česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministerstvo zahraničí pomáhá firmám s obchodními cestami v době pandemie


Náměstek ministra zahraničních věcí České republiky Martin Tlapa na webináři dne 5. listopadu 2020 představil novou bezplatnou službu Ministerstva zahraničních věcí ČR pro podnikatele „obchodní cesty“.

Celosvětová omezení cestování související s bojem proti šíření nemoci COVID-19 značně komplikují návštěvy obchodních partnerů, sjednávání nových zakázek v zahraniční nebo příjezdy zahraničních partnerů do České republiky ze zemí, odkud to v současné době není možné.

 

Na webináři mj. zazněl popis deseti modelových situací, se kterými se čeští podnikatelé v současné nelehké době při zajišťování obchodních cest do zahraničí potýkají a se kterými jim Ministerstvo zahraničních věcí ČR může pomoci. Jejich shrnutí uvádíme níže.
Podnikatelé mohou své žádosti o asistenci nebo dotazy související s novou službou zasílat na adresu obchodnicesty@mzv.cz.

 

Nejčastější služby MZV ČR pro obchodní cestující zahrnují:

 

  1. MZV ČR vydá garanční dopis pro českého podnikatele, který musí cestovat z pracovních/obchodních důvodů do zahraničí (např. Švýcarsko), kde je povinnost po vstupu do země nastoupit do karantény (bez ohledu na předložení negativního PCR-testu na Covid-19).
  2. MZV ČR si může předvolat velvyslance mimoevropské země k vysvětlení, proč je bráněno vstupu/vydání vstupních víz českým specialistům/odborníkům při dokončení instalace zakázky (tj. vysoce specializovaná práce, kterou nelze delegovat na místní firmy). Konkrétním případem je instalace lustrů v Kuvajtu.
  3. Omezené obchodní cesty do zahraničí v rámci Schengenského prostoru – doporučujeme mít vždy k dispozici dopis od Vašeho obchodního partnera nebo jiný doklad o smluvním vztahu v úředním jazyce země, do které cestujete, k doložení důvodu cestování.
  4. MZV ČR zajistí odpovídající dokument (potvrzení), tj. výjimku z Ochranného opatření Ministerstva zdravotnictví ČR, č. j. MZDR 20599/2020-32/MIN/KAN z 2. 10. 2020 či č. j. MZDR 20599/2020-34/MIN/KAN z 3. 11. 2020 bod č. 4, písm. f) je-li vstup těchto cizinců v zájmu České republiky (platí hlavně pro občany třetích zemí, které nejsou na seznamu zemí s nízkým rizikem výskytu Covid-19).
  5. MZV ČR vydá souhlas k nabrání žádosti o krátkodobé vízum v zájmu ČR pro důležitého obchodního partnera, který potřebuje uskutečnit neodkladnou obchodní cestu do ČR (platí pro občany mimoevropských zemí s vízovou povinností).
  6. Pomoc při řešení problémů zaměstnanců českých firem (cizinců) tranzitujících přes země EU.
  7. Pomoc s orientací v legislativě při zaměstnání nových pracovníků ze „třetích zemí“ v rámci sezónní práce, programu kvalifikovaný zaměstnanec nebo zaměstnanecká karta.
  8. Pomoc s orientací v legislativě při zaměstnání absolventa české vysoké školy po dokončení studia v ČR.
  9. Zprostředkování kontaktu na zastupitelský úřad ČR při ztrátě či odcizení cestovního pasu s vízem či pobytovým oprávněním v zahraničí.
  10. Zprostředkování kontaktu na zastupitelský úřad ČR při skončení pracovního povolení v zahraničí a návrat do České republiky nebo Evropy během omezení leteckého spojení ve světě.
Martin Tlapa

Martin Tlapa