deutsch  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: GK Drážďany
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Předání humanitární pomoci – sanitek, léků a dalších zdravotnických potřeb nemocnicím v Zakarpatské oblasti Ukrajiny

Dne 14. dubna 2023 se v Centru humanitární pomoci Ústeckého kraje v České Kamenici uskutečnilo slavnostní předání sedmi sanitek od Zdravotnické záchranné služby Ústeckého kraje zástupcům Dobročinného fondu ViZa. Sanitky jsou v dobrém technickém stavu a plně provozuschopné, až do nedávné doby sloužily jako záložní vozy, byly však následně vyřazeny z vozového parku ústeckých zdravotníků na základě pravidelné obměny vozů. Fond ViZa dále zajistí jejich přepravu na Ukrajinu a následné předání vybraným nemocnicím v Zakarpatské oblasti. Jedná se o šest menších, především horských nemocnic ve městech Rachov (Rachiv), Velký Bočkov (Velký Byčkiv), Ťačiv (Tjačiv), Dubové, Iršava a Uhlia. Sedmou sanitku pak Ústecký kraj vyčlenil pro lokalitu Boratyn ve Volyňské oblasti, kde stále žije i komunita volyňských Čechů. Ústecko se tím připojilo k iniciativě několika dalších českých krajů, které již sanitky na Ukrajinu poslaly - například Vysočina nebo Moravskoslezský kraj. Již vloni v květnu věnovala ukrajinským záchranářům sanitku rovněž městská nemocnice v Kadani na Chomutovsku.
 

Každý vůz byl vybaven humanitární pomocí, darovanou pro tyto účely Ústeckým krajem: ochranné pomůcky, skládací lůžka a spacáky, elektrocentrála, léky a zdravotnický materiál dle předchozí specifikace potřeb jednotlivých ukrajinských nemocnic. Svobodný stát Sasko sanitky vybavil léky, jejichž sortiment byl rovněž sestaven na míru specifickým potřebám příjemců. Celková hodnota materiální pomoci je cca 3,25 milionu korun. Zapojení saské strany do projektu bylo zprostředkováno Generálním konzulátem ČR v Drážďanech. Akce navazovala na obdobný přeshraniční humanitární projekt z března 2022, kdy Sasko darovalo Ústeckému kraji dvě stě lůžek s příslušenstvím pro potřeby zde dočasně žijících ukrajinských uprchlíků. Slavnostnímu předání v České Kamenici byl přítomen hejtman Jan Schiller a další zástupci Rady a Zastupitelstva Ústeckého kraje. Generální konzulát ČR v Drážďanech zastupoval na akci konzul Jozef Špánik. Darované sanitky budou až na jednu výjimku v provozu na Zakarpatské Ukrajině. Tento ukrajinský region sice není přímo zasažen bojovými akcemi, na rozdíl od východních a jižních částí země, přesto i zde pociťují negativní dopady války. Do této relativně bezpečné oblasti totiž kromě jiného vozí zraněné vojáky, kteří zaplňují tamní nemocnice. Region se musí vypořádat také s velkým množstvím vnitřních uprchlíků, kteří utíkají před boji z válečné zóny do bezpečnější části země.

Z České Kamenice vyrazily sanitky do Jihlavy, kde je následně hejtman Jan Schiller předal kraji Vysočina a fondu ViZa, který zajistí jejich převoz na Ukrajinu. Fond byl zřízen, aby pomáhal naplňovat partnerství uzavřené mezi krajem Vysočina a Zakarpatskou oblastí Ukrajiny, a to především realizací společných projektů a vzájemných aktivit. Jak ukazuje tato přeshraniční akce, projekty fondu jsou otevřeny i zapojení dalších partnerských regionů, právnických i fyzických osob, institucí a jiných subjektů. Ústecký kraj spolupracuje se Zakarpatskou oblastí od roku 2017, a je připraven pomáhat Ukrajině i nadále. Jak při této příležitosti uvedl hejtman Jan Schiller, v zemi zasažené válkou má v blízké budoucnosti vzniknout velké rehabilitační centrum určené především pro léčbu zraněných vojáků. Ústecký kraj je připraven podílet se i na tomto projektu.