deutsch  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: pixabay
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Koupíte firmu v Německu?

Německo je pro Čechy lákavou destinací pro nákupy, a to nejen spotřebního zboží, ale v poslední době i firem. Investoři si mohou za výhodných podmínek a s asistencí místní obchodní komory vybrat z řady zajímavých nabídek – od koupě řemeslnické dílničky až po převzetí velkého závodu. Němečtí majitelé odcházejí do důchodů a obtížně hledají své nástupce.

Pro příležitost není třeba chodit daleko, zajímavé možnosti naleznou investoři hned za česko-saskou hranicí. Vždyť např. síť řemeslníků je zde nejhustší ze všech spolkových zemí.

V obvodu drážďanské Průmyslové a obchodní komory (Industrie und Handelskammer Dresden – IHK) je nyní více než pět tisíc firem, jejichž budoucnost se stává stále palčivějším tématem, neboť jejich majitelé-zakladatelé jsou starší 58 let a pomalu zvažují odchod do zaslouženého důchodu. Jedná se o podnikatele, kteří zahájili své aktivity po pádu komunismu, chopili se možností nové doby a rozjeli úspěšný business. Nyní jsou tito zakladatelé v seniorském věku a řeší, jak s prosperující firmou naložit dál.

Problém je všeobecně známým tématem, razantní pozastavení činnosti těchto firem by bylo negativní pro zaměstnance, dotčenou lokalitu i německé hospodářství jako celek. Hospodářské i řemeslnické komory se proto snaží najít vhodné zájemce, kteří by byli schopni a ochotni firmy převzít.

Za účelem lepší orientace v nabízených podnicích byla zřízena webová stránka Next Change, na níž lze nalézt zajímavé příležitosti, přehledně členěné dle spolkových zemí a sektorů. V Sasku je např. v tuto chvíli k mání 314 firem, z čehož 83 jich spadá do sektoru řemesel, 10 do oblasti informatiky, 28 stavebnictví atd…

Drážďanská průmyslová a obchodní komora poskytuje poradenství oběma stranám – prodávajícímu majiteli i zájemci o koupi. Poradenství zahrnuje analýzu příležitostí, posouzení finančního a časového rámce, právní poradenství i možnosti financování. Specialistka komory, zabývající se pouze touto tematikou, ráda vstoupí v kontakt i se zájemci z české strany. Bližší informace lze nalézt na stránkách Průmyslové a obchodní komory Drážďany nebo získat cestou Generálního konzulátu ČR v Drážďanech.

Autorka: Markéta Meissnerová, generální konzulka ČR v Drážďanech