česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Manila
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Filipínská ekonomika dále čelí COVID 19

Data Asijské rozvojové banky poukazují na potencionální ekonomické ztráty Filipín v hodnotách dosahujících mezi 13 a 23 miliardami USD v závislosti na době, po kterou bude země čelit omezením spojeným s COVID 19. Filipínské úřady odhadují ekonomický propad na 9,4% HDP země pro letošní rok. Oblast NCR (National Capital Region) tvořící téměř 40% HDP Filipín je i nadále v režimu MECQ (Modified Enhanced Community Quaranteen) a nelze tedy vyloučit horní hranici ekonomických dopadů přesahujících 20 miliard USD.

Ministr Financí Carlos G. Dominguez dne 14. dubna oznámil, že vláda bude potřebovat dalších 130-160 miliard filipínských peso pro financování první fáze plánu ekonomické obnovy tzv. Bayanihan II. Prvních 50 miliard má být využito jako dodatečný kapitál pro státní bankovní domy a to konkrétně pro Land Bank of the Philpppines (Landbank) a Development Bank of the Philipinies (DBP). Dalších 20 miliard bude poskytnuto pro uvěrové operace Philippine Guarantee Corp. Landbank a DBP následně budou moci přebírat závazky malých podniků, družstev, venkovských bank a spořitelen, tak aby uvolnily uvěrový prostor.

Ministr pro socioekonomické plánování Chua ve stejný den  uvedl, že druhá část navrhovaného třífázového plánu obnovy zahrnuje drastické snížení daně z příjmu firem na 25% ze současných 30% počínaje červencem. Třetí fáze programu obnovy bude zahrnovat „reprioritizaci“ rozpočtu 2021 a 2022 tak, aby zahrnovala projekty určené ke zlepšení zdravotnického systému země, zemědělství a celého potravinového řetězce, jakož i projekty v oblasti infrastruktury v rámci vládního programu „Build, Build, Build“.

Mezi první záchranné kroky filipínské vlády patří alokace 14 miliard filipínskách pes Ministerstvu cestovního ruchu. Finanční prostředky byly přesunuty z projektů TIEZA (Tourism Infrastructure Enterprise Zone Authority) a jsou určeny především na podporu firem zapojených do turistických aktivit. Přes 90% podnikatelské sféry Filipín tvoří malé  a střední podniky, který patří k nejvíce zasaženým v rámci pandemie COVID 19. Ministerstvo obchodu a průmyslu reagovalo memorandem, které umožnuje posunutí plateb za nájem prostor o 30 dní pro kvalifikované malé a střední podniky.  Dále Ministerstvo spustilo program nízkoúrokových půjček pro podnikatele, kteří mají zájem o navýšení svého kapitálu.

Benjamin Žiga, Obchodně-ekonomický úsek, Velvyslanectví České republiky v Manile