english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Nizozemsko – informace k cestování v souvislosti s pandemií COVID-19 (aktualizováno k 3.12.2021)

1. Vstup na území Nizozemska a tranzit
2. Doprava
3. Opatření v Nizozemsku
4. Odkazy na místní instituce
5. Návrat do České republiky

 

1. VSTUP NA ÚZEMÍ NIZOZEMSKA A TRANZIT

 

Informace nizozemské vlády k cestě do Nizozemska

Česká republika je zařazena Nizozemskem do kategorie vysoce rizikových zemí. Cestující od 12 let přijíždějící z České republiky mají povinnost předkládat při vstupu do Nizozemska certifikát EU COVID o očkování (od druhé dávky očkování vakcínou BioNTech/Pfizer, Moderna nebo AstraZeneca uplynulo min. 14 dnů a u očkování vakcínou Janssen min. 28 dnů) nebo o prodělaném onemocnění (od 1. pozitivního výsledku PCR testu uplynulo alespoň 11 dní, ne však více než 180 dní) či potvrzující negativní výsledek testu (PCR testu provedeného ne déle než 48 hodin před odjezdem nebo antigenního testu provedeného ne déle než 24 hodin před odjezdem). Tato povinnost platí pro všechny druhy veřejné i osobní dopravy. Cestující nemusí nastupovat po příjezdu do Nizozemska do karantény. 

Při cestě letadlem je zapotřebí vyplnit zdravotní prohlášení ke COVID-19, týká se osob od 12 let. U řady leteckých společností to lze provést digitálně při odbavení.

LETECKÝ TRANZIT

Informace nizozemské vlády k tranzitu přes Nizozemsko

Cestující, kteří budou tranzitovat na nizozemských letištích na cestě z České republiky, nemají povinnost předkládat certifikát EU COVID o očkování nebo o prodělaném onemocnění či potvrzující negativní výsledek testu v případě, že pokračují v cestě během několika hodin, max. během jednoho dne a současně neopouštějí letiště.

Všichni cestující od 12 let musí před příletem do Nizozemska a odletem ze země vyplnit zdravotní prohlášení ke COVID-19. U řady leteckých společností to lze provést digitálně při odbavení.

Je zapotřebí si před cestou ověřit pravidla a doporučení aplikovaná leteckou společností a na příslušném letišti v Nizozemsku. Na nizozemských letištích platí stejná pravidla jako jinde v Nizozemsku: V případě jakýchkoliv příznaků zůstat doma, dodržovat vzdálenost 1,5 metru od ostatních a správnou hygienu. Cestující musí v prostorách letiště nosit roušku, která není určena pro lékařské účely. Doporučujeme mít s sebou platební kartu, neboť některé obchody nemusí akceptovat platbu v hotovosti.

Letiště Amsterdam-Schiphol

Občanům, kteří do Nizozemska přilétají pouze z důvodu tranzitu do další země, velmi doporučujeme se před začátkem cesty informovat o podmínkách a restrikcích příslušného státu cílové destinace a také všech tranzitních zemí, a dále o podmínkách přepravy zvolenou leteckou společností.

NIZOZEMSKÉ OSTROVY V KARIBIKU

Autonomní ostrovy Nizozemského království (Aruba, Curaçao a Sv. Martin), jakož i ostrovy se zvláštním statusem nizozemské obce (tzv. "Carribean Netherlands" - Bonaire, Sv. Eustach a Saba) uplatňují různé imigrační restrikce a cestovní omezení. Je zapotřebí se průběžně informovat na oficiálních stránkách příslušného ostrova o aktuálních opatřeních a ověřit si pojistné podmínky cestovního a zdravotního pojištění pro danou lokalitu, prostudovat a posoudit storno podmínky ubytovatele a leteckého přepravce, případně cestovní kanceláře. Cestující by měl mít dostatečné finanční prostředky i pro případ dočasného uzavření letiště a nedobrovolného prodloužení pobytu na ostrově, též z důvodu hospitalizace či nařízené karantény v souvislosti s onemocněním COVID-19. V této souvislosti upozorňujeme na omezenou kapacitu místních zdravotnických zařízení. Doporučujeme též sledovat cestovní restrikce v tranzitních zemích.

Užitečné odkazy:

Ostrov Aruba:            informační portál   /   webová stránka úřadu pro cestovní ruch

Ostrov Curaçao:        informační portál   /   webová stránka místní vlády

Ostrov Sv. Martin:    informační portál   /   webová stránka místní vlády

Ostrov Bonaire:         informační portál

Ostrov Saba:              informační portál

Ostrov Sv. Eustach:  informační portál

 

2. DOPRAVA


a) přímé letecké spojení do Prahy

Letecká společnost KLM: aktuální informace k opatřením na palubě letadla

Letecká společnost ČSA: aktuální informace k opatřením na palubě letadla

Letecká společnost easyJet: aktuální informace k opatřením na palubě letadla

Letiště Václava Havla v Praze

Letiště Amsterdam-Schiphol

b) automobilem s tranzitem přes Německo

Upozorňujeme, že je zapotřebí zohlednit německá pravidla pro pozemní tranzit. Je na odpovědnosti každého, aby se před případnou cestou informoval u německých orgánů ve všech tranzitních spolkových zemích o místních předpisech.

S aktuálními opatřeními v Německu se můžete předem seznámit též na webových stránkách Velvyslanectví Německa v Praze či Velvyslanectví ČR v BerlíněGenerálního konzulátu ČR v Drážďanech, Generálního konzulátu ČR v Düsseldorfu a Generálního konzulátu ČR v Mnichově.

c) komerční  přepravou (autobusem/minivanem/autem)

Níže uvádíme přepravce, kteří naše velvyslanectví vyrozuměli o svých službách. Pro komerční přepravu osob platí povinnost mít během cesty v Nizozemsku roušku, která není určena pro lékařské účely.

RegioJet

FlixBus

Umbrella Holiday

 

3. OPATŘENÍ V NIZOZEMSKU

 

V této kapitole uvádíme informace o důležitých celostátních opatřeních, nejedná se však o úplný výčet. Celkový a podrobný přehled aktuálních celostátních opatření naleznete na portálu nizozemské vlády.

Města a obce mohou zavést vlastní opatření nad rámec celostátních. Informace o těchto opatřeních jsou publikovány na oficiálních stránkách nizozemských měst a obcí (např. Amsterdam, Rotterdam, Haag).

 

Návštěvníci ze zahraničí musí dodržovat všechna platná pravidla a nařízení v Nizozemsku. Upozorňujeme, že pokuty v Nizozemsku za nedodržení opatření jsou ukládány ve výši 95 EUR za osobu a každý jednotlivý přestupek (včetně nedodržení povinnosti mít roušku).

 

- Upozorňujeme na povinnost dodržování odstupu min. 1,5 metru od ostatních.

- V případě příznaků onemocnění je zapotřebí se co nejdříve otestovat. Více informací k testování, včetně kontaktu na objednání na test, naleznete zde.

- Lidé mají zůstávat co nejvíce doma a v případě nutnosti jít pouze max. jednou za den na návštěvu jiné domácnosti. Návštěvy v domácnostech během jednoho dne mají být omezeny na max. 4 osoby (nezapočítávají se děti do 12 let včetně) a velká opatrnost musí být věnována kontaktu dětí do 13 let s osobami nad 70 let.

- Lidé mají pracovat z domova, pokud to výkon povolání umožňuje.

 

Je omezena otevírací doba obchodů, služeb, sportovních, kulturních a stravovacích zařízení:

- V době 5:00 do 20:00 hod. mohou být otevřeny obchody se základním zbožím a provozovny poskytující základní služby (např. supermarkety, prodejny s chovatelskými potřebami, drogerie, lékárny, optiky a velkoobchody).

- V době od 5:00 do 17:00 hod. mohou být otevřeny ostatní obchody a služby, např. obchody s oblečením, kadeřnictví, vnitřní a venkovní sportoviště, wellness centra, sauny a solária, zoologické zahrady a zábavní parky, muzea, kina, divadla, koncertní sály a stravovací zařízení, jako jsou restaurace a kavárny.

- Uzavřeny jsou noční bary a diskotéky.

 

Je zavedena povinnost nošení roušek u osob od 13 let:

- při cestování veřejnou hromadnou dopravou a v letadlech, na letištích a na zastávkách, stanicích a nádražích (včetně obchodů v budovách nádraží);

- při cestování soukromou komerční dopravou (včetně vozidel taxi, autobusových zájezdů ze zahraničí, přepravy zaměstnanců zajišťované zaměstnavatelem apod.);

- ve vnitřních věřejných prostorách, jako jsou např. supermarkety, obchody, knihovny, restaurace či kavárny, muzea, kina, divadla;

- u kontaktních profesí (např. kadeřnictví, masáže), týká se poskytovatele služeb i klienta.

 - Zdravotnická zařízení, testovací centra, komunitní centra, apod. a dále též správci budov mohou rozhodnout o povinnosti nošení roušek uvnitř zařízení a budov.

Více informací naleznete na portálu nizozemské vlády.

 

Je zavedena povinnost předložit potvrzení o očkování/prodělané nemoci/negativním testu (ne starším než 24 hod.) u osob od 13 let, osoby od 14 let jsou povinny předložit současně platný doklad totožnosti:

- pro vstup do stravovacích zařízení (restaurace, bary, kavárny), včetně venkovních zahrádek (s výjimkou "take away");

- pro vstup do divadel, kin, koncertních sálů, muzeí, památek, na festivaly a obdobné akce;

- pro vstup na obchodní akce, jako jsou veletrhy a konference.

Podrobné informace ke způsobu prokazování potvrzení naleznete na portálu nizozemské vlády.

 

Je dále zavedena povinnost předložit potvrzení o očkování/prodělané nemoci/negativním testu (ne starším než 24 hod.) u osob od 18 let, včetně platného dokladu totožnosti:

- pro účastníky organizovaných sportovních aktivit od 18 let ve vnitřních i venkovních prostorách (pro vstup např. do tělocvičen, na skupinové hodiny, fotbal či plavání);

- pro účastníky uměleckých a kulturních aktivit od 18 let (např. na hodiny zpěvu, tance, malování, divadla).

Podrobné informace ke způsobu prokazování potvrzení naleznete na portálu nizozemské vlády.

 

- Profesionální i amatérské sportovní zápasy a soutěže se konají bez diváků.

 

 

4. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE

 

Portál nizozemské vlády

RIVM (Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu, Národní ústav pro veřejné zdraví a životní prostředí)

GGD (Gemeentelijke Geneeskundige en Gezondheidsdienst)

- vyhledávač místní hygienické stanice

Konzulární oddělení Velvyslanectví ČR v Haagu

 

5. NÁVRAT DO ČESKÉ REPUBLIKY

 

Od 15. listopadu 2021 Nizozemsko patří do kategorie zemí s velmi vysokým rizikem nákazy COVID-19 (tmavě červená).

Podmínky návratu do ČR ze zahraničí v době pandemie COVID-19

 

Kontakty na testovací centra v Nizozemsku (nejedná se o úplný seznam):

KLM Health Services

Covid Sneltestpunt

Coronalab

Testservice