deutsch  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: pixabay
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Zelená pro dodavatele zelených elektráren v Sasku

Účast Zelených v nové saské vládě přinese rozsáhlé investice do obnovitelných zdrojů. Nové zdroje energie mají nejen nahradit hnědouhelné elektrárny, ale zejména se stát hlavním motorem budoucí konjunktury Saska.
 

Poprvé v historii Svobodného státu Sasko se do nové vlády probojovala i strana Zelených, které se podařilo nejenom získat dvě ministerstva, ale i prosadit masivní investice do obnovitelných zdrojů energie. Během příštích pěti let mají být vytvořeny veškeré předpoklady nutné pro to, aby tato spolková země pokryla po ukončení těžby hnědého uhlí svoji spotřebu elektřiny z vlastních obnovitelných zdrojů. Kromě vzniku nových plynových elektráren se počítá s investicemi do úložišť energie, rozvodných sítí, a také s vytvořením strategie využívání vodíku. Bude detailně zkoumána technologie jeho produkce, ukládání energie a jeho využití s cílem co nejbližšího data uvedení na trh.

Do roku 2030 mají být v Sasku vytvořeny zdroje minimálně 10 terawatthodin ročního výkonu, přičemž hlavní podíl připadne na větrnou energii. Nové zdroje energie mají nejen nahradit hnědouhelné elektrárny, ale stát se i motorem budoucí konjunktury. Zatímco dosud byl počet nově zprovozněných větrníků relativně nízký a celkem jich v Sasku pracuje zhruba 900, v příštích letech by mělo být vybudováno a zprovozněno ještě dalších 180, podle některých zdrojů až 300.

Státní budovy, školy a místní úřady půjdou příkladem a budou vyhledávat zásobování bezemisní elektřinou. Zatímco dosud Sasko zelené energii příliš nepřálo a ve srovnání s ostatními spolkovými zeměmi spíše pokulhávalo, chystá se nová vláda jít s dobou a zelené energie podpořit. Investoři se mohou těšit mimo jiné na zjednodušení povolovacího řízení, podporu při komunikaci s obcemi a modifikaci právní úpravy ochrany přírody.

Autorky: Markéta Meissnerová, Lenka Konšelová, Generální konzulát ČR v Drážďanech.