deutsch  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: pixabay
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Drážďany skokanem roku německého žebříku Smart Cities

81 měst v Německu s počtem obyvatel nad 100.000 se utkalo v každoroční prestižní soutěži Spolkového svazu informačních technologií, telekomunikací a nových médií „Bitkom“ o titul nejchytřejšího města v oblasti využívání digitálních technologií. Drážďany se z loňského 24. místa vyhouply na šestou příčku, a staly se tak městem s nejrychlejším tempem proměny. Touze Drážďan po zrychlení tempa digitalizace odpovídá i poptávka po firmách, které služby v oblasti digitalizace nabízejí, stejně jako po expertech v tomto rozvětveném oboru. Mezinárodní prostředí Drážďan je otevřené průniku vysoce specializovaných inovačních společností z České republiky.
 

V soutěži Smart Cities bylo hodnoceno pět oblastí – správa města, IT a komunikace, energetika a životní prostředí, mobilita a společnost. Pro hodnocení použili experti ze spolkového svazu Bitkom 133 parametrů od online komunikace s občany přes nabídky sdílení v dopravě až po inteligentní systém popelnic. Drážďany bodovaly zejména v kategorii mobility – ve městě se aktuálně nachází 250 veřejných nabíjecích stanic pro elektromobily a do konce příštího roku jejich počet vzroste na 400. Oceněno bylo také úspěšné zavádění elektronických parkovacích lístků.

Uznání získaly Drážďany rovněž v kategorii digitalizace veřejné správy. Radnice převedla za loňský rok do online podoby 80 administrativních úkonů, zejména se jedná o vyřizování dokumentů, které bylo dříve možné učinit pouze za osobní přítomnosti občanů. Do konce roku 2022 má toto číslo vzrůst na 200. Velkým projektem digitalizace drážďanské veřejné správy je výstavba Správního centra na náměstí Ferdinandplatz. Plně digitalizovaná centrála veřejné správy má obyvatelům Drážďan otevřít své brány v roce 2025 a stát se průkopníkem kompletní digitalizace veřejných služeb občanům v celém Německu.

Chytré Drážďany jsou již několik let v hledáčku mladých technologických startupů. Místní „Silicon Saxony“ láká inovační firmy z celého světa nejen výhodnými pronájmy prostor a propojením s místní významnou univerzitou a vědeckými instituty, ale také hmatatelnými možnostmi jak přejít z fáze výzkumu do fáze vývoje, testování i výroby. Právě tato funkční a prověřená synergie zabodovala při hodnocení ankety Smart Cities. České inovační firmy se specializacemi na vývoj softwaru, mikroelektroniku, fotovoltaiku, vývoj polovodičů a jiné mají v "Silicon Saxony" dveře otevřené. V high-tech svazu "Silicon Saxony" je v současnosti propojeno na 350 v Drážďanech a širokém okolí sídlících firem a institucí čítajících na 40 tisíc zaměstnanců. Generální konzulát ČR v Drážďanech je připraven propojit konkrétní české firmy s relevantními partnery v místním "Sillicon Saxony".

Prestižní index Smart Cities svazu Bitkom posuzuje pouze německá města. Světové žebříčky Chytrých měst sestavuje např. Univerzita technologie a designu v Singapuru (SUTD) spolu s Institutem pro management rozvoje IMD. V aktuálním říjnovém hodnocení roku 2021 zde obsadila Praha  78. pozici a oproti loňsku si značně pohoršila (v roce 2020 pozice 44.). Drážďany zde nefigurují, z německých měst vede Mnichov na 14. příčce následován Düsseldorfem, který je 20.

Autorka: Lenka Konšelová, ekonomická diplomatka, Generální konzulát České republiky v Drážďanech