česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Fotbalové Mistrovství světa 2022 v Kataru

Světový fotbalový šampionát 2022 se v Kataru uskuteční v termínu od 20. 11. 2022 do 18. 12. 2022. V souvislosti s tím se musí přijíždějící i rezidenti připravit na řadu opatření, které se projeví především ve změně vstupních podmínek do země. Nutnou podmínkou pro vstup do země bude stažená aplikace „Hayya Card“ a v ní provedená registrace. Aplikace Hayya Card tak nahrazuje dosavadní vízový systém s platností od 1. 11. 2022 do 23. 01. 2023.

 

Hayya Card

Výše uvedená aplikace bude kromě vízového účelu plnit funkci identifikačního elektronického dokladu fanouška a bude umožňovat držiteli aplikace zdarma využít služeb městské hromadné dopravy, stejně tak jako nabídne řadu výhod ve věci vstupů na turisticky zajímavá místa a kulturní akce. Držitelé Hayya Card budou moci v zemi pobývat i po skončení fotbalového šampionátu, max. do 23. 1. 2023. Podmínka instalace a před registrace aplikace se vztahuje na všechny občany a rezidenty GCC (kromě občanů a rezidentů Kataru - ti mít aplikaci nemusí), kteří chtějí do Kataru ve výše uvedeném termínu přicestovat.  Aplikaci není třeba k nákupu vstupenek či zajištění ubytování, naopak údaje o vstupence a ubytování se zadávají při registraci do aplikace. Z toho plyne, že každý návštěvník (turista) který bude chtít během šampionátu vstoupit do Kataru, musí mít koupenou vstupenku!

 

Alkohol

Alkohol je v rozporu s místními tradicemi, nicméně jako důkaz pohostinnosti pořadatelské země je alkohol k dostání v luxusnějších hotelových restauracích, klubech a během šampionátu bude k dostání i ve vyhrazených fan zónách.  Fanoušci nemohou konzumovat alkohol nikde jinde než na výše uvedených místech a je přísný zákaz vynášení alkoholu mimo tato určená místa.  V případě, že se osoba pod vlivem alkoholu dopustí přestupku nebo trestného činu, hrozí jí za to vyšší trest. Od 18. 11. je zákaz prodeje alkoholu na stadionech a v jejich bezprostředním okolí.

 

Kulturní odlišnosti

Katar je stále konzervativní zemí, i když to na první pohled tak nevypadá, a turisté by na tuto skutečnost neměli zapomínat. Projevy náklonnosti na veřejných místech,  jako např. líbání, držení se za ruce apod., jsou v rozporu s místní kulturou. Místní kultura také vyžaduje zakrytí kolen a ramen, především na místech jako jsou muzea, státní instituce apod. Plavky nebo šortky je možné nosit pouze na plážích a u hotelových bazénů.  

 

Neplatnost českých řidičských průkazů v Kataru

Katar neuznává české řidičské průkazy, proto chcete-li během pobytu v Kataru řídit automobil nebo motocykl, je nutné si před cestou vyřídit v ČR "Mezinárodní řidičský průkaz". Více informací naleznete na stránkách Ministerstva dopravy

 

Covid 19

Aktuální podmínky vstupu do Kataru, spojené s nákazou Covid-19, lze nalézt na webové stránce Ministerstva veřejného zdraví nebo na webové stránce našeho úřadu (tyto informace nejsou primárním zdrojem, proto mohou být aktualizovány s menším časovým zpožděním).

 

Překračování saúdsko-katarské hranice

Během konání šampionátu bude pro přechod saúdsko-katarské hranice sloužit hraniční přechod Abu Samara. Návštěvníci, kteří přijíždějí pouze na otočku (do 24 hodin pobytu), musí nechat svá vozidla na odstavných parkovištích (P+R) na hraničním přechodu Abu Samara s tím, že do místa konání šampionátu budou dopraveni kyvadlovou dopravou. Do Kataru budou s vozidly vpuštěni pouze občané a rezidenti Kataru, kteří mají katarské značky. 

Výjimku pro příjezd automobilem na více dní bude možné získat přes mobilní aplikaci HAYYA za předpokladu:

  • - že žadatel má schváleno v aplikaci Hayya ubytování na min. 5 nocí (stačí pouze pro řidiče)
  • - že žadatel předloží povolení vstupu schválené v Hayya aplikaci - schválení bude potvrzeno e-mailem s odkazem na elektronické pojištění
  • - ve vozidle budou min. 3 osoby a ne více než 6 osob (všichni musí být držitely Hayya Card)
  • - povolení k vjezdu vozidla je je pouze jedovstupvé, nikoliv multiple
  • - vjezd vozidla není povolen na A a B obchvaty a na spojovací křižovatky

Výjimku pro příjezd automobilem na 24 hodin bude možné získat bez nutnosti zajištěného ubytování za následujících předpokladů:

  • - žadatel má před příjezdem zajištěnu jednodenní fanouškovskou Hayya Card a zajištěné parkování přes Hayya Card
  • - parkování je do 24 zdarma (za předpokladu, že žadatel zůstane déle bude muset zaplati 1000 QAR za druhý den, automobil bude odtažena a bude přičten další poplatek ve výši 1000 QAR)

Rezervace parkování bude otevřena až od 1. 11. 2022. Užitková vozidla budou mít, po dobu turnaje, zákaz vjezdu do země v čase od 11 p.m. do 6 a.m. s platností od 15. 11. 2022 do 15. 12. 2022. Všechny platby za parkování musí být provedeny přes aplikaci Hayya. 

 

I přes výše uvedené nadále platí, že jediný, kdo může poskytnout relevantní informace ke vstupním podmínkám do Kataru, jsou katarské autority, neboť k zastupitelským úřadům jednotlivých zemí se informace o změně vstupních podmínek mohou dostat se zpožděním.  Případně je možné využít informací uvedených na stránkách mezinárodního letiště v Dauha (Hamad International Airport). 

 

Případy nouze

V případě, že by se čeští turisté dostali během šampionátu do nouzové situace (smrt osoby blízké, ztráta cestovního dokladu, zadržení, hospitalizace v nemocnici apod.) je možné využít "Nouzové linky" zastupitelského úřadu (+974 33 29 62 64), která funguje nepřetržitě (24/7/365).  Od 1. 11. 2022 až do doby skončení šampionátu bude v Doha Exhibition and Convention Center  vybudováno Mezinárodní konzulární servisní centrum, kde bude přítomno 90 konzulárních pracovníků ze 45 zemí světa a kde bude možné obdržet konzulární pomoc od některé ze zúčastněných zemí (např. Německa). 

ZDRAVOTNÍ ZÁCHRANNÁ SLUŽBA, POLICIE, HASIČI tel. č. 999