česky  français 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Aktuální podmínky vstupu na území Senegalu, Gambie a Guiney

Informace o aktuálních podmínkách vstupu na území Senegalu, Gambie a Guiney, v návaznosti na usnesení Vlády z 23. 4. 2020 o ukončení platnosti opatření omezujícího možnost vycestování z území ČR.

1. VYCESTOVÁNÍ Z ČR

Ministerstvo zahraničních věcí ČR

2. VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT

Vstup do Senegalu, Guineji a Gambie je možný pouze pro vybrané kategorie cestovatelů. Ve většině případů se jedná o diplomaty, sloučení rodiny či pokud je to v zájmu daného státu. Přicestovat do Senegalu za turistickými či běžnými obchodními účely pro občany ČR v současné době není možné. 

Aktuální informace o možnostech vstupu na území Senegalu naleznete na webových stránkách Velvyslanectví Senegalské republiky v Berlíně: https://www.botschaft-senegal.de/

3. DOPRAVA

S odkazem na částečné otevření vzdušných prostorů Senegalu, Guiney a Gambie začala řada velkých evropských leteckých společností nabízet omezený počet letů z/do Evropy. Cestující absolvují let za přísných hygienických opatření a s ochranou úst a nosu (rouškou).

Na cestu po Senegalu, Guineji a Gambie doporučujeme využít taxi. Místní hromadná doprava bývá přeplněná a mnohdy nejsou dodržována hygienická opatření.

Cestující ze Senegalu do ČR se mohou nechat otestovat 48 h před cestou v Pasterově institutu v Dakaru (l’Institut Pasteur de Dakar, www.pasteur.sn), cena vyšetření je 40 000 cfa (cca 60 euro).

Cestující z Gambie do ČR se mohou nechat otestovat v The Medical Research Council Unit The Gambia at the London School of Hygiene & Tropical Medicine, což je jediné testovací zařízení v zemi. Zájemci o vyšetření si musí telefonicky domluvit termín na hotlince 1025 ministerstva zdravotnictví. 

Cestující z Guiney do ČR se mohou nechat otestovat 72 h před cestou v Agence Nationale de la Sécurité Sanitaire (ANSS) v Conakry, cena vyšetření je 650 000 GNF (cca 57 euro).

4. OPATŘENÍ

Senegal: Pasažér oprávněný přicestovat letecky na území Senegalu se prokáže zdravotnickému personálu na letišti potvrzením o negativním testu na COVID-19, ne starším než pět (5) dnů od data provedení testu. Potvrzení musí být vydáno akreditovanou laboratoří ve státě, ve kterém pasažér nastoupil cestu, nebo mezinárodně uznávaným zdravotnickým zařízením. Pokud cestující nebude disponovat negativním testem na COVID-19, nebude mu umožněn vstup do země a bude absolvovat zpáteční cestu na své náklady.

Gambie: Pasažér oprávněný přicestovat letecky na území Gambie se prokáže zdravotnickému personálu na letišti potvrzením o negativním testu na COVID-19, ne starším než 72 hodin. V případě, že cestující toto potvrzení nemá, musí absolvovat karanténu ve zvláštním zařízení v rozmezí 3-14 dnů.

Guinea: Pasažér oprávněný přicestovat letecky na území Guiney se prokáže zdravotnickému personálu na letišti potvrzením o negativním testu na COVID-19, ne starším než 5 dní. V případě, že cestující toto potvrzení nemá, musí absolvovat 14-denní karanténu. 

Na území Senegalu, Gambie a Guineji platí povinnost nosit roušku ve vnitřních i vnějších prostorách, v taxi i hromadné dopravě. Za porušení protiepidemických opatření hrozí pokuta na místě (v Guineji je tomu zhruba 5 euro) či až měsíční vězení. 

5. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE A INFORMAČNÍ ZDROJE

http://www.sante.gouv.sn/

https://www.seneweb.com/

https://anss-guinee.org/