english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Úvodní návštěvy velvyslankyně J. Reinišové v mezinárodních organizacích sídlících v Haagu

Na úvod svého působení ve funkci velvyslankyně ČR v Haagu vykonala velvyslankyně J. Reinišová zdvořilostní návštěvy u vedoucích funkcionářů mezinárodních organizací a soudů působících v Haagu

Dne 7. dubna vykonala velvyslankyně Jana Reinišová zdvořilostní návštěvu na úvod svého působení v Haagu u tajemníka (Registrar) Mezinárodního trestního soudu Hermana von Hebela. Kromě otázky financování výstavby Stálého sídla ICC se hovořilo především o dvou aktuálních tématech v bilaterálních vztazích mezi ICC a ČR – zájmu o uzavření smluv o spolupráci při ochraně svědků a o výkonu rozsudků odnětí svobody, vyslovených ICC. Z těchto dvou smluv sekretariát ICC (Registry) vnímá v současné chvíli jako naléhavější tu o relokaci svědků - celkový počet osob (včetně rodinných příslušníků nejdůležitějších svědků), které v tomto okamžiku potřebují tuto formu ochrany, se podle něj blíží sedmi stům (!).  V návaznosti na schůzku pak Registry ICC poskytl české straně vzorové texty obou zmiňovaných dohod, které ZÚ Haag následně postoupil gestorským rezortům v ČR – MSp a MV. Ty je v současnosti studují a připravují odpověď.

 

Dne 28. dubna vykonala vedoucí ZÚ Haag úvodní zdvořilostní návštěvu též u nově zvolené prezidentky Mezinárodního trestního soudu (ICC), argentinské soudkyně Silvie Fernandez de Gurmendi. Kromě úvodních zdvořilostí prezidentka vysoce ocenila práci a zkušenosti českého soudce Roberta Fremra, předsedajícího jednomu z prvoinstančních senátů ICC. Za hlavní priority svého působení ve funkci považuje prezidentka de Gurmendi dokončení reformních procesů ve všech větvích ICC (judiciární, úřadu prokurátora a sekretariátu – Registry), aby se ICC stal dostatečně robustním a schopným reagovat na aktuální dění ve světě včetně nových průběžně přibývajících kauz. I ona zmínila potřebnost sjednání dohod o relokaci svědků a výkonu rozsudků s více státy. Dne 4. května pak vedoucí ZÚ Haag navštívila i žalobkyni ICC Fatou Bensoudu, s níž probrala zejména priority prokuratury, k nimž vedle zefektivnění činnosti Úřadu žalobce ICC (OTP) patří zejména oblast sexuálního násilí na ženách a násilí na dětech v rámci etnických konfliktů, které se OTP hodlá věnovat prioritně.