česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Cestování do Sýrie v souvislosti s COVID-19

1. VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY:

Informace o podmínkách vycestování z ČR naleznete na stránkách MZV ČR.

2. VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT:

MZV ČR obecně nedoporučuje občanům ČR cestovat do Sýrie vzhledem k pokračujícímu ozbrojenému konfliktu v Sýrii a související celkové destabilizaci bezpečnostní situace v zemi. Občany České republiky, kteří se na území Sýrie již nacházejí, MZV ČR vyzývá, aby Sýrii opustili.

V návaznosti na šíření epidemie COVID-19 Syrská vláda zavedla od konce února 2020 sanitární opatření na hranicích. V březnu byly uzavřeny pozemní hranice do Jordánska a do Libanonu (až na výjimky), rovněž tak bylo uzavřeno letiště v Damašku a námořní hraniční přechody.

V průběhu května byl částečně obnoven provoz letiště v Damašku pro mimořádné lety a syrská vláda začala repatriovat své občany ze zahraničí. Po vstupu do Sýrie se musí všichni cestovatelé podrobit 14 denní karanténě ve vyhrazených zařízeních. 

3. DOPRAVA:

Mezinárodní doprava byla redukována pouze na transport vybraného druhu zboží. Koncem března byl vydán zákaz cestování mezi jednotlivými provinciemi a městy. Nařízení se nevztahuje na nezbytnou přepravu osob a zboží. Od poloviny května do konce ramadánu a svátečního období je povoleno cestování mezi provinciemi, také byla obnovena meziměstská i městská autobusová doprava.  

4. OPATŘENÍ:

V návaznosti na šíření epidemie COVID-19 Syrská vláda zavedla od konce února sanitární opatření v celé zemi, mj. byla zřízena karanténní centra. Od března byly postupně uzavřeny obchody, školy, restaurace, náboženská zařízení a parky, zrušeny byly všechny společenské, kulturní a sportovní aktivity, redukován byl počet zaměstnanců na úřadech i ve výrobních podnicích. Byl vydán zákaz vycházení od 18 do 6 hod. ranní (v době ramadánu od 19.30 do 6.00). Nošení roušek není povinné, jsou však vyžadovány např. při vstupu do zdravotnických zařízení, do některých obchodů a bank. Nošení roušek je doporučováno v místech s větší kumulací lidí.

V květnových dnech došlo k opatrnému uvolňování restriktivních opatření, které bude dále řešeno v návaznosti na vývoj epidemiologické situace. Byly otevřeny obchody, byla obnovena školní docházka a zkoušky pro závěrečné ročníky škol, zprovozněny byly některé státní a veřejné úřady a další instituce.

5. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

Centrální tým COVID-19: +963/(0)11 2758122

Ambulance: 110

Ministerstvo zdravotnictví: +963/(0) 11 3339600-602, +963/(0)11 3311020-21