česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: MZV
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Český projekt účelově vázaného peněžního daru přispěl k záchraně unikátní památky v kolébce civilizace

Svatyně biblického proroka Nahuma je památkou mimořádného významu představující společné kořeny judaismu, křesťanství a islámu. Uchází se o zápis na seznam světového dědictví UNESCO a k její záchraně významně přispívá i česká asistence.
 

Dalším z významných projektů implementovaných Generálním konzulátem ČR v Erbílu v rámci programu vlády ČR „Program podpory české účasti při stabilizaci a rekonstrukci Iráku v období 2018-2021“ je bezesporu projekt „Restaurátorské práce na přilehlých částech svatyně proroka Nahuma“ ve městě Alkuš (Alqosh) v severní části provincie Ninive v Iráku. Plán zahrnoval restaurátorské a stavební aktivity na poničené části rozsáhlého chrámového komplexu a významně přispívá k jeho záchraně.

Projekt byl realizován v březnu a dubnu 2020 pod patronací prezidenta Regionu iráckého Kurdistánu Nečirvana Barzáního a navazuje na další záchranné a restaurátorské práce podporované mj. vládou USA. Česká část aktivit byla realizována s Iráckým institutem památkové péče a ochrany historického dědictví v Erbílu prostřednictvím expertízy české firmy Gema ART International s.r.o. „Jedná se o další českou firmu, která získává pozitivní mezinárodní reference díky spolupráci při záchraně unikátní historické památky s využitím rozvojově-humanitárního nástroje účelově vázaných peněžních darů“, poznamenal v této souvislosti náměstek ministra zahraničních věcí Martin Tlapa.

Odborníci společnosti GEMA ART působí v oblasti záchrany a ochrany památek v ČR i v zahraničí od roku 1990. V letech 2004 až 2006 byla GEMA ART realizátorem vládní pomoci ČR v rámci poválečné obnovy Iráku pro oblast zachování iráckého kulturního dědictví. Od roku 2004 bylo v Iráku a pro irácké instituce realizováno celkem 23 projektů. Na základě získaných zkušeností spolupracuje GEMA ART na řadě projektů s iráckými i zahraničními institucemi. Významnou přidanou hodnotou jejich aktivit je aktivní spolupráce s iráckými odborníky a posilování jejich expertních dovedností.

Komplex s hrobkou proroka a svatyní se nachází cca 45 km severně od města Mosulu v křesťanském městě Alkuš, které je administrativním centrem s více než 40 tisíci obyvateli žijícími ve městě a přilehlých vesnicích.

 

 Více technických informací o průběhu rekonstrukce historického komplexu na www.gemaart.com/zachrana-svatyne-proroka-nahuma-irak/

Galerie


Chrám proroka Nahuma