česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: David Mertl
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Úspěšné ukončení dalších tří lokálních projektů v Sýrii

Velvyslanectví ČR v Damašku koncem roku 2020 úspěšně realizovalo nové projekty na podporu rozličných syrských subjektů, a to v rámci programu „Malých lokálních projektů.“ Tato aktivita je pokračováním vládního programu „Poskytnutí humanitární, rozvojové a rekonstrukční asistence Sýrii v období 2020‑2021“.

MLP 2020

Ministerstvo zahraničních věcí ČR společně s dalšími resorty přispívá uvedeným programem ke zmírňování následků válečného konfliktu v Sýrii a na celkovou obnovu země v těch nejvíce postižených oblastech.

ZÚ Damašek se soustředil na formu pomoci, která jde směrem praktické podpory subjektů v nouzi, příkladem je například dodání dieselového agregátu na výrobu elektřiny do centra humanitární pomoci při klášteře Matky Boží v Latákíji. Současná neutěšená situace ve většině regionech Sýrie má za následek absenci elementárních statků, v tomto případě je řeč o distribuci elektrické energie, která je nestálá a v některých regionech zcela nedostačující.

Dalším příkladem pomoci ČR je obnova sirotčince v klášteře sv. Tekly v Maalúle, dále dodání speciálního technického vybavení do centra pro sluchově postižené děti.
 

Projekty podrobně:

1.

Název projektu: „Dodání dieselového generátoru do centra humanitární pomoci při klášteře Matky Boží v Latakíji“

Realizátor: Pravoslavný klášter Matky Boží v Latakíji

Příspěvek ZRS ČR: 500.000,- Kč

Cílem projektu bylo poskytnutí podpory centra humanitární pomoci při pravoslavném klášteře Matky Boží, které funguje pro oblast města Latakíje a blízkého okolí (sousedící s provincií Idlib) jako středisko pro vnitřně vysídlené uprchlíky v důsledku válečného konfliktu. Těmto rodinám i jednotlivcům bude nadále bezplatně poskytována základní zdravotní a sociální péče. Finanční podpora umožnila nákup dieselového generátoru na výrobu elektřiny, který pokryje veškeré nezbytné energetické potřeby centra, neboť v této oblasti dochází k velmi častému výpadku dodávky elektřiny. Pomoc se tedy zaměřila na zlepšení životních podmínek vysídlených Syřanů a spočívala především v poskytování základní zdravotní péče, poskytnutí základních potravin a oblečení.

2.

Název projektu: „Obnova sirotčince v klášteře sv. Tekly v Maalúle“

Realizátor: Klášter sv. Tekly pravoslavné církve v Maalúle

Příspěvek ZRS ČR: 500.000,- Kč

Cílem projektu byla podpora při rekonstrukci stávajícího, avšak vinou válečného konfliktu (v obci Maalúla byli tři roky aktivní příslušníci teroristické skupiny Al-Nusra, kteří značně poškodili celý komplex kláštera) značně poničeného sirotčince, který je spravován pravoslavným klášterem sv. Tekly. Jednalo se především o financování stavebních prací, úpravu ubytovacích prostor a nákup vybavení servisních prostor jako např. prádelny, kuchyně, toalet, vytápění, postelí apod. Finanční příspěvek tak výrazně pomohl zlepšit životní podmínky ubytovaných sirotků i pracovní podmínky personálu.

 

3.

Název projektu: „Dodání vybavení do centra pro sluchově postižené AAMAL“

Realizátor: AAMAL (syrská NGO)

Příspěvek ZRS ČR: 445.000,- Kč

Podpora směřovala do centra pro sluchově postižené děti v Damašku spravovaného syrskou  neziskovou Organizací pro zdravotně postižené (AAMAL), která za  podpory ČR získala speciální audio techniku pro výuku dětí s vážnou poruchou sluchu. Finanční podpora umožnila zakoupit diagnostický tympanomentr a audiometr, díky nimž je nyní možné poskytnout odbornou diagnostiku sluchových postižení a asistenci až 1500 dětem z Damašku a okolí. Cílem projektu je integrace dětí s vážnou poruchou sluchu.