english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Partnerství Otročiněves a Glendalough/Laragh

Dosti výjimečné partnerství se vyvinulo mezi malou obcí Otročiněves na Berounsku a komunitou ve známém irském poutním místě v Glendalough (hrabství Wicklow) v roce 2005.

Když Otročiněves na podzim 2005 slavila své milénium, přizvala k této příležitosti skupinu Irů z Glendalough/Laragh, kteří projevili zájem o nabídnuté partnerství. Následující rok pozvala irská strana zástupce obce Otročiněves na návštěvu do Glendalough.  Partnerství dostalo formální rámec v roce 2008, kdy na půdě českého Senátu, za podpory senátora p. Jiřího Oberfalzera, byla podepsána partnerská dohoda.  Prvním styčným bodem se stala keltská minulost, na kterou navázal vřelý zájem o prohloubení osobního přátelství a poznání společných kořenů i rozdílných kulturně-politických historií.

Od roku 2005 se uskutečnilo již deset návštěv, tou prozatím poslední byla pětidenní návštěva z Otročiněvsi v Irsku v polovině září 2016. Programy vícedenních pobytů jsou vždy pestré, zahrnují prohlídky muzeí, historických památek, poutních či posvátných míst, společné výlety do okolní krajiny, návštěvy v rodinách a hudební večery. Daly vzniknout velmi pevnému poutu mezi dvěma geograficky vzdálenými komunitami a mezi jednotlivými rodinami.

Ze setkání obou komunit v Irsku v září 2016

Ze setkání obou komunit v Irsku v září 2016

 

Otrocineves-Glendalough
Z návštěvy v Irsku v r. 2014
 

Otrocineves - schod

Detail schodu na rozhledně Máminka u Otročiněvsi