česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: MZV ČR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Petříček vystoupil na virtuálním zasedání Rady OECD

Ministr zahraničí České republiky Tomáš Petříček se ve čtvrtek 29. října 2020 zúčastnil zasedání Rady Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD) na ministerské úrovni. Ministr vystoupil v plenární části zasedání na téma „Cesta z krize: priority národní politiky a mezinárodní spolupráce pro silnou, odolnou, zelenou a inkluzivní obnovu ekonomiky a společností“.

Zasedání Rady OECD na ministerské úrovni je největší a  nejsledovanější událostí, kterou Organizace v průběhu roku pořádá. Vzhledem k současné pandemické situaci se dvoudenní jednání uskutečnilo online. Španělské předsednictví připravilo program zasedání, který byl výrazně zaměřen na zvládnutí současné pandemie koronaviru i následných hospodářských problémů. „Víme, že rozhodnutí, která učiníme během krize, můžou ovlivnit svět na několik dalších dekád. Z dlouhodobé perspektivy bychom se měli zaměřit na strukturální změny směřující k odolnějším a udržitelnějším ekonomikám,“ řekl šéf české diplomacie.

Navzdory obtížné situaci v mnoha zemích se zasedání zúčastnila celá řada ministrů financí, hospodářství nebo zahraničí z členských zemí OECD, ale také ministři partnerských zemí OECD. Zastoupení na takové úrovni potvrdilo, že členské země považují OECD za mimořádně důležitou mezinárodní organizaci, která zásadně přispívá k řešení problémů současného světa. „OECD by měla hrát klíčovou roli v náročné světové obnově po skončení pandemie,“ uvedl ministr Petříček.

Letošní ministerské zasedání OECD bylo pro Českou republiku  důležité i z toho důvodu, že v prosinci 2020 Česká republika oslaví 25 let členství v OECD. Už v září 2020 zároveň Česká republika nominovala Vladimíra Dlouhého jako svého kandidáta na pozici Generálního tajemníka OECD. „Jsme odhodláni přispět k fungování Organizace a její práci na urychlení obnovy ekonomiky po pandemii také sdílením našich zkušeností, znalostí a personálních kvalit, což zahrnuje i nedávnou nominaci Vladimíra Dlouhého,“ dodal ministr.

Výsledkem zasedání je také Prohlášení ministrů, které připravil Sekretariát OECD spolu s členskými státy.

přílohy

Prohlášení ministrů 253 KB PDF (Acrobat dokument) 29.10.2020