deutsch  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Pracovní návštěva ministra hospodářství a práce Svobodného státu Sasko v ČR

Ministr hospodářství a práce Svobodného státu Sasko Martin Dulig navštívil dne 11. dubna 2023 Prahu. Hlavním bodem jeho pracovní cesty do České republiky bylo setkání s ministrem průmyslu a obchodu ČR Jozefem Síkelou. Jednalo se o první schůzku mezi oběma ministry během vloni zahájeného funkčního období současné české vlády. Hlavními tématy jednání byly nárůst cen energií a energetická bezpečnost. Především otřesy v energetice způsobují problémy. Podle českého ministra je nyní Česká republika v EU zemí s nejvyššími cenami energií v poměru k průměrným příjmům. Síkela: "Obnovitelné zdroje energie nemůžeme rozšiřovat tak masivně jako Německo. V ČR je to možné jen ve velmi omezené míře, a to z důvodů našich geografických i povětrnostních podmínek. Proto se i nadále budeme spoléhat na jadernou energii.“ Nicméně sousední Sasko dosáhlo v loňském roce dvanáctiprocentního nárůstu obnovitelných zdrojů energie oproti roku 2021.
 

Pro Českou republiku je Sasko pátým nejdůležitějším obchodním partnerem v rámci spolkových zemí Německa. "Vzájemnou výměnu zboží chceme dále rozšiřovat," uvedl ministr Síkela. "Jen při srovnání let 2021 a 2022 zaznamenal objem obchodu České republiky a Saska nárůst o 17 procent." V loňském roce zaznamenalo Sasko 36% nárůst exportu na 3,535 miliardy eur. Dulig a Síkela se dohodli na užší spolupráci při budování a využívání evropských dopravních sítí energie a vodíku. Například bývalé přepravní kapacity pro ropu a zemní plyn, které se od ruské agresivní války na Ukrajině nevyužívají, mají být v budoucnu upraveny pro vodík. "V oblasti vodíkového hospodářství máme mnoho společných zájmů, které budeme a musíme prosazovat, abychom obstáli v mezinárodní konkurenci," řekl Dulig.

Česko a Sasko chtějí společně také působit na Evropskou komisi, aby dosáhly rychlejšího řešení v otázkách práva státní podpory, které umožní velké investice. Sasko a Česká republika se rovněž shodují, že Ukrajina musí být po ruské agresivní válce obnovena s evropskou pomocí. "To se týká nejen stavebnictví, musíme také umožnit Ukrajině, aby znovu vybudovala vlastní ekonomiku, aby se stala moderní a nezávislou zemí. Česká republika a Sasko v tom mohou sehrát svou roli a spolu s Polskem by měly stát v čele evropských zemí poskytujících pomoc."

Kromě setkání s Jozefem Síkelou se Dulig setkal také s německým velvyslancem v Praze Andreasem Künnem. Na závěr své návštěvy v Praze diskutoval Dulig s Josefem Středulou, předsedou největšího odborového svazu ČMKOS a místopředsedou Evropské odborové konfederace, o moderních strukturách trhu práce v rámci EU, nerovnosti ve výši mezd a o možnosti evropské minimální mzdy.