česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Aktuální podmínky pro cestování do Irska

Čeští občané mají ode dne 28.5. 2020 nadále až do odvolání povinnost při vstupu do Irska vyplnit formulář COVID-19 Passenger Locator Form a podrobit se 14-ti denní karanténě.

Dne 22. 7. irská vláda zveřejnila "zelený seznam" zemí, ze kterých není nutná 14-ti denní karanténa, Česká republika však mezi nimi není.  Na seznamu jsou: Malta, Finsko, Norsko, Itálie, Maďarsko, Estonsko, Litva, Lotyšsko, Kypr, Slovensko, Řecko, Grónsko, Gibraltar, Monako a San Marino. Seznam bude každé dva týdny přehodnocován.

ODPOVĚDI NA NEJČASTĚJŠÍ DOTAZY:

  • Mohu do Irska přicestovat bez udání důvodu?

Nikoli. Při vstupu do země platí povinnost vyplnit formulář COVID-19 Passenger Locator Form, ve kterém je nutno uvést důvod cesty do Irska.

  • Potřebuji pro vstup do země negativní test na Covid-19? Musím po příjezdu zůstat v karanténě nebo splnit jiné podmínky?

Test na Covid-19, který si cestující přiveze s sebou, je pro irské úřady irelevantní. Zároveň není možno zkrátit karanténu případným negativním testem provedeným po příjezdu na území Irska. Vstup do země je spojen s povinností vyplnit formulář COVID-19 Passenger Locator Form a podrobit se 14-ti denní karanténě. Z této povinnosti jsou vyňaty pouze úzké okruhy cestujících (viz níže). Za porušení karantény je stanovena pokuta 2500 EUR nebo uvěznění až na 6 měsíců. Formulář COVID-19 Passenger Locator Form je možno stáhnout na stránkách http://www.gov.ie/locatorform/ a vzít si jej s sebou již vyplněný.

22. 7. irská vláda zveřejnila "zelený seznam" zemí, ze kterých není nutná 14-ti denní karanténa, Česká republika mezi nimi není. Na seznamu jsou: Malta, Finsko, Norsko, Itálie, Maďarsko, Estonsko, Litva, Lotyšsko, Kypr, Slovensko, Řecko, Grónsko, Gibraltar, Monako a San Marino. Seznam bude každé dva týdny přehodnocován.

  • Jaké jsou podmínky průjezdu zemí? Jak dlouho mohu v zemi pobývat?

  Je povolen tranzit na letišti nebo nejkratší cesta do Severního Irska (bez pobytu v Irské republice). V ostatních případech je nutná 14-ti denní karanténa.

  • Mohu do země přijet za prací? Jaké jsou podmínky?

Ano. Tento důvod je nutno uvést ve vstupním formuláři COVID-19 Passenger Locator Form. Bližší podmínky nejsou stanoveny.

  • Na co si mám dát pozor?

 Nošení pokrývek obličeje je v Irsku povinné při cestování veřejnou dopravou (pod pokutou 2500 EUR), v obchodech a nákupních centrech (výše pokuty nebyla zatím stanovena). Důrazně doporučené je v místech s větší koncentrací osob.

  • Jaké jsou podmínky pro návrat osoby s českým občanstvím do ČR, která má ale bydliště v Irsku?

Pro návrat do ČR českého občana s bydlištěm v Irsku nejsou stanoveny žádné zvláštní podmínky nebo omezení. Velvyslanectví na vyžádání vystavuje potvrzení pro tranzit při cestě autem.

1. VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY:
Podrobné aktuální informace o podmínkách vycestování z ČR naleznete na webu mzv.cz nebo mvcr.cz

2. VSTUP NA ÚZEMÍ IRSKA:
Irsko ponechává otevřené hranice pro příjezd a odjezd z Irska. Po příjezdu do Irska je nutno se podrobit 14-ti denní karanténě. Ode dne 28.5. je zavedena povinnost vyplnit po příjezdu na území Irska, formulář o tom, kde bude karanténa probíhat. Formulář COVID-19 Passenger Locator Form je možno stáhnout na stránkách http://www.gov.ie/locatorform/ a vzít si jej s sebou vyplněný.  Více informací k organizaci karanténních opatření je možno nalézt na webu https://www2.hse.ie/conditions/coronavirus/coronavirus.html#travel. Z povinnosti vyplnit formulář jsou vyňati nezbytní pracovníci zásobování (posádka lodí a pozemní dopravci) a akreditovaní diplomaté. V případě nutnosti nejaktuálnějších informací lze též využít telefonní linky Ministerstva zahraničních věcí Irska (pouze anglicky): +353 (1) 6131733 nebo +353 (1) 408 2000. 

3. DOPRAVA A TRANZIT:

Přímé letecké spojení mezi Irskem a ČR je obnoveno od 2.7.2020. Existuje přímé letecké spojení z Německa, Nizozemí a Belgie. Funguje také  letecké a námořní spojení mezi Irskem a Velkou Británií a námořní spojení mezi Irskem a Francií. Letecký tranzit, tj. přestup na letišti v Dublinu, není omezen.

4. OPATŘENÍ:

Irsko aktuálně uplatňuje tato restriktivní opatření:

- karanténní opatření při vstupu do země (viz výše);

- od 8.6. otevřeny všechny maloobchody s přihlédnutím k dodržování všech nezbytných zásad (odstupy, hygiena, ohrožené skupiny), včetně možnosti prodloužení otevírací doby, aby nedocházelo k přetížení veřejné dopravy; 

- od 15. 6. otevřena tato zařízení: nákupní centra; knihovny s limitovaným počtem zákazníků a dodržováním hygienických opatření; trhy se zvířaty (při dodržení 2m rozestupů) a závodiště chrtů a koní (bez diváků); tržiště, kde lze udržovat sociální odstup; povoleny venkovní bezkontaktní sporty s malými týmy (ne zápasy), kde je možné dodržet sociální distanc do počtu 15 osob;  otevření dětských hřišť a kempů pod širým nebem do 15 dětí;

- veřejná doprava: pokud je to možné, používání veřejné dopravy pouze v nezbytném případě a nošení roušek; kapacita veřejné dopravy je omezena z důvodu udržování sociálního distancování; dopravci zamezují porušování nošení roušek a sociálních odstupů v dopravních prostředcích;

- od 29. 6. otevřeny restaurace, některé puby (musí nabízet jídlo za stolem) a hotelová zařízení (se zavřenými bary); otevřena kadeřnictví a podobné služby;

- od 10. 8. pravděpodobně otevření zbývajících restaurací, barů a hotelových služeb.

 

5. ODKAZY:

www.gov.ie/health-covid-19  

https://www2.hse.ie/conditions/coronavirus/coronavirus.html

https://www.hpsc.ie/a-z/respiratory/coronavirus/novelcoronavirus/

www.dfa.ie/travel/travel-advice/coronavirus/