česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: DM
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Úspěšná realizace projektu rozvojové pomoci, čistička odpadních vod pro nemocnici Al-Huda

Dne 30.5.2021 došlo k úspěšnému předání projektu výstavby a realizace čističky odpadních vod pro nemocnici Al-Huda. Jedná se o spádovou nemocnici se signifikantním významem pro těžce postihnuté obyvatelstvo čtvrti Sbeneh, nalézající se ve válkou zcela zničené části jižního Damašku. Program rozvojové činnosti byl realizován ve formě vázaného peněžního daru v rámci rozvojové a rekonstruční asistence Sýrii implementováné zastupitelským úřadem ČR v Damašku.

Jednalo se o realizaci projektu rozvojové pomoci v Sýrii, který je financován z prostředků alokovaných na implementaci vládního programu "Poskytnutí humanitární, rozvojové a rekonstrukční asistence Sýrii v období 2019-2021".  Projekt byl realizován ve formě vázaného peněžního daru (s cenou nepřesahující  5 mil CZK).

Předmětem tohoto projektu je čistička odpadních vod pro standardní stupeň čištění s kapacitou pro 200 nemocničních lůžek , tedy 30 m3 odpadních vod za den, pro nemocnici Al Huda (Damašek, Sýrie). Konečné řešení upřednostňuje vyšší stupeň čištění  s možností zpětného využití vyčištěných vod (pro sprchy, úklid).  Variantou může být i řešení, které bude spočívat ve vypouštění  vyčištěné odpadní vody do povrchového toku nebo použitím pro zálivku zeleně.

Jedná se tak o komplexní rešení za použití nejnovějších technologií, v projektu byla použita výhradně česká řešení a  technologie spolu s know-how zkušených inženýrů. Jejich profesionální instalace na místě zajišťuje záruku dlouhodobé užitku pro nepřetržity nemocniční provoz.

Za ČR finální projekt osobně předala velvyslankyně České republiky v Syrské arabské republice paní PhDr. Eva Filipi spolu s rozvojovým a ekonomickým diplomatem ZÚ Damašek panem Mgr. Davidem Mertlem a českými inženýry z firem Ekomonitor a Sweco.