česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: © MZV ČR / MFA CZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Draslovka převezme od Sasol výrobu kyanidu sodného za 2,23 miliardy korun v Jižní Africe

Česká firma Draslovka Holding oznámila (dne 12. 7. 2021) převzetí části produkce jihoafrické společnosti Sasol South Africa Limited. Konkrétně se jedná o výrobu kyanidu sodného. Celková hodnota investice činí 2,23 miliardy korun a transakce by měla být dokončena do konce poloviny roku 2022. Jedná se o první investici Draslovky na africkém kontinentu, která je součástí plánů na další mezinárodní expanzi úspěšné české společnosti. Po PFNonwovens, jež zahájila výrobu netkaných textilií ve své továrně v Západním Kapsku v roce 2019, se jedná o další významnou investici české společnosti v Jižní Africe za poslední dobu.
 

Draslovka plánuje další injekci ve výši zhruba 50 milionů dolarů (asi 1 mld. Kč) do modernizace závodu v JAR, jeho rozšíření a zajištění splnění nejvyšších světových ekologických standardů. V plánu je také rozšíření výroby o produkty, které se v současné době do Jižní Afriky dovážejí z jiných zemí. Akvizice části produkce energetického a petrochemického gigantu Sasol umožní české společnosti jednak lépe zásobovat jihoafrický těžební průmysl a příbuzné sektory, ale v dlouhodobějším horizontu posílí jihoafrický export a zajistí lepší přístup k předním zemědělským materiálům společnosti Draslovka. Vedle investice jiné české firmy PFNonwovens, jež zahájila výrobu netkaných textilií ve své továrně v Atlantis v Západním Kapsku v roce 2019, se tak jedná o druhou významnou investici české společnosti v Jižní Africe za poslední dobu.

Draslovka Holding a.s. je soukromá holdingová společnost se sídlem v České republice, která se zabývá výrobou speciálních chemických látek a vlastními výrobními technologiemi. Jejími vlastníky jsou čtyři české rodiny. Draslovka má více než 100 let zkušeností s výrobou kyanovodíku a chemií vodíku, uhlíku a dusíku (tzv. HCN) pro použití v různých navazujících produktech od těžebního průmyslu až po zemědělství. Společnost Draslovka usiluje o to, aby se stala předním světovým hráčem ve výrobě kyanidů pro použití v syntéze, těžbě a průmyslových a zemědělských aplikacích. V posledních letech se obrat firmy pohyboval kolem 80 milionů dolarů (zhruba 1,8 mld Kč). Samotná mateřská společnost Draslovka Holding za poslední čtvrtletí roku 2018 spolu s celým rokem 2019 utržila 42,7 milionu Kč. Více informací o společnosti na stránkách www.draslovka.cz.

Jihoafrický energetický a petrochemický gigant Sasol působící ve více než 30 zemích světa. Akcie Sasol jsou obchodovatelné na Johannesburské burze cenných papírů (JSE) a na burze v New Yorku. 8,5 % akcií vlastní jihoafrická vláda. Podle poslední finanční zprávy utržila skupina Sasol v roce 2020 příjmy ve výši 23,4 mld. ZAR (asi 1,6 mld. USD). Více informací o společnosti na webových stránkách www.sasol.com.


Autor: Mgr. Viktor Dolista, ekonomický diplomat Velvyslanectví České republiky v Pretorii, s využitím podkladů v tiskové zprávě společnosti Draslovka