deutsch  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Německo od 16. 10. 2023 dočasně zavedlo hraniční kontroly na hranicích s Českou republikou, Polskem a Švýcarskem

V souvislosti s nárůstem nelegální migrace v Evropě zavedla dne 16.10.2023 Spolková republika Německo dočasně kontroly na hranicích s Českou republikou, Polskem a Švýcarskem, a to na dobu 10 dnů s možností dalšího prodloužení až o 2 měsíce. Dále budou prodlouženy kontroly na hranicích mezi SRN a Rakouskem o dalších 6 měsíců počínaje 12.11.2023 (aktuálně byly kontroly prodlouženy do 05.12.2023). Opatření jsou dočasná, koordinovaná se sousedními státy a měla by sloužit především v boji proti skupinám převaděčů.
 

Tato opatření byla notifikována spolkovou ministryní vnitra SRN Nancy Faeser Evropské komisi podle Schengenského hraničního kodexu (nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 2016/399).

Kontroly na hranicích provádí spolková policie SRN namátkově na silnicích a dálnicích a ve vlakových spojích. Jsou využívány jak stacionární kontroly na hraničních přechodech, tak i mobilní kontroly podle aktuální situace na jakémkoli úseku hranice. Součástí kontrol může být také prohlídka interiéru vozidla. Obecně je třeba počítat se zdržením.

Připomínáme, že každý občan ČR cestující do SRN musí mít u sebe platný doklad totožnosti (platný občanský průkaz či cestovní pas).