česky  français 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Pracovní cesta Výboru pro životní prostředí PSP ČR

Ve dnech 14.-18.2016 jednal v Senegalu Výbor pro životní prostředí PSP ČR. Jeho návštěva je pokračováním dlouhodobých priorit ZÚ.
Cesta výboru PSP, v jehož čele byl místopředseda PSP Gazdík, tak navázala na jednání nám. MŽP V. Dolejského, uskutečněná v Dakaru v květnu 2015. Ten zde podepsal MoU mezi oběma ministerstvy. Následovala cesta senegalského ministra životního prostředí A. Baldého do Prahy, kde byl mj. přijat předsedou Výboru R. Böhnischem.
 

Jednání Výboru měla jasně vytyčený cíl, jímž bylo především podpořit dlouhodobé působní společnosti Derbianus, jejíž aktivity naráží v místních podmínkách na nejrůznější těžkosti.

Dalším cílem jednání bylo prozkoumat možnosti rozvoje spolupráce zejména  mezi zoologickými zahradami.

            Delegace jednala v Dakaru o možné spolupráci ČZÚ a místní katolické církve, která chce na svých pozemcích hospodařit v zájmu „zachování biodiverzity“, využít půdu i k pěstování ovoce a zeleniny a v oplocené části vytvořit i rezervaci určenou návštěvníkům.  

Výbor byl dále přijat místopředsedou Národního shromáždění El Hadji Mansour Sy Djamilem, který má trvalý zájem o české aktivity na poli ochrany životního prostředí.  

Jednání s místopředsedou Assamblée Nationale Mansour Sy Djamilem

Jednání s místopředsedou Assamblée Nationale Mansour Sy Djamilem

Čeští poslanci hovořili i se zástupci Réseau parlamentaire pour la protection de l´environnement, jehož členové pocházejí z nejrůznějších politických stran a projevují hluboký zájem o další spolupráci ohledně aktivit společnosti Derbianus.

Poslední částí jednání v senegalském parlamentu bylo setkání se členy Komise pro rozvoj, jejíž předseda rovněž projevil velký zájem o danou problematiku a slíbil, že posoudí, zda by antilopa Derbyho mohla vzhledem ke své jedinečnosti získat zvláštní statut a ochranu z hlediska senegalského právního řádu.

Během jednání na MŽP informoval ředitel sekce Národních parků S. Ndiaye českou delegaci, že připraví trojstranné jednání mezi MŽP, majiteli rezervací a Derbianem, jehož cílem bude podepsat dohodu mezi zúčastněnými partnery, která by dala právní rámec dosavadní spolupráci.

Jednání na ministerstvu životního prostředí

Jednání na ministerstvu životního prostředí

      Během pracovního oběda se zástupci dakarské univerzity byly projednány další možné formy spolupráce v oblasti přírodních věd, zástupci univerzity projevili mj. zájem o zavedení studia bohemistiky (zatím se na slavistice vyučuje jen RJ a PJ).

    Delegace PSP se rovněž podílela na zajištění vernisáže výstavy fotografií z cest Václava Havla, která proběhla za účasti autora K. Cudlína v muzeu Maison Senghor. Výstavu zahájil předseda Výboru R. Böhnisch.

Zahájení výstavy fotografií K. Cudlína

Zahájení výstavy fotografií K. Cudlína

      Delegace absolvovala i vyjížďku do terénu, a to rezervace Bandia, kde se mohla na místě přesvědčit o hmatatelných výsledcích práce českého týmu i „výzvách“, jímž musí jeho členové čelit.

Návštěva projektu Derbianus v Bandii

Návštěva projektu Derbianus v Bandii

Posledním jednáním bylo setkání s místními zastupiteli na ostrově Gorée zařazeném do památek UNESCO. Předsedkyní komise pro životní prostředí delegaci informovala o plánech na zajištění „ekologického provozu“ ostrova.