deutsch  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: GK Düsseldorf
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

16. Česko-německý hospodářský kulatý stůl v Düsseldorfu se věnoval tématům nové podoby světového hospodářství a obchodní odolnosti našich zemí

Napadení Ukrajiny dramaticky změnilo tvář mezinárodní politické i ekonomické reality. Energetická krize, nabourání dodavatelských řetězců, změna odbytišť, vysoká míra inflace, hrozící potravinová krize v rozvojových zemích a všeobecná nejistota ve světovém hospodářství představují mimořádné výzvy pro odolnost našich národních ekonomik. Dnes vyvstává ještě naléhavěji potřeba udržitelného rozvoje a cirkulární ekonomiky – už neřešíme pouze vojenskou a bezpečnostní  odolnost, ale i odolnost našich obchodních a hospodářských modelů, od kterých odvisí naše prosperita. Těmto turbulentním tématům se věnoval v pořadí již 16. Česko-německý hospodářský kulatý stůl v Düsseldorfu, který se konal 18. května 2022. Český Generální konzulát v Düsseldorfu jej uspořádal ve spolupráci s NRW.  Global Business (Agentura pro hospodářský rozvoj Severního Porýní-Vestfálska) a s Průmyslovými a obchodními komorami Severního Porýní-Vestfálska.

Tato akce ekonomické diplomacie, které se zúčastnilo přes 50 hostů, tak potvrdila svou dlouholetou tradici a úspěch coby platformy pro match-making a B2B jednání. Přítomné přivítala a s úvodním projevem vystoupila generální konzulka Kristina Larischová. S dalšími projevy vystoupili tradiční partneři Česko-německého hospodářského kulatého stolu, výkonný ředitel NRW.Global Business Felix Neugart a zástupce výkonného ředitele Průmyslové a obchodní komory v Dortmundu Wulf-Christian Ehrich. Se zhodnocením a vývojem současné ekonomické situace, se zaměřením na česko-německé obchodní vztahy, vystoupil zástupce ředitele Česko-německé průmyslové a obchodní komory v Praze René Harun. 

Pozvání přijali a se svými zkušenostmi v oblasti udržitelného rozvoje a cirkulární ekonomiky vystoupili pan Stanislav Štýs, zástupce české firmy REFORK, která vyvíjí nové přírodní materiály, ze kterých vyrábí udržitelné alternativy k jednorázovým plastům, např. jednorázové plně ekologicky rozložitelné vidličky a pan Jörg Jansen, zástupce Circular-Valley Wuppertal, které sdružuje vybrané start-upy a vědce z oblasti cirkulární ekonomiky, zabývající se integrálními součástmi udržitelného rozvoje a podpory udržitelného podnikání v regionech Severního Porýní-Vestfálska. Na akci se spolupodíleli i vedoucí kanceláře CzechTrade Kristýna Kubíčková a CzechInvest Pavel Chovanec, což podtrhlo jednotnou českou reprezentaci ekonomické diplomacie v Německu. Během rozhovorů se podařilo vygenerovat tematické průsečíky pro budoucí projekty ekonomické spolupráce mezi českými a německými subjekty.

Všichni pořadatelé i účastníci projevili zájem na pokračování této setkávací a informační platformy, což jen potvrzuje potenciál spolupráce u současných výzev, kterým paralelně čelí jak německá, tak česká exportní ekonomika.

Galerie


16. Česko-německý hospodářský kulatý stůl / 16. Wirtschaftsstammtisch Tschechien