířenou mutací delta budou po příletu povinni podstoupit antigenní test. ČR se aktuálně na tomto seznamu zemí nefiguruje. 

Guinea: Vstup do Guineje  je možný pouze pro vybrané kategorie cestovatelů. Ve většině případů se jedná o diplomaty, sloučení rodiny či pokud je to v zájmu daného státu. Přicestovat do Guineje za turistickými účely pro občany ČR v současné době není možné. Pokud se jedná o cestu v zájmu státu (jedná se např. o významné obchodní partnery), je třeba mít povolení ke vstupu na území Guineje. 
Pro více informací o aktuálních možnostech vstupu a získání povolení na území Guineje se obracejte na Velvyslanectví Guinejské republiky v Berlíně: http://www.amba-guinee.de/.

Pasažér oprávněný přicestovat letecky na území Guiney se prokáže zdravotnickému personálu na letišti potvrzením o negativním testu na COVID-19, ne starším než 72 hodin. V případě, že cestující toto potvrzení nemá, bude testován při příletu a bude mu nařízena 14-denní karanténa. 

Guinea-Bissau: Vstup do Guiney-Bissau je aktuálně bez omezení.

Cestující musí při příletu předložit negativní PCR test ne starší 72h a mohou být požádaní o vyplnění formuláře s údaji o kontaktech a zemi odletu. Cestující vykazující po příletu příznaky COVID-19, nebo cestující v letadle s identifikovaným COVID-19 pacientem, budou muset podstoupit 14 denní karanténu. 

Očkované osoby

Senegal: Při vstupu do země lze předložit očkovací průkaz potvrzující ukončení očkovacího schématu min. 14 dní před cestou, a to vakcínou schválenou Světovou zdravotnickou organizací (Moderna, Pfizer, Janssen, Vaxzevria, Covishield, Sinopharm, Sinovac).

Gambie: Při vstupu do země lze předložit očkovací průkaz potvrzující ukončení očkovacího schématu min. 14 dní před cestou, a to vakcínou schválenou Světovou zdravotnickou organizací (Moderna, Pfizer, Janssen, Vaxzevria, Covishield, Sinopharm, Sinovac).

Guinea: Guinejské úřady při vstupu do země neuznávají očkovací certifikáty, je tedy třeba disponovat negativním PCR testem.

Guinea-Bissau: Bissauské úřady při vstupu do země neuznávají očkovací certifikáty, je tedy třeba disponovat negativním PCR testem.

Testované osoby

Senegal: Neočkovaní cestující jsou při příletu povinni předložit negativní PCR test ne starší 72 hodin. Pro využití služeb, návštěv restaurací, zařízení (vč. ubytování) se nevyžaduje negativní test, pouze se při vstupu dezinfikují ruce a měří teplota.

Gambie: Neočkovaní cestující jsou při příletu povinni předložit negativní PCR test ne starší 72 hodin. Pro využívání služeb a vstupu do restaurací není vyžadován negativní PCR test.

Guinea: Neočkovaní cestující jsou při příletu povinni předložit negativní PCR test ne starší 72 hodin. Pro využívání služeb a vstupu do restaurací není vyžadován negativní PCR test.

Guinea-Bissau: Neočkovaní cestující jsou při příletu povinni předložit negativní PCR test ne starší 72 hodin. Pro využívání služeb a vstupu do restaurací není vyžadován negativní PCR test.

Osoby s prodělaným covidem

Senegal nezavedl výjimky pro osoby, které COVID-19 prodělaly. 

Gambie nezavedla výjimky pro osoby, které COVID-19 prodělaly. 

Guinea nezavedla výjimky pro osoby, které COVID-19 prodělaly. 

Guinea-Bissau nezavedla výjimky pro osoby, které COVID-19 prodělaly. 

Děti

Senegal nezavedl výjimky pro děti z povinnosti předložit negativní PCR test nebo dokončené očkování.

Gambie zavedla výjimku z povinnosti předložit negativní PCR test nebo doklad o očkování pro děti mladší 2 let.

Guinea nezavedla výjimky pro děti z povinnosti předložit negativní PCR test nebo dokončené očkování.

Guinea-Bissau nezavedla výjimky pro děti z povinnosti předložit negativní PCR test nebo dokončené očkování.

Podmínky na místě

Senegal: Aktuálně platí pouze povinnost nosit roušku ve vnitřních prostorách, v taxi i hromadné dopravě. Otevřené jsou hlavní turistické resorty, restaurace, bary či galerie. 

Gambie: Vláda zrušila omezení související s COVID a obnovila normální provoz  trhů, restaurací, barů, kin a nočních  klubů. Na veřejných místech zůstává povinnost nošení roušek.

Guinea: V Guineji platí zákaz nočního vycházení od 24:00 do 4:00.  V platnosti je stále povinnost nosit roušku ve vnitřních i vnějších prostorách, pro cesty mimo hlavní město Conakry je vyžadován negativní PCR test. Za porušení protiepidemických opatření hrozí pokuta na místě. 

Guinea-Bissau: Na veřejných místech je povinná rouška, restaurace s rozvozem jsou otevřené, bary zůstávají zavřené. Pokuty za nedodržování opatření se pohybují v rozmezí 50tis. - 2 mil. CFA.

Postup při nákaze

Senegal: V případě pozitivního výsledku PCR-testu je daná osoba kontaktována místními zdravotnickými úřady, které doporučí postup léčby a navrhnout karanténní opatření (vybrané hotely v Dakaru slouží rovněž i jako covid hotel). Veškerá opatření jsou plně v kompetenci místních úřadů či hotelů.

Gambie:  V případě pozitivního výsledku PCR-testu je třeba kontaktovat místní zdravotnické úřady, které doporučí postup léčby a navrhnout karanténní opatření. Veškerá opatření jsou plně v kompetenci místních úřadů či hotelů.

Guinea: V případě pozitivního výsledku PCR-testu je třeba kontaktovat místní zdravotnické úřady, které doporučí postup léčby a navrhnout karanténní opatření. Veškerá opatření jsou plně v kompetenci místních úřadů či hotelů.

Guinea-Bissau: V případě pozitivního výsledku PCR-testu je třeba kontaktovat místní zdravotnické úřady, které doporučí postup léčby a navrhnout karanténní opatření. Veškerá opatření jsou plně v kompetenci místních úřadů či hotelů.

Užitečné odkazy

Senegal

Cestující ze Senegalu do ČR se mohou nechat otestovat 48 h před cestou v Pasterově institutu v Dakaru (l’Institut Pasteur de Dakar, www.pasteur.sn), cena vyšetření je 25 000 cfa (cca 38 euro).  Pro testování kolem města Ziguinchor kontaktujte Hôpital Silence, Ziguinchor, Idrissa DIENG, +221 76 191 24 47.

Pro případ nouze je pro české občany určená nouzová linka +221 785 471 202. Tato linka funguje pouze mimo pracovní dobu zastupitelského úřadu a je určena občanům ČR v nouzi či ohrožení zdraví a života. V ostatních případech nás kontaktujte v úředních hodinách na tel.: +221 33 821 45 76 či emailu dakar@embassy.mzv.cz.

Telefonní číslo první pomoci či ambulance: SAMU 1515, SOS Médecin : +221 33 889 15 15, Hôpital Principal de Dakar : +221 33 839 50 50, Clinique de la Madeleine : +221 33 889 94 70.

Policie: 17, komisařství v Dakaru: +221 33 842 33 41.

Gambie

Cestující z Gambie do ČR se mohou nechat otestovat v The Medical Research Council Unit The Gambia at the London School of Hygiene & Tropical Medicine, což je jediné testovací zařízení v zemi. Zájemci o vyšetření si musí telefonicky domluvit termín na hotlince 1025 ministerstva zdravotnictví. 

Telefonní číslo první pomoci či ambulance: Royal Victoria Hospital : + 220 422 8224, Medical Research Council : + 220 449 5442.

Policie v Banjulu: +220 422 72 48.

Při výstupu ze země je třeba zaplatit povinný poplatek, který činí 20 eur nebo ekvivalent v místní měně. Akceptovány jsou kreditní karty Visa, ale žádné jiné. Od poplatku jsou osvobozeni tranzitní cestující a děti do 2 let. Informujte se u své cestovní kanceláře, zda je tento poplatek zahrnut v ceně letenky.

Guinea

Cestující z Guiney do ČR se mohou nechat otestovat 72 h před cestou v Agence Nationale de la Sécurité Sanitaire (ANSS) v Conakry, cena vyšetření je 650 000 GNF (cca 57 euro). Zatímco vzdušný prostor je otevřený, pozemní hranice se Senegalem, Guineou-Bissau, Pobřežím slonoviny a Sierra Leone zůstavají zavřené.

Telefonní číslo první pomoci či ambulance: Clinique Pasteur : +224 621 350 101, Clinique Ambroise Paré: +224 664 02 02 02 (urgent).

Policie: 122

Guinea-Bissau

Cestující z Guiney-Bissau do ČR se mohou nechat otestovat v Liceu Agostinho Neto, poblíž  Ministerstva školství, nebo v Sede da Uniao Deportive Internacional (známé jako UDIB), cena za PCR test je 30 000 CFA.  Výsledky jsou dostupné online na adrese: https://gbsive.hispmoz.org/, která je pouze v portugalštině.

Podmínky návratu do ČR

Pravidla pro návrat do České republiky jsou upravena formou průběžně aktualizovaných Ochranných opatření Ministerstva zdravotnictví ČR. 
Pravidla návratu do ČR | Ministerstvo zahraničních věcí České republiky (mzv.cz)

Všem občanům doporučujeme, aby se před cestou do Senegalu, Gambie, Guiney či Guiney-Bissau registrovali v databázi DROZD.