česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Czech Embassy Damascus
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Výstava České hrady a zámky v Damašku

Dne 9. června 2019 se v Damašku konala vernisáž výstavy České hrady a zámky. Výstavu zahájil v historickém Damašském sále dr. Mahmoud Hamoud ředitel Generálního ředitelství muzeí a památek Sýrie a generální ředitel českého Národního muzea dr. Michal Lukeš. Za přítomnosti novinářů byla podepsána Smlouva o společné archeologické misi, na základě které Národní muzeum získá licenci k archeologickým vykopávkám na území provincie Latákia. Vernisáže se zúčastnili zástupci diplomatického sboru v Damašku, Ministerstva kultury a Ministerstva zahraničí, představitelé kulturní i občanské společnosti Sýrie, česká i syrská média a čeští krajané žijící v Sýrii.
 

Dr. Hamoud ve svém vystoupení vysoce ocenil pomoc České republiky a zejména Národního muzea při záchraně a restaurování poničených uměleckých předmětů v Sýrii. Dr. Lukeš zmínil úspěchy obou zemí v oblasti restaurování historických památek. Vyjádřil obdiv syrským odborníkům, kteří i během války zajišťovali ochranu památek, jejich svoz na bezpečná místa a restaurování. Významné výsledky spolupráce očekává při společných archeologických vykopávkách na nalezišti v Latákii a přislíbil pokračování spolupráce do budoucna. Připraveno je restaurování cenných archeologických předmětů v Národním muzeu za asistence syrských restaurátorů. Jedná se rovněž o odborných stážích syrských expertů v ČR a o vyslání českých expertů do Sýrie.

Putovní výstava České hrady a zámky byla připravena Národním muzeem a v minulosti byla vystavena v několika zemích a kulturních institucích. Idea realizace výstavy v Damašku byla domluvena během návštěvy generálního ředitele dr. Lukeše v Sýrii v listopadu 2017.

Významným projektem vzájemné spolupráce budou zejména vykopávky v provincii Latákia. Jednání o udělení licence na archeologický výzkum na území Sýrie probíhala od roku 2017. Během této doby byla vytipována lokalita Tell Naher al-Arab, významné naleziště tzv. ugaritské kultury. Po podpisu Smlouvy o společné archeologické misi bude zahájena prospekce a mapování terénu, na jehož základě bude specifikován vědecký projekt.

Spolupráce Národního muzea a Generálního ředitelství muzeí a památek Sýrie je součástí vládního programu Poskytnutí humanitární, rozvojové a rekonstrukční asistence Sýrii. Národní muzeum vstoupilo do tohoto programu v rámci projektu Asistence v oblasti záchrany a ochrany památek UNESCO a světového kulturního dědictví v Sýrii na léta 2016-2019. Národní muzeum realizovalo pomoc Sýrii zejména zasláním humanitární pomoci v podobě vybavení pro restaurátorská a další odborná pracoviště v letech 2017 a 2018 a organizací výstavy Archeologické dědictví Sýrie v Praze a v Jílovém u Prahy v roce 2018.

 

Galerie


Czech Castle