česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Národní muzeum v Praze pomáhá s obnovou a restaurováním památek v Sýrii

Koncem října 2018 bylo slavnostně otevřeno Syrské národní muzeum v Damašku pro veřejnost a zpřístupněna byla první část jeho bohaté expozice. Představitelé muzea poděkovali za významnou českou podporu při restaurování cenných exponátů. Jedinečná sbírka artefaktů prehistorických civilizací, které vládly v Sýrii v minulých epochách, bude otevřena v příštím roce.
 

Muzeum zpřístupnilo po 7 letech občanské války část své bohaté expozice prvním návštěvníkům. Otevření muzea je syrskou veřejností vnímáno jako pokračující návrat k běžnému životu po získání vládní kontroly nad velkou částí Sýrie, zejména širšího okolí Damašku. Osud kulturního dědictví Sýrie byl po vypuknutí konfliktu v roce 2011 vážně ohrožen, zejména poté co do rukou džihádistů padly cenné památky, jako např. staré centrum Aleppa nebo Palmýra. Syrská vláda se snažila od roku 2011 ve spolupráci s regionálními muzei evakuovat nejcennější a nejvíce ohrožené sbírky do bezpečí. Po vytlačení rebelů z okolí Damašku v první polovině roku 2018 a snížení rizika bombardování minometnými granáty byly některé sochy postupně zpřístupňovány veřejnosti v zahradě Syrského národního muzea, včetně jednoho ze symbolů - sochy Zlatý lev (Lion of Elat) z Palmýry, která byla poškozena bojovníky Islámského státu v roce 2015. Socha byla později převezena do Damašku a s pomocí projektu UNESCO restaurována.

Na restaurování poničených kulturních památek v Sýrii se významnou měrou podílí rovněž české Národní muzeum. Projekt je součástí šířeji pojatého programu asistence válkou poničené Sýrie a Iráku, na kterém se kromě Ministerstva zahraničních věcí Ministerstva kultury podílí další české resorty. Jedná se zejména o přímou humanitární pomoc, dodávky zdravotního materiálu, restaurování poničených památek UNESCO a záchranu kulturního dědictví. V květnu 2017 podepsalo Národní muzeum se syrským partnerem Prohlášení o záměru. V první fázi byla syrská strana již v roce 2017 podpořena materiálem pro restaurování a uložení archeologických artefaktů v samotném Damašku. Národní muzeum dále připravilo návazný projekt konzervace a restaurování syrských historických předmětů ve svých restaurátorských dílnách a poskytnutí odborného školení syrským partnerům – tato část projektu bude realizována v návaznosti na zajištění dopravy artefaktů do ČR. V květnu 2018 byla v Národním muzeu v Praze otevřena za účasti ředitele syrského muzea výstava Archeologické dědictví Sýrie. Vedení Syrského národního muzea si vysoce cení pomoci a spolupráce s českým Národním muzeem.

 

Galerie


National Museum