česky  français 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

COVID19 - aktuální podmínky cestování do Senegalu, Gambie, Guiney a Guiney-Bissau a návratu do země

Informace o aktuálních podmínkách vstupu na území Senegalu, Gambie, Guiney a Guiney-Bissau, a možnostech přicestování na území ČR.

Vstup na území Senegalu, Gambie, Guiney a Guiney-Bissau

Senegal: Senegalské úřady zrušily všechna opatření související s COVID-19. Není tedy potřeba předkládat potvrzení o očkování/negativním PCR testu.

Gambie: Gambijské úřady zrušily všechna opatření související s COVID-19.

Guinea: Cestující se prokáže zdravotnickému personálu na letišti potvrzením o plném očkování nebo negativním testu na COVID-19 ne starším než 72 hodin.  
Vzhledem k měnícím se podmínkách vstupu na území Guineji doporučujeme si před každou cestou ověřit aktuální informace na Velvyslanectví Guinejské republiky v Berlíně: http://www.amba-guinee.de/.

Guinea-Bissau: Cestující musí při příletu předložit negativní PCR test ne starší 72h a mohou být požádaní o vyplnění formuláře s údaji o kontaktech a zemi odletu. Cestující vykazující po příletu příznaky COVID-19, nebo cestující v letadle s identifikovaným COVID-19 pacientem, budou muset podstoupit 14 denní karanténu.   

Očkované osoby

Senegal: Bez omezení - není potřeba předkládat potvrzení o očkování. 

Gambie: Bez omezení - není potřeba předkládat potvrzení o očkování.

Guinea: Při vstupu do země lze předložit očkovací průkaz potvrzující ukončení očkovacího schématu min. 14 dní před cestou, a to vakcínou schválenou Světovou zdravotnickou organizací (Moderna, Pfizer, Janssen, Vaxzevria, Covishield, Sinopharm, Sinovac).

Guinea-Bissau: Bissauské úřady při vstupu do země neuznávají očkovací certifikáty, je tedy třeba disponovat negativním PCR testem.

Testované osoby

Senegal: Bez omezení - není potřeba předkládat potvrzení o negativním PCR testu.

Gambie: Bez omezení - není potřeba předkládat potvrzení o negativním PCR testu.

Guinea: Neočkovaní cestující jsou při příletu povinni předložit negativní PCR test ne starší 72 hodin. Pro využívání služeb a vstupu do restaurací není vyžadován negativní PCR test.

Guinea-Bissau: Neočkovaní cestující jsou při příletu povinni předložit negativní PCR test ne starší 72 hodin. Pro využívání služeb a vstupu do restaurací není vyžadován negativní PCR test.

Osoby s prodělaným covidem

Vstup do Senegalu je bez omezení.

Vstup do Gambie je bez omezení.

Guinea nezavedla výjimky pro osoby, které COVID-19 prodělaly. 

Guinea-Bissau nezavedla výjimky pro osoby, které COVID-19 prodělaly. 

Děti

Vstup do Senegalu  je bez omezení.

Vstup do Gambieje bez omezení.

Guinea nezavedla výjimky pro děti z povinnosti předložit negativní PCR test nebo dokončené očkování.

Guinea-Bissau nezavedla výjimky pro děti z povinnosti předložit negativní PCR test nebo dokončené očkování.

Podmínky na místě

Senegal: Bez omezení.

Gambie: Bez omezení.

Guinea:  V platnosti je stále povinnost nosit roušku ve vnitřních i vnějších prostorách, praxe se však může lišit.

Guinea-Bissau: Na veřejných místech je povinná rouška, restaurace s rozvozem jsou otevřené, bary zůstávají zavřené. 

Postup při nákaze

Senegal: V případě pozitivního výsledku PCR-testu je daná osoba kontaktována místními zdravotnickými úřady, které doporučí postup léčby a navrhnout karanténní opatření (vybrané hotely v Dakaru slouží rovněž i jako covid hotel). Veškerá opatření jsou plně v kompetenci místních úřadů či hotelů.

Gambie:  V případě pozitivního výsledku PCR-testu je třeba kontaktovat místní zdravotnické úřady, které doporučí postup léčby a navrhnout karanténní opatření. Veškerá opatření jsou plně v kompetenci místních úřadů či hotelů.

Guinea: V případě pozitivního výsledku PCR-testu je třeba kontaktovat místní zdravotnické úřady, které doporučí postup léčby a navrhnout karanténní opatření. Veškerá opatření jsou plně v kompetenci místních úřadů či hotelů.

Guinea-Bissau: V případě pozitivního výsledku PCR-testu je třeba kontaktovat místní zdravotnické úřady, které doporučí postup léčby a navrhnout karanténní opatření. Veškerá opatření jsou plně v kompetenci místních úřadů či hotelů.

Užitečné odkazy

Senegal

Cestující ze Senegalu do ČR se mohou nechat otestovat 48 h před cestou v Pasterově institutu v Dakaru (l’Institut Pasteur de Dakar, www.pasteur.sn), cena vyšetření je 25 000 cfa (cca 38 euro).  Pro testování kolem města Ziguinchor kontaktujte Hôpital Silence, Ziguinchor, Idrissa DIENG, +221 76 191 24 47.

Pro případ nouze je pro české občany určená nouzová linka +221 785 471 202. Tato linka funguje pouze mimo pracovní dobu zastupitelského úřadu a je určena občanům ČR v nouzi či ohrožení zdraví a života. V ostatních případech nás kontaktujte v úředních hodinách na tel.: +221 33 821 45 76 či emailu dakar@embassy.mzv.cz.

Telefonní číslo první pomoci či ambulance: SAMU 1515, SOS Médecin : +221 33 889 15 15, Hôpital Principal de Dakar : +221 33 839 50 50, Clinique de la Madeleine : +221 33 889 94 70.

Policie: 17, komisařství v Dakaru: +221 33 842 33 41.

Gambie

Cestující z Gambie do ČR se mohou nechat otestovat v The Medical Research Council Unit The Gambia at the London School of Hygiene & Tropical Medicine, což je jediné testovací zařízení v zemi. Zájemci o vyšetření si musí telefonicky domluvit termín na hotlince 1025 ministerstva zdravotnictví. 

Telefonní číslo první pomoci či ambulance: Royal Victoria Hospital : + 220 422 8224, Medical Research Council : + 220 449 5442.

Policie v Banjulu: +220 422 72 48.

Při výstupu ze země je třeba zaplatit povinný poplatek, který činí 20 eur nebo ekvivalent v místní měně. Akceptovány jsou kreditní karty Visa, ale žádné jiné. Od poplatku jsou osvobozeni tranzitní cestující a děti do 2 let. Informujte se u své cestovní kanceláře, zda je tento poplatek zahrnut v ceně letenky.

Guinea

Cestující z Guiney do ČR se mohou nechat otestovat 72 h před cestou v Agence Nationale de la Sécurité Sanitaire (ANSS) v Conakry, cena vyšetření je 650 000 GNF (cca 57 euro). 

Telefonní číslo první pomoci či ambulance: Clinique Pasteur : +224 621 350 101, Clinique Ambroise Paré: +224 664 02 02 02 (urgent).

Policie: 122

Guinea-Bissau

Cestující z Guiney-Bissau do ČR se mohou nechat otestovat v Liceu Agostinho Neto, poblíž  Ministerstva školství, nebo v Sede da Uniao Deportive Internacional (známé jako UDIB), cena za PCR test je 30 000 CFA.  Výsledky jsou dostupné online na adrese: https://gbsive.hispmoz.org/, která je pouze v portugalštině.

Podmínky návratu do ČR

Pravidla pro návrat do České republiky jsou upravena formou průběžně aktualizovaných Ochranných opatření Ministerstva zdravotnictví ČR. 
Pravidla návratu do ČR | Ministerstvo zahraničních věcí České republiky (mzv.cz)

Všem občanům doporučujeme, aby se před cestou do Senegalu, Gambie, Guiney či Guiney-Bissau registrovali v databázi DROZD.