česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Vstup cizinců na území ČR v návaznosti na EU seznam bezpečných zemí

EU schválila seznam třetích bezpečných „zelených“ zemí z hlediska cest občanů EU+. Seznam zemí je vydán formou doporučení, které není závazné pro členské státy. Členské státy při využití zásad reciprocity mohou tento seznam zúžit pro účely povolení vstupu na své území. K 1. 7. 2020 byly na seznam zařazeny tyto země: Austrálie, Nový Zéland, Thajsko, Jižní Korea, Čína, Japonsko, Gruzie, Kanada, Maroko, Alžírsko, Tunisko, Rwanda, Uruguay, Srbsko, Černá Hora

Občanům ostatních „zelených“ zemí prozatím vstup na území ČR umožněn není. V případě, že tyto země umožní vstup občanů ČR na své území za srovnatelných podmínek, lze takovou zemi zařadit na seznam zemí, jejichž občanům je umožněn vstup na území ČR.

Na občany třetích „zelených „zemí, kterým není obecně umožněn vstup do ČR, se i nadále vztahují výjimky dle bodu I.4. platného Ochranného opatření Ministerstva zdravotnictví. Tito cizinci mohou vstoupit na území ČR ve zde vyjmenovaných případech, např. jako rodinní příslušníci, vysoce kvalifikovaní pracovníci, pracovníci kritické infrastruktury atd.

Tím není vyloučena možnost vstupu občanů „zelených zemí“ do ostatních států schengenského prostoru. Lze předpokládat, že právo vstupu na území jednotlivých států „Schengenu“ bude aplikováno zcela různě.

přílohy

Vstup cizinců na území ČR - Ochranné opatření 277 KB PDF (Acrobat dokument) 3.7.2020

Vstup cizinců na území ČR - seznam zemí 223 KB PDF (Acrobat dokument) 3.7.2020