česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Embassy of the Czech Republic
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Účast českých firem na 61. ročníku „Damašského mezinárodního veletrhu“

Ve dnech 28. 8. – 6.9 2019 proběhl již 61. ročník „Damašského mezinárodního veletrhu“  s optimistickým mottem „From Damascus... to the World“. V Sýrii jde o nejvýznamnější akci tohoto druhu vůbec a tato akce se těší velké podpoře jak ze strany syrské vlády a obchodních a podnikatelských kruhů, tak je tradičně hojně navštěvována veřejností. Vedle klasického veletrhu s přítomností domácích i zahraničních firem na trhu probíhají po celou dobu trvání různé kulturní a propagační, reklamní akce. Denní návštěvnost neklesla pod 100 tisíc lidí a při posledním dni konání veletrhu přišlo dokonce více jak 300 tis. návštěvníků.
 

Ve srovnání s loňským ročníkem došlo na tomto veletrhu k několika signifikantním změnám co do struktury oborového zaměření a co do počtu zastoupení zahraničních firem. Především segmenty těžké stavební techniky a těžkého automobilového průmyslu (nákladní vozy) oproti minulému roku prakticky vymizely a rovněž zastoupení zemí EU bylo značně zredukováno. Státy jako Itálie, Francie, Španělsko a Rakousko, které v minulém ročníku na veletrhu participovaly, chyběly nyní zcela, pouze již tradičně Německo zde mělo svého místního obchodního zástupce pro nákladní vozy značky MAN, dále svého zástupce měla firma s náhradními díly pro nákladní vozy Volvo (Shams Aldin Group) a přímé zastoupení zde měla také Velká Británie firmou Perkins, nabízející velkokapacitní dieselové elektrocentrály.

Stánky, které poskytly ZÚ, mělo ze zemí EU pouze Bulharsko (plasty, potraviny, textil, zemědělské produkty, stavební materiály) a ČR, kterou zastupovaly firmy pokrývající obory stavebnictví (Resmont s.r.o.) a recyklace odpadů např. využití odpadních pneumatik nebo stavebních a demoličních odpadů (LAVARIS s.r.o.), elektrotechnika – řídící systémy, alarmy (Jablotron Alarms a.s., Kybertec s.r.o., TECO a.s., Geovap s.r.o., Doublepower s.r.o., EXPROM s.r.o.), služby (Sumo Group s.r.o., Tems‑Group s.r.o., Cham Associates s.r.o.), strojírenství (ALTA a.s, MSA a.s., SIGMA Group a.s.), farmaceutický průmysl (AS CHEMOPRAG a.s.), pivovarnictví (Pivovar Hubertus).

K početnímu snížení počtu firem došlo také u Ruska (stánek o velikosti 160m2, nyní 16 firem, oproti 42 v loni). Rusko tentokrát nabízelo technologii především k potravinářskému a zemědělskému průmyslu, byl pokryt také energetický průmysl a strojírenství. Rusku se rovněž v rámci veletrhu podařilo uzavřít tři kontrakty na těžbu a zpracování ropy a zemního plynu v oblasti centrální a východní Sýrie. 

Čína si držela zhruba stejný počet firem jako v loňském roce (37 firem) a pokrývala zejména oblasti automobilového a potravinářského průmyslu, technologie na těžbu ropy, lékařské a nemocniční přístroje a zařízení, stavitelství.  

Írán dokonce počet firem letos výrazně navýšil (letos 51 firem, loni 37) a lze vidět ze strany Íránu značný zájem o syrský trh. Přítomné firmy působící v oborových, odvětvích jako automobilový a potravinářský průmysl, stavebnictví (velmi výrazně zastoupeno), důlní a těžební technologie a zemědělská technologie.

Indie naopak rapidně snížila své zastoupení na trhu (letos pouze 4 firmy, loňský ročník 46) a nabídky těchto indických firem byly v segmentu textilního, sanitárního průmyslu a vybavení.

Naopak jednu z nejpočetnějších delegací (cca 40 lidí) pod hlavičkou Obchodní komory Abú Dhabí a největší a nejluxusnější stánek měly SAE (cca 400 m2). Jde o jasnou změnu trendu, kdy Spojené arabské emiráty znovuotevřely své diplomatické zastoupení v Damašku v prosinci 2018 a nyní měly poměrně masivní zastoupení na veletrhu.

Zpracoval: Mgr. David Mertl, rozvojový a ekonomický diplomat, velvyslanectví ČR v Damašku