česky  français 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Založena meziparlamentní skupina Česká republika – Senegal

V červnu byla ustavena nová meziparlamentní skupina Česká republika – Senegal. Popudem pro založení této skupiny byla cesta delegace sněmovního Výboru pro životní prostředí do Senegalu v březnu letošního roku.
 

Členové delegace se setkali s mnoha ústavními činiteli, zástupci ministerstev i akademické obce. Prvořadým bodem všech jednání byl projekt na záchranu kriticky ohroženého druhu antilopy Derbyho. V této oblasti se Česká republika prostřednictvím České zemědělské univerzity a spolku Derbianus Conservation angažuje v Senegalu již několik let a má za sebou výrazné úspěchy. V poslední době se vztahy se Senegalem dynamicky rozvíjejí i v jiných oblastech a mají velký potenciál dalšího růstu. Senegal je strategickým a zajímavým partnerem ČR v rovníkové západní Africe. Už jenom proto, že se jedná o jednu z mála stabilních a demokratických zemí v regionu, která nebyla v novodobé historii zmítána válečnými konflikty. Z těchto důvodů a po konzultaci s paní Chargée d´Affaires v Senegalu Lenkou Pokornou bylo přikročeno ke zřízení zmíněné meziparlamentní skupiny na půdě Sněmovny.

Poslanecká sněmovna ČR

Poslanecká sněmovna ČR

Obecným cílem meziparlamentních skupin je prostřednictvím dialogu podporovat kontakty a výměnu názorů a zkušeností mezi členy parlamentů z celého světa. Nová skupina ČR – Senegal má ale ambici jít dál a prostřednictvím neformálních vztahů rozvíjet kontakty mezi oběma národy. Jednou z prvních akcí skupiny tak bude přátelské posezení se zástupci Senegalců žijících v Čechách. Dále se připravuje v prostorách Poslanecké sněmovny přednáška o působení České zemědělské univerzity a spolku Derbianus v Senegalu či výstava fotografií o záchraně antilopy Derbyho. Nejvýznamnější a jedinečnou záležitostí pak bude příjezd předsedy Národního shromáždění Senegalské republiky do ČR v listopadu 2016.

 

Nejbližší diplomatické zastoupení Senegalu v Evropě je v Německu a i proto pevně věříme, že nová skupina skutečně napomůže k těsnějším kontaktům mezi oběma zeměmi. Stejně tak věříme, že i počet poslanců – členů této skupiny – bude časem růst. Nyní jich je sice pouze šest, ale nás může těšit, že je mezi nimi předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček, předseda Výboru pro životní prostředí Robin Böhnisch či předseda Výboru pro evropské záležitosti Ondřej Benešík.

 

 

                                   Jiří Junek, předseda meziparlamentní skupiny Česká republika – Senegal