deutsch  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Německá pravidla pro příjezd z ČR

Německo považuje ČR z epidemiologického hlediska za vysoce rizikovou zemi. Osoby očkované a tzv. uzdravené mohou nadále cestovat volně. V celém Německu platí pravidlo 2G (zákaz vstupu neočkovaných a neuzdravených do většiny obchodů a dalších zařízení).

Níže uvedená pravidla vycházejí ze spolkové ochranné vyhlášky z 28. 9. 2021 a jejích změn. Uvádíme a vysvětlujeme zde pouze hlavní body této vyhlášky.

 

Osoby očkované (stačí dvě dávky) a osoby tzv. uzdravené (nejdříve 28. den po pozitivním PCR testu, max. 90. den po pozitivním PCR testu) nemusí disponovat testem a nemusí do karantény.

 

Cestující musí mít na paměti 3 kroky nutné pro vstup:

 

1) PŘÍJEZDOVÝ FORMULÁŘ

Zde naleznete německý příjezdový formulář, který je třeba vyplnit online. Formulář je k dispozici i v češtině. Formulář je nutno vyplnit i pro děti od 0 let.

Formulář nemusí vyplňovat cestující, kteří do Německa přijíždějí na méně než 24 hodin. Nemusí jej rovněž vyplňovat pendleři či cestující, kteří do Německa jedou navštívit příbuzného I. stupně na méně než 72 hodin.

 

2) TEST

Je třeba doložit bezinfekčnost testem při příjezdu. Antigenním testem ne starším než 48 hodin či PCR testem ne starším než 72 hodin. Povinnost testu platí i pro cesty na méně než 24 hodin.

Test nemusí mít očkovaní (stačí dvě dávky), osoby uzdravené (max. 90 dní) a děti do 6 let.

Pendleři mají povinnost testovat se 2x týdně.

 

3) KARANTÉNA

Povinná karanténa trvá 10 dní. Je možno ji ukončit negativním testem nejdříve 5. den po příjezdu.

Dětem do 6 let karanténa automaticky skončí pět dní po příjezdu, není třeba ji ukončovat testem. Dětem mladším 6 let spadajícím do níže uvedených výjimek lze 5denní karanténu zkrátit, pokud v době do 5 dnů od příjezdu vloží do příjezdového formuláře negativní test.

Karanténa není povinná pro očkované a uzdravené osoby a dále mimo jiné při:

- cestách do 24 hodin

- návštěvě příbuzných I. a II. stupně

- cestách pendlerů

- pracovních či studijních cestách do i z Německa nepřesahujících 5 dní, které jsou nezbytné a neodložitelné

- cestách za účelem lékařského ošetření

- cestách dalších specifických skupin osob dle výše uvedené spolkové vyhlášky.

 

Pravidlo 2G +, pravidlo 2G:

Dne 15. 1. 2022 vstoupilo v platnost nové saské Ochranné opatření. Přináší znovuotevření mnoha zařízení kulturního a společenského života, avšak pouze pod podmínkou dodržování pravidel 2G (očkovaní či uzdravení) či 2G+ (očkovaní 2 dávkami s testem, uzdravení s testem, očkovaní 3 dávkami bez testu). Vstup pouze s 2G+ je možný do restaurací, divadel, kin, vnitřních sportovišť, rovněž do hotelů a apartmánů. Oproti tomu návštěva muzeí, výstav, cestovních kanceláří, kosmetických studií je v režimu 2G. Kadeřnictví zůstávají v režimu 3G. Podrobnější informace k tomuto tématu (v NJ) zde.

Neočkovaným a neuzdraveným je umožněn vstup pouze do obchodů s potravinami (supermarkety), do drogérií, obchodů s dětským zbožím, optik či do lékáren. Dětem do 18 let je vstup umožněn všude pod podmínkou prokázání se německým školním / studijním průkazem nebo testem (antigenní ne starší než 24 hodin, PCR ne starší než 48 hodin). Děti do 6 let jsou z povinnosti testu kompletně vyňaty.