česky  français 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: mzv
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Informace pro pobyt a cesty v Senegalu

Čeští občané mohou v současné době cestovat do Senegalu bez víz, pokud jejich pobyt nepřesáhne 90 dní.

Cesta z letiště

Na letišti je spousta taxíků, které vás odvezou do centra Dakaru. Taxikáři většinou mluví jen francouzsky a město kromě nejznámějších míst neznají. Očekávají, že je zákazník bude navigovat. Mezinárodní hotely mají na letišti zástupce, kteří mohou klientům zajistit transfer z letiště.
Letiště je poměrně daleko od centra Dakaru a cesta trvá za dobrého provozu asi 1 hodinu. Taxikáři nemají pevně stanovené ceny a turistům obvykle nabízejí vyšší ceny. Cena z letiště do Dakaru se pohybuje od 20 000 do 30 000 XOF (západoafrických franků). Přímo na letišti je možné vyměnit eura nebo dolary za místní měnu a také zakoupit místní sim kartu Orange. 
U stanoviště taxikářů najdete také autobusy, ale tuto variantu příliš nedoporučujeme. Jejich odjezdy jsou náhodné a stav vozidel bývá špatný. V případě, že se rozhodnete pro levnější variantu s autobusem, doporučujeme koupit si lístek u řidiče na trase letiště - Diamniadio (3 000 XOF, cca 15-20 min)). V nově se budujícím město Diamniadio je nově vybudované vlakové nádraží, kde si zakoupíte lístek na vlak na trase Diamniadio - Dakar (1 500 XOF, 45 min), který vás doveze do konečné stanice u přístavu v Dakaru ve čtvrti Plateau.

Pokud cestujete s EXIM Tours, jejich klienty přivítá delegát přímo na letišti a odveze je do cílové destinace.

Společnost a bezpečnost

Senegal je relativně bezpečná země. Většinová muslimská společnost je vůči křesťanům velmi tolerantní, o čemž svědčí množství smíšených manželství a slavení muslimských i křesťanských svátků. Cizinky se v Senegalu nezahalují.

V důsledku pandemie covidu-19 a hospodářské krize se zvýšil počet kapesních krádeží. Doporučujeme také vyhýbat se některým čtvrtím po setmění.

Přestože se Senegal se řadí mezi relativně bezpečné země, je žádoucí dodržovat běžná bezpečnostní opatření, např. po setmění se v Dakaru vyhýbat určitým čtvrtím, omezit cestování mimo město a po Senegalu v noci, dbát zvýšené obezřetnosti na místech s větší koncentrací lidí, vzhledem k možným krádežím a loupežným přepadením viditelně nenosit cennosti (hodinky, prsteny, řetízky) a v případě přepadení neklást odpor.
Senegalci jsou k turistům velmi milí, pouze chování některých pouličních prodejců na trhu Soumbedioune nebo Sandaga, který je zaměřen na turisty, může být agresivní.

Zdraví

Očkování proti žluté zimnici není povinné, avšak je vysoce doporučováno, stejně jako očkování proti žloutence typu A a B, meningitidě a břišnímu tyfu. I pro krátkodobější pobyt se doporučuje používání antimalarik. V rámci prevence  je třeba používat především repelenty a moskytiéry. Před cestou je vhodné se poradit s lékařem na oddělení cestovní medicíny.

V souvislosti s občasným výskytem některých infekčních onemocnění důrazně doporučujeme věnovat zvýšenou pozornost dodržování základních hygienických pravidel při cestování v Senegalu – zejména pití nezávadné, tj. hygienicky balené nebo převařené vody, požívání ovoce a zeleniny, které je možno zbavit slupky, důkladnou tepelnou úpravu veškerých potravin a vyloučení stravy, o jejíž nezávadnosti je možno pochybovat (např. kostky ledu do nápojů či zmrzlin a apod.). Vhodné je rovněž mít u sebe dezinfekční prostředky na ruce.