česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Embassy of the Czech Republic
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

České firmy na DEFEXPO v Indii podpořil náměstek ministra obrany

Náměstek ministra obrany pro průmyslovou spolupráci Tomáš Kopečný v rámci své návštěvy Indie spolupředsedal šestému zasedání česko-indického výboru pro obrannou spolupráci dne 3. února v Dillí. Na indické straně jednání výboru vedl juniorní náměstek ministra obrany Indie pro vyzbrojování Apurva Chandra, který se následně zúčastnil setkání českého a indického obranného průmyslu, jež ve svých prostorách uspořádalo Velvyslanectví ČR v Dillí. Následně náměstek Tomáš Kopečný spolu s velvyslancem Milanem Hovorkou vedl jednání s indickými partnery z řad ministerstva obrany, štábů jednotlivých ozbrojených sil Indie a indických státních firem v rámci zbrojního veletrhu DEFEXPO India 2020, který se uskutečnil v Lucknow ve dnech 5. – 8. února 2020. České firmy se těchto jednání účastnily a současně se prezentovaly na veletrhu prostřednictvím společného českého výstavního stánku, který byl realizován s využitím prostředků z programu PROPED.

S juniorním náměstkem ministra obrany pro vyzbrojování Apurvou Chandrou projednal náměstek ministra obrany Tomáš Kopečný v rámci šestého zasedání Česko-indického společného výboru pro obrannou spolupráci celou řadu otázek v oblasti bezpečnostní politiky, průmyslové spolupráce a spolupráce v oblasti školení vojáků. Následně měly možnost o průmyslové spolupráci jednat i české firmy, které se zúčastnily setkání českého a indického obranného průmyslu v prostorách Velvyslanectví ČR v Dillí. Tuto možnost využily společnosti TATRA TRUCKS, AERO Vodochody AEROSPACE, ELDIS, OMNIPOL, PBS Group, RETIA, SVOS, THT Ostrava CZ. Na indické straně byla partnerem asociace obranného průmyslu SIDM (Society of Indian Defence Manufacturers), která zajistila účast velkých indických firem: Adani, Reliance, Tata, Bharat Forge a Larsen & Toubro.

Na akce v Dillí pak navázala samotná účast české delegace výše zmiňovaných firem na zbrojním veletrhu DEFEXPO ve dnech 5. – 8. února 2020. Zde o tématech vojenské spolupráce a spolupráce obranného průmyslu obou zemí jednala delegace vedená náměstkem za aktivní účasti velvyslance ČR v Indii s hlavními partnery zastupujícími Ministerstvo obrany Indie, jednotlivé ozbrojené složky a indické státní zbrojařské firmy. Partnery při jednáních s českou delegací byli: státní ministr obrany Shripad Yesso Naik, náměstek ministra pro obranu a pro zbrojní výrobu Ajay Kumar, náměstek ministra pro zbrojní výzkum a předseda představenstva Vojenského výzkumného ústavu DRDO Satheesh Reddy, velitel pozemních vojsk Manoj Naravane, velitel letectva Rakesh Kumar Singh Bhadauria, velitel námořnictva Karambir Singh, generální ředitel a předseda představenstva největší státní zbrojařské společnosti OFB (Ordnace Factory Board), předseda představenstva HAL (Hindustan Aeronautics Limited) R. Madhavan, generální ředitel a předseda představenstva BEML (Bharat Earth Moovers Limited) D. K. Hota, generální ředitel a předseda představenstva Bharat Dynamics Limited Siddharth Mishra a dále předseda představenstva významné soukromé indické společnosti Larsen & Toubro Anil Manibhai Naik.

Zmiňovaná jednání byla využita k připomenutí spolupráce společnosti TATRA TRUCKS a BEML v oblasti dodávek nákladních automobilů s tím, že byly diskutovány možnosti, jak této spolupráci do budoucna pomoci odstraněním některých administrativních překážek na indické straně. Současně byli nejvyšší představitelé ministerstva obrany a ozbrojených složek informováni o účasti českých firem v probíhajících tendrech a o jejich nabídkách dodávek pro indickou armádu v oblasti radarů, pasivních sledovacích systémů a motorů do vrtulníků a cvičných cílů. Podrobněji byla prezentována rovněž nabídka modernizace některých prostředků protivzdušné obrany. 

Díky spolupráci s českými firmami PBS Group a RETIA byla společně s agenturou CzechTrade realizována prezentace na českém výstavním stánku. Výstavní stánek vznikl spojením výstavní plochy zmíněných dvou firem a plochy pronajaté Velvyslanectvím ČR v Dillí za podpory Ministerstva obrany ČR v rámci programu PROPED. Vznikla tak důstojná prezentace českého obranného průmysl a základní zázemí pro jednání české delegace s indickými partnery. Společnost PBS Group v rámci veletrhu dále pod záštitou náměstka ministra obrany a velvyslance ČR v Indii uspořádala společenský podnik pro významné indické firmy a zástupce ministerstva obrany a letectva. Při té příležitosti byl představen i záměr založení dceřiné společnosti PBS India.  

Náměstek ministra obrany Tomáš Kopečný při své účasti na DEFEXPO India 2020 uvedl: "Během náročného dvoudenního programu jsem realizoval četná jednání s indickými partnery a jsem rád, že jsem během tohoto významného veletrhu mohl podpořit i konkrétní podnikatelské záměry českých zástupců obranného a bezpečnostního průmyslu v Indii. Ocenil jsem také, že se ještě před konáním veletrhu uskutečnilo v Dillí opět, po delší přestávce, zasedání Česko-indického společného výboru pro obrannou spolupráci. Při této příležitosti jsem indickým partnerům zdůraznil, že institucionalizovaný dialog na úrovni ministerstev obrany je pro mě jasným dokladem, že obě strany považují bilaterální spolupráci v této oblasti za velmi důležitou“.

 

Milan Touš, ekonomický diplomat, Velvyslanectví České republiky v Dillí

 

Galerie


DEFEXPO 2020