deutsch  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: pixabay
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Favoritem pro výstavbu gigantické továrny na mikročipy je Magdeburg

Americký výrobce čipů Intel finalizuje výběrové řízení na určení místa, kde vznikne výrobna mikročipů o velikosti 500 fotbalových hřišť s 20 000 pracovními místy a vkladem do výstavby ve výši 80 miliard EUR. Nejvíce šancí na úspěch má sasko-anhaltské hlavní město Magdeburg, těsně v závěsu jsou Drážďany. V obou dvou variantách by měli zbystřit čeští subdodavatelé brzy po oznámení výsledku soutěže o lokaci továrny se začnou tvořit řetězce možných dodavatelů potřebného materiálu.

Čipy jsou strategickým zbožím, jehož nedostatek může zásadně ovlivnit všechny oblasti průmyslu a
života. V nedávné době zažil (nejen) evropský průmysl výpadek dodávek mikročipů a obnažila se
esenciální nutnost odpoutat se od závislosti na asijských výrobcích této cenné komodity. Bezodkladné zahájení výstavby velkotováren na sofistikované modely čipů přímo v Evropě je zásadní.


Americká společnost Intel je na tomto poli dlouhodobým a zavedeným lídrem, aktuální konkurenční
střet s tchai-wanským TSMC však přiměl Intel k zásadnímu rozhodnutí – pustit se do výstavby velkých továren na mikročipy po celém světě. Cenové náklady na zřízení výroben v Evropě jsou nicméně o 30 – 40 procent vyšší než v Asii. Evropská komise proto signalizovala přidělení až 30 miliard EUR těm členským státům, které se do podpory výroby zapojí.


Město Magdeburg, ležící na Labi, bylo v 19. a 20. století centrem německého strojírenského průmyslu. Důsledkem druhé světové války a následného připojení Saska-Anhaltska k východnímu bloku se strojírenská tradice Magdeburgu zbortila a k jejímu obnovení a návratu města mezi významné průmyslové oblasti Německa již nikdy nedošlo. Usídlení mikročipového mamuta v Magdeburgu by bylo pro region absolutní senzací. Stalo by se i velkým lákadlem pro české firmy v oboru. Ačkoliv je jisté, že společnost Intel se dobře vyzná ve formování nových dodavatelských sítí a bude vědět, co potřebuje, město Magdeburg a celé Sasko-Anhaltsko je v oblasti výroby mikročipů nováčkem a nemá vybudovaná schémata poskytovatelů subdodávek, osvědčené a prověřené řetězce kooperujících společností. Na okamžik se tak otevře prostor pro všechny zájemce, kteří budou schopni ve správný  moment rychle zareagovat na nyní již předvídatelnou nabídku spolupráce.


Drážďany nejsou oproti Magdeburgu v oblasti výroby mikročipů žádným benjamínkem, v současnosti zde již čtyři výrobci mikročipů působí. Proti volbě Drážďan jako budoucího hlavního sídla velkokapacitní továrny Intel však mluví obecný nárok na vyšší průměrnou mzdu budoucích zaměstnanců, než se předpokládá v oblasti Saska-Anhaltska, a také údajná neochota drážďanského primátora zajistit dostatečně rozlehlé pozemky (500 hektarů) na výstavbu výrobních hal.

 

Autorka: Lenka Konšelová, ekonomická diplomatka, Generální konzulát České republiky v Drážďanech