english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Nizozemsko – informace k cestování v souvislosti s pandemií COVID-19 (aktualizováno k 16.7.2021)

1. Vstup na území Nizozemska a tranzit
2. Doprava
3. Opatření v Nizozemsku
4. Odkazy na místní instituce
5. Návrat do České republiky

1. VSTUP NA ÚZEMÍ NIZOZEMSKA A TRANZIT

Informace nizozemské vlády k cestě do Nizozemska

S platností od 10. června 2021 je Česká republika zařazena Nizozemskem do kategorie tzv. bezpečných zemí. Od 10. června 2021 tak cestující přijíždějící z České republiky nemají povinnost předkládat při vstupu do Nizozemska negativní výsledek testu na přítomnost COVID-19 a nemusí nastupovat po příjezdu do karantény.

Při cestě letadlem je zapotřebí vyplnit zdravotní prohlášení ke COVID-19. U řady leteckých společností to lze provést digitálně při odbavení.

LETECKÝ TRANZIT

Informace nizozemské vlády k tranzitu přes Nizozemsko

Cestující, kteří budou tranzitovat na nizozemských letištích na cestě z České republiky, nemají povinnost předkládat negativní výsledek testu na přítomnost COVID-19.

Všichni cestující musí před příletem do Nizozemska a odletem ze země vyplnit zdravotní prohlášení ke COVID-19. U řady leteckých společností to lze provést digitálně při odbavení.

Je zapotřebí si před cestou ověřit pravidla a doporučení aplikovaná leteckou společností a na příslušném letišti v Nizozemsku. Na nizozemských letištích platí stejná pravidla jako jinde v Nizozemsku: V případě jakýchkoliv příznaků zůstat doma, dodržovat vzdálenost 1,5 metru od ostatních a dodržovat správnou hygienu. Cestující musí ve všech prostorách letiště nosit roušku, která není určena pro lékařské účely. Doporučujeme mít s sebou platební kartu, neboť některé obchody nemusí akceptovat platbu v hotovosti.

Letiště Amsterdam-Schiphol

Občanům, kteří do Nizozemska přilétají pouze z důvodu tranzitu do další země, velmi doporučujeme se před začátkem cesty informovat o podmínkách a restrikcích příslušného státu cílové destinace a také všech tranzitních zemí, a dále o podmínkách přepravy zvolenou leteckou společností.

NIZOZEMSKÉ OSTROVY V KARIBIKU

Autonomní ostrovy Nizozemského království (Aruba, Curaçao a Sv. Martin), jakož i ostrovy se zvláštním statusem nizozemské obce (tzv. "Carribean Netherlands" - Bonaire, Sv. Eustach a Saba) uplatňují různé imigrační restrikce a cestovní omezení. Je zapotřebí se průběžně informovat na oficiálních stránkách příslušného ostrova o aktuálních opatřeních a ověřit si pojistné podmínky cestovního a zdravotního pojištění pro danou lokalitu, prostudovat a posoudit storno podmínky ubytovatele a leteckého přepravce, případně cestovní kanceláře.

Upozorňujeme na sezónu hurikánů v době od počátku června do konce listopadu. Cestující by měl mít dostatečné finanční prostředky i pro případ dočasného uzavření letiště a nedobrovolného prodloužení pobytu na ostrově, též z důvodu hospitalizace či nařízené karantény v souvislosti s onemocněním COVID-19. V této souvislosti upozorňujeme na omezenou kapacitu místních zdravotnických zařízení. Doporučujeme též sledovat cestovní restrikce v tranzitních zemích.

Užitečné odkazy:

Ostrov Aruba:            informační portál   /   webová stránka úřadu pro cestovní ruch

Ostrov Curaçao:        informační portál   /   webová stránka místní vlády

Ostrov Sv. Martin:    informační portál   /   webová stránka místní vlády

Ostrov Bonaire:         informační portál

Ostrov Saba:              informační portál

Ostrov Sv. Eustach:  informační portál

2. DOPRAVA


a) přímé letecké spojení do Prahy

Letecká společnost KLM: aktuální informace k opatřením na palubě letadla

Letecká společnost ČSA: aktuální informace k opatřením na palubě letadla

Letecká společnost easyJet: aktuální informace k opatřením na palubě letadla

Letiště Václava Havla v Praze

Letiště Amsterdam-Schiphol

b) automobilem s tranzitem přes Německo

Upozorňujeme, že je zapotřebí zohlednit německá pravidla pro pozemní tranzit. Je na odpovědnosti každého, aby se před případnou cestou informoval u německých orgánů ve všech tranzitních spolkových zemích o místních předpisech.

S aktuálními opatřeními v Německu se můžete předem seznámit též na webových stránkách Velvyslanectví Německa v Praze či Velvyslanectví ČR v BerlíněGenerálního konzulátu ČR v Drážďanech, Generálního konzulátu ČR v Düsseldorfu a Generálního konzulátu ČR v Mnichově.

c) komerční  přepravou (autobusem/minivanem/autem)

Níže uvádíme přepravce, kteří naše velvyslanectví vyrozuměli o svých službách. Pro komerční přepravu osob platí povinnost mít během cesty v Nizozemsku roušku, která není určena pro lékařské účely.

RegioJet

FlixBus

Umbrella Holiday

3. OPATŘENÍ V NIZOZEMSKU

Aktuální celostátní opatření lze nalézt na portálu nizozemské vlády.

Upozorňujeme, že pokuty v Nizozemsku za nedodržení opatření jsou ukládány ve výši 95 EUR za osobu a každý jednotlivý přestupek. Též cestování veřejnou dopravou či soukromou komerční dopravou bez roušky či pobyt v místech bez roušky, kde vláda stanovila povinnost jejich nošení, podléhá pokutě ve výši 95 EUR.

Z celostátních opatření upozorňujeme na:

- Dodržování odstupu min. 1,5 metru (nikoliv v rámci jedné rodiny, členů jedné domácnosti) - pravidlo je striktně aplikováno též v obchodech, atp. a dodržování hygienických opatření (mj. též nepodávat si ruce).

- Povinnost nošení roušek u osob od třinácti let:

- při cestování veřejnou hromadnou dopravou a na stanicích, zastávkách či nástupištích (včetně např. obchodů na nádraží), v letadlech a na letištích;

- při cestování soukromou komerční dopravou (včetně vozidel taxi, autobusových zájezdů ze zahraničí, přepravy zaměstnanců zajišťované zaměstnavatelem apod.) v případě, že je přepravován více než jeden pasažér.

 - Zdravotnická zařízení, testovací centra, komunitní centra, apod. a dále též správci budov mohou rozhodnout o povinnosti nošení roušek uvnitř zařízení a budov.

- V případě příznaků onemocnění je zapotřebí zůstat doma a nechat se otestovat. Více informací k testování, včetně kontaktu na objednání na test, naleznete zde.

- Za stanovených podmínek, včetně rezervace (registrace), jsou otevřeny restaurace, kavárny a bary v době mezi 6,00 a 0.00 hod.

- Jsou uzavřeny noční bary a diskotéky.

- Za stanovených podmínek, včetně rezervace, jsou otevřeny muzea, zoologické zahrady, zábavní parky, kina, divadla, apod.

Od srpna 2020 mohou města a obce zavést vlastní opatření nad rámec celostátních. Informace o těchto opatřeních jsou publikovány na oficiálních stránkách nizozemských měst a obcí (např. Amsterdam, Rotterdam, Haag).

4. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE

Portál nizozemské vlády

RIVM (Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu, Národní ústav pro veřejné zdraví a životní prostředí)

GGD (Gemeentelijke Geneeskundige en Gezondheidsdienst)

- vyhledávač místní hygienické stanice

Konzulární oddělení Velvyslanectví ČR v Haagu

5. NÁVRAT DO ČESKÉ REPUBLIKY


Od 19. července do 25. července 2021 Nizozemsko patřilo do kategorie zemí s vysokým rizikem nákazy COVID-19 (červená).

Od 26. července 2021 Nizozemsko patří do kategorie zemí s velmi vysokým rizikem nákazy COVID-19 (tmavě červená).

Podmínky návratu do ČR ze zahraničí v době pandemie COVID-19

Kontakty na testovací centra v Nizozemsku (nejedná se o úplný seznam):

KLM Health Services

Test2Fly

Corona Sneltest Point

Covid Sneltestpunt

Coronalab

V období července a srpna 2021 poskytuje nizozemská vláda provedení testu na přítomnost COVID-19 (antigenního či PCR) pro cesty z Nizozemska do zahraničí zdarma ve vybraných testovacích zařízeních.