česky  français 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Aktuální podmínky vstupu na území Senegalu, Gambie a Guiney

Informace o aktuálních podmínkách vstupu na území Senegalu, Gambie a Guiney, a možnostech přicestování na území ČR.

1. VYCESTOVÁNÍ DO ČR

V důsledku kritické epidemiologické situace platí v ČR krizové opatření, kterým se omezuje volný pohyb osob na území celé ČR. 
Do ČR je možné přicestovat jen v nezbytně nutných případech, není možná cesta za účelem turistiky nebo návštěvy přátel.

Omezení zahrnují například uzavření hotelů a ubytovacích zařízení (pro turistické účely), pobyt na veřejně přístupných místech, noční vycházení apod.

Nové ochranné opatření Ministerstva zdravotnictví ČR rozlišuje 4 kategorie zemí:

- země s nízkým rizikem (zelené)
- země se středním rizikem (oranžové)
- země s vysokým rizikem (červené)
- země s velmi vysokým rizikem nákazy COVID-19 (tmavě červené).

Do kategorie zemí s vysokým rizikem nákazy se řadí i Senegal, Gambie a Guinea.

Jaké podmínky platí pro návrat do ČR z jednotlivých kategorií zemí?​

VELMI VYSOKÉ RIZIKO (tmavě červená): Cestující z těchto zemí (jak cizinci, tak čeští občané) musí před cestou do ČR vyplnit příjezdový formulář a zároveň podstoupit PCR test (antigenní nestačí), jehož provedení není na začátku cesty starší než 72 hod. a nechat si vystavit písemné potvrzení o výsledku. Následně musí předložit druhý PCR test (antigenní nestačí) provedený v ČR, který lze provést nejdříve 5. den od příjezdu. Výsledek je nutné neprodleně předložit elektronicky příslušné hygienické stanici. Do doby předložení druhého negativního testu je nutná samoizolace (v praxi je tedy nařízena pětidenní karanténa). Povinností je také 10 dnů po příjezdu nosit respirátor FFP2 (nebo stejné či vyšší účinnosti) všude mimo domov. Pokud není možné podmínky před cestou do ČR splnit, platí do 14.2. "přechodné období", kdy je možné do ČR cestovat i s antigenním testem (ne starším než 24 hod) nebo absolvovat test až při vstupu do ČR (tedy v praxi na letišti).

Aktuální přehled na: Ministerstvo zahraničních věcí ČR

2. VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT

Senegal: Vstup do Senegalu  je možný pouze pro vybrané kategorie cestovatelů. Ve většině případů se jedná o diplomaty, sloučení rodiny či pokud je to v zájmu daného státu. Přicestovat do Senegalu za turistickými účely pro občany ČR v současné době není možné. Pokud se jedná o cestu v zájmu státu (např. o významné obchodní partnery), je třeba mít povolení ke vstupu na území Senegalu.  
Pro více informací o aktuálních možnostech vstupu a získání povolení na území Senegalu se obracejte na Velvyslanectví Senegalské republiky v Berlíně: https://www.botschaft-senegal.de/

Gambie: Vstup do Gambie je aktuálně bez omezení, je tedy možné přicestovat za turistickými účely.

Guinea: Vstup do Guineje  je možný pouze pro vybrané kategorie cestovatelů. Ve většině případů se jedná o diplomaty, sloučení rodiny či pokud je to v zájmu daného státu. Přicestovat do Guineje za turistickými účely pro občany ČR v současné době není možné. Pokud se jedná o cestu v zájmu státu (jedná se např. o významné obchodní partnery), je třeba mít povolení ke vstupu na území Guineje. 
Pro více informací o aktuálních možnostech vstupu a získání povolení na území Guineje se obracejte na Velvyslanectví Guinejské republiky v Berlíně: http://www.amba-guinee.de/.

3. DOPRAVA

S odkazem na částečné otevření vzdušných prostorů Senegalu a Guiney a úplné otevření vzdušného prostoru Gambie začala řada velkých evropských leteckých společností nabízet omezený počet letů z/do Evropy. Cestující absolvují let za přísných hygienických opatření a s ochranou úst a nosu (rouškou).

Na cestu po Senegalu, Guineji a Gambie doporučujeme využít taxi. Místní hromadná doprava bývá přeplněná a mnohdy nejsou dodržována hygienická opatření.

Cestující ze Senegalu do ČR se mohou nechat otestovat 48 h před cestou v Pasterově institutu v Dakaru (l’Institut Pasteur de Dakar, www.pasteur.sn), cena vyšetření je 40 000 cfa (cca 60 euro).

Cestující z Gambie do ČR se mohou nechat otestovat v The Medical Research Council Unit The Gambia at the London School of Hygiene & Tropical Medicine, což je jediné testovací zařízení v zemi. Zájemci o vyšetření si musí telefonicky domluvit termín na hotlince 1025 ministerstva zdravotnictví. 

Cestující z Guiney do ČR se mohou nechat otestovat 72 h před cestou v Agence Nationale de la Sécurité Sanitaire (ANSS) v Conakry, cena vyšetření je 650 000 GNF (cca 57 euro). Zatímco vzdušný prostor je otevřený, pozemní hranice se Senegalem, Guineou-Bissau, Pobřežím slonoviny a Sierra Leone zůstavají zavřené.

4. OPATŘENÍ

Senegal: Pasažér oprávněný přicestovat letecky na území Senegalu se prokáže zdravotnickému personálu na letišti potvrzením o negativním testu na COVID-19, ne starším než pět (5) dnů od data provedení testu. Potvrzení musí být vydáno akreditovanou laboratoří ve státě, ve kterém pasažér nastoupil cestu, nebo mezinárodně uznávaným zdravotnickým zařízením. Pokud cestující nebude disponovat negativním testem na COVID-19, nebude mu umožněn vstup do země a bude absolvovat zpáteční cestu na své náklady.

Obchody, nákupní centra a restaurace jsou otevřené, z hotelů jsou otevřené pouze některé. Zároveň stále platí povinnost nosit roušku ve vnitřních i vnějších prostorách, v taxi i hromadné dopravě. Hlavní turistické resorty jsou otevřené.

Gambie: Pasažér oprávněný přicestovat letecky na území Gambie se prokáže zdravotnickému personálu na letišti potvrzením o negativním testu na COVID-19, ne starším než 72 hodin. V případě, že cestující toto potvrzení nemá, musí absolvovat karanténu ve zvláštním zařízení v rozmezí 3-14 dnů. Osoby přijíždějící ze zemí s rozšířenou nákazou COVID-19 budou po příletu povinni podstoupit další PCR test a absolvovat povinnou karanténu v zařízeních určených vládou na své náklady.

Vláda zrušila omezení související s COVID a obnovila normální provoz  trhů, restaurací, barů, kin a nočních  klubů. Na veřejných místech zůstává povinnost nošení roušek.

Guinea: Pasažér oprávněný přicestovat letecky na území Guiney se prokáže zdravotnickému personálu na letišti potvrzením o negativním testu na COVID-19, ne starším než 72 hodin. V případě, že cestující toto potvrzení nemá, bude testován při příletu a bude mu nařízena 14-denní karanténa. 

V Guineji platí zákaz nočního vycházení od 24:00 do 4:00.  V platnosti je stále povinnost nosit roušku ve vnitřních i vnějších prostorách. Za porušení protiepidemických opatření hrozí pokuta na místě.

5. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE A INFORMAČNÍ ZDROJE

http://www.sante.gouv.sn/

https://www.seneweb.com/

https://anss-guinee.org/