česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Kulturní akce v Palmyře

Ve dnech 5. a 6.5.2016 proběhly v syrské Palmyře dva kulturní podniky spojené s nedávným osvobozením města syrskými a ruskými jednotkami od ozbrojených skupin IS. Oficiálně se události konaly na oslavu ruského Dne vítězství (ukončení 2. světové války) a syrského Dne mučedníků.

První kulturní podnik začal dne 5.5.2016 ve známém amfiteátru v Palmyře (památka UNESCO) za účasti Symfonického orchestru Mariinského divadla ze Sankt-Petěrburgu, vedeného koncertním mistrem Valerijem Gergijevem. Během koncertního představení vystoupil se svým projevem cestou přímého televizního vstupu z Moskvy prezident RF Vladimír Putin, který poděkoval organizátorům za „skvělou událost ukazující opravdové lidství“. Ruský prezident potvrdil, že událost je oceněním pro ty, kteří položili své životy v boji proti terorismu a také připomínka obětí terorismu po celém světě.

Druhý kulturní podnik se v Palmyře konal 6.5.2016 pod patronátem syrského prezidenta Bašára Asada jako pocta mučedníkům pod názvem „Sluneční brána“. V rámci pozvání syrského MZV se jej zúčastnila téměř kompletní diplomatická komunita v Damašku (mj. Čína, Indie, Pákistán, Brazílie, Srbsko, Irák, Vatikán, Alžírsko, Omán,  a další), včetně našeho ZÚ Damašek.

Za syrskou vládu se koncertu zúčastnil ministr prezidentských záležitostí Mansour Azzam, ministr turismu Bišr Jazidží, ministr kultury Isám Chalíl, četní představitelé oficiální, kulturní, umělecké i mediální obce, koncertu se zúčastnili také zástupci ruské armády, celkový počet návštěvníků byl okolo 1500 osob.

Po příjezdu do boji zničeného města Palmyra byl diplomatickému sboru přidělen odborný průvodce, který nás seznámil se situací na celosvětově ceněném historickém místě. Dle odborníků došlo ke zničení cca 20% památek – největší ztrátou je pak zničení Belova chrámu (příslušníci IS odpálili trhaviny 24.8.2015) a velká poškození na Bal Šaminově chrámu, zničen byl také Vítězný oblouk. Naštěstí se nepodařilo zničit historicky velmi cenný amfiteátr a historické sloupy. Velkým problémem po znovuzískání města se staly miny. Během měsíce po dobytí města bylo nutné odstranit více než 3000 min, které byly rozmístěny nejen po celém areálu historického naleziště, ale také na mnoha místech ve městě.

Galerie


Kulturní akce v Palmyře