česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: brittanica
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Cestování do Sýrie v souvislosti s COVID-19

ZÚ Damašek informuje o aktuálním vývoji v oblasti cestování do země v kontextu sílící pandemie nemoci Covid-19

 

1. VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY:

Informace o podmínkách vycestování z ČR naleznete na stránkách MZV ČR.

V souladu s Usnesením Vlády ČR ze dne 28. ledna 2021 č. 79 o přijetí krizového opatření, kterým se dále zpřísňují podmínky volného pohybu na území ČR, upozorňujeme na stále platné doporučení Ministerstva zahraničních věcí ČR cestovat do zahraničí pouze v nezbytných případech, mezi něž nepatří cestování za účelem turistiky.

 

Důrazně upozorňujeme, že z důvodu stále zhoršené epidemiologické situace v ČR i v zahraničí, dochází k výrazným omezením v dopravě a zavádění rozsáhlých restriktivních opatření omezující vstup a pohyb na území jednotlivých států včetně ČR.

 

Podmínky návratu do ČR jsou stanoveny ochrannými opatřením Ministerstva zdravotnictví, jejichž výklad přinášíme na webových stránkách MZV ČR.

 

2. VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT:

MZV ČR nedoporučuje občanům ČR cestovat do Sýrie vzhledem k pokračujícímu ozbrojenému konfliktu a související celkové destabilizaci bezpečnostní situace v zemi. Občany České republiky, kteří se na území Sýrie již nacházejí, MZV ČR vyzývá, aby Sýrii opustili.

V návaznosti na šíření epidemie COVID-19 syrská vláda zavedla od konce února 2020 sanitární opatření na hranicích – průjezd pouze na povolení Ministerstva vnitra SAR nebo pozvání (vstup do země není možný za účelem turistiky). Na hranicích je nutné se prokázat negativním testem na COVID 19. V březnu 2020 byly uzavřeny pozemní hranice do Jordánska. Do Libanonu je uplatňován velice přísný režim pro vstup, je nutný negativní test na COVID 19 (platnost maximálně 96 hodin). Po příjezdu do země je vyžadován pobyt v karanténě (5 dní).

V průběhu května 2020 byl částečně obnoven provoz letiště v Damašku pro mimořádné lety a syrská vláda začala repatriovat své občany ze zahraničí.

 

3. DOPRAVA:

Mezinárodní doprava byla redukována pouze na transport vybraných druhů zboží. Od poloviny května 2020 je povoleno cestování mezi provinciemi, také byla obnovena meziměstská i městská autobusová doprava.

 

4. OPATŘENÍ:

V návaznosti na šíření epidemie COVID-19 zavedla Syrská vláda od konce února 2020 sanitární opatření v celé zemi, mj. byla zřízena karanténní centra. Nošení roušek není povinné, jsou však vyžadovány např. při vstupu do zdravotnických zařízení, do některých obchodů a bank. Nošení roušek je doporučováno v místech s větší kumulací lidí.

V květnových dnech 2020 došlo k uvolňování restriktivních opatření, která budou dále upravována v návaznosti na vývoj epidemiologické situace. Byly otevřeny obchody, byla obnovena školní docházka a znovuotevřeny byly státní a veřejné úřady a další instituce.

 

5. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE

Centrální tým COVID-19: +963/(0)11 2758122

Ambulance: 110

Ministerstvo zdravotnictví: +963/(0) 11 3339600-602, +963/(0)11 3311020-21

Pro cizince v Sýrii je možné testování po předchozí registraci pouze na jednom místě (viz.):

http://www.mofaex.gov.sy/moh/pcr/chooseday.php?id=2

(stránky jsou pouze v arabštině, doporučujeme tedy požádat o pomoc místního občana, případně arabsky hovořící osobu).

Testování stojí pro cizince 105 UDS a pro další cestu nesmí být starší 96 hodin (některé státy mohou při tranzitu požadovat test ne starší 72 hodin – doporučujeme před cestou tuto podmínku prověřit).

 

Aktualizováno ke dni 18.02.2021