česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: MZV ČR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česko-africké zdravotnické fórum otevřelo novou etapu českého exportu zdravotnických technologií

Rozsahem jedna z největších akcí české diplomacie s africkými zeměmi po roce 1989 přivedla k jednomu stolu na půdě MZV zástupce českých ministerstev, agentur a zdravotnických firem s ministry zdravotnictví a delegacemi z 8 afrických zemí. Během dvoudenního programu se zahraniční delegace seznámily s českými zdravotními technologiemi a podepsáno bylo i memorandum o porozumění. České komerční banky spojily síly a nabídly na míru šité balíčky financování exportu.  

Delegace vedené na úrovni ministrů či náměstků ministrů zdravotnictví z Egypta, Gabonu, Keni, Maroka, Senegalu, Pobřeží slonoviny, Rwandy a Zambie diskutovaly během dvoudenního programu se svými partnery z českých ministerstev i se zástupci z řad českých zdravotnických firem sdružených v Asociaci výrobců a dodavatelů zdravotnických prostředků (AVDZP). V expertních panelech sdíleli zkušenosti řečníci z řad vládních rezortů, finančních institucí a odborníků na zdravotnictví.

Díky zapojení tří komerčních bank a zajištění od Exportní garanční a pojišťovací společnosti (EGAP) obdržely delegace na míru šité, konkrétní nabídky financování projednávaných projektů. Nabídnutím kompletního balíčku zdravotnických prostředků pro jednotlivé obory (např. jednotek intenzivní péče, urgentních příjmů, operačních sálů, neonatálních a porodnických oddělení, ambulancí specialistů i gynekologií, a to i v modulární – kontejnerové, tedy snadno přepravitelné a rychle instalovatelné – podobě) a financování se výrazně zvýšila šance na posílení zdravotnických systémů v afrických zemích prostřednictvím českých technologií s vysokou přidanou hodnotou. Vedle navázání kontaktů mezi českými firmami a ministerstvy zdravotnictví afrických zemí je velkým úspěchem fóra podepsání Memoranda o porozumění mezi českou firmou BLOCK CRS a delegací ministerstva zdravotnictví Pobřeží slonoviny. Navázaná spolupráce cílí na rozvoj zdravotnické infrastruktury v zemi skrze dodávky českých zdravotnických řešení.

Po skončení hlavní části konference zahraniční hosté navštívili české nemocnice a zdravotnická zařízení, kde měli příležitost prohlédnout si zdravotnické vybavení a české zdravotnické technologie v praxi. Mezi navštívenými institucemi byly například Ústřední vojenská nemocnice nebo Institut klinické a experimentální medicíny.

Fórum, které Černínský palác pořádal společně s ministerstvem zdravotnictví a ministerstvem obrany, mělo podle Martina Tlapy, náměstka ministra zahraničních věcí, i další rozměr související s blížícím se předsednictvím České republiky v Radě Evropské unie. V jeho rámci bude Česká republika dále směřovat unijní pozornost na posilování dostupnosti a kvality zdravotní péče v Africe. Například i prostřednictvím tzv. Team Europe iniciativ zaměřených na zdravotnictví.