deutsch  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: CTT
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Technický textil – klíčová technologie budoucnosti

Výroba technického textilu je ve světovém měřítku na kontinuálním vzestupu, roste obchodní obrat spojený s produkcí textilních vláken a velmi rychle postupuje také experimentální vývoj v oboru. Pozornost se zaměřuje mimo jiné na „smart“ textilie a e-textilní produkty, které umožňují zabudování elektronických funkcí, resp. mikroelektronických zařízení. Tyto textilní výrobky pak mohou např. monitorovat životní funkce, napomáhat obnovení poškozeného smyslového vnímání či snímat data při sportovních aktivitách.

Pro firmy zapojené do řetězce výroby technického textilu je mimořádně důležité sledovat aktuální trendy a monitorovat směr, kterým se bude do budoucna ubírat poptávka zákazníků. Česká republika patří ve vývoji a výrobě technického textilu k evropské špičce, čemuž napomáhá mimo jiné zájem českých firem o celosvětové trendy a schopnost nasadit je do svých provozů.

Ve dnech 28. – 29. září 2022 proběhla v saském městě Chemnitz konference z řady „Chemnitzer Textiltechnik Tagung“ k tématu technického textilu. Jejím cílem bylo propojit výzkumné experty z oblastí strojírenství a textilního průmyslu s textilními firmami, které mají zájem o využití inovačních postupů ve svých výrobních procesech. Konference vyvolala velký zájem publika, zúčastnilo se jí více než 70 hostů z oboru. V rámci konference se uskutečnil rovněž Projekt ekonomické diplomacie MZV ČR, jenž umožnil propojení českých firem a českých vědeckotechnologických institucí s jejich německými protějšky.

Sympozium se věnovalo zejména čtyřem klíčovým oblastem – udržitelným výrobním postupům, textilním technologiím pro lehké stavební konstrukce, digitalizaci textilní produkce a tzv. speed science. Pozornost byla věnována také kompozitním materiálům v technickém textilu. Koncept workshopů a přednášek plynule střídal témata z oblastí výzkumu s konkrétním výrobním uplatněním, vystupující z řad významných vědeckých institutů střídali zástupci businessu. V úvodu konference vystoupil výkonný ředitel Asociace textilního-oděvního-kožodělného průmyslu Mgr. Jiří Česal.

Zástupci ČR i Německa konstatovali velmi podobný aktuální vývoj technicko-textilního odvětví v obou zemích, kdy strmý nárůst energií staví mnohé firmy nad existenční propast, a shodli se zejména na potřebě nehledat své obchodní partnery na jiných kontinentech, ale ideálně „jen“ na druhé straně hranice. Česko i Sasko si mají v této oblasti co nabídnout.

pořadatelé a vystupující

pořadatelé a vystupující

konzulka L. Konšelová

konzulka L. Konšelová

ATOK Jiří Česal

ATOK Jiří Česal