english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Nizozemsko – informace k cestování v souvislosti s šířením koronaviru (COVID-19)

1. Vycestování z České republiky a návrat na území ČR
2. Vstup na území Nizozemska a tranzit
3. Doprava
4. Opatření v Nizozemsku
5. Odkazy na místní instituce

 

1. VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY A NÁVRAT NA ÚZEMÍ ČR

 

Vycestování z ČR (mimo nezbytné, naléhavé a neodkladné cesty) je zakázáno do 13 zemí světa s extrémním rizikem nákazy COVID-19 způsobeného novými mutacemi koronavirus SARS-CoV-2 dle Ochranného opatření Ministerstva zdravotnictví ČR.

Pro návrat českých občanů platí pravidla stanovená Ochranným opatřením Ministerstva zdravotnictví ČR, jejichž výklad přinášíme pro všechny kategorie rizikových zemí  na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR v článku Rozcestník.

 

2. VSTUP NA ÚZEMÍ NIZOZEMSKA A TRANZIT

 

Nizozemská vláda důrazně nedoporučuje cestovat do Nizozemska, pokud to není nezbytně nutné.

Informace nizozemské vlády k cestě do Nizozemska

Je v platnosti povinnost pro cestující od 13 let přijíždějící do Nizozemska veřejnou dopravou (letadlem, autobusem, vlakem, lodí) z rizikových zemí, včetně států EU/Schengenu, tj. včetně z České republiky, předložit negativní PCR test na přítomnost COVID-19. Test nesmí být při příjezdu do Nizozemska starší 72 hodin. Opatření se týká i cestujících v tranzitu. Opatření se nevztahuje na přepravu autem.

Dále  je v platnosti dodatečné opatření pro cestující od 13 let přijíždějící do Nizozemska letecky či trajektem ze všech rizikových zemí, včetně států EU/Schengenu, tj. včetně z České republiky. Cestující musí před odletem/odjezdem kromě negativního PCR testu předložit také negativní antigenní test na přítomnost COVID-19, provedený ne déle než 24 hodin před nástupem do letadla/na trajekt. Toto dodatečné opatření se nevztahuje na cestující, kteří budou letecky pouze tranzitovat na nizozemských letištích.

Podrobnější informace k požadavku na provedení PCR testu a antigenního testu a ke kategoriím osob, které jsou z povinnosti předložit negativní PCR test či antigenní test na přítomnost COVID-19 vyňaty

Při cestě letadlem je zapotřebí vyplnit zdravotní prohlášení ke COVID-19.

 

 

PCR test

provedený do 72 hod. před vstupem do Nizozemska

Antigenní test

provedený do 24 hod. před nástupem do letadla/na trajekt
Povinnost předložit test na COVID-19 před cestou do Nizozemska z rizikové země
cestujete letadlem                       ANO*                     ANO*
cestujete letadlem pouze za účelem tranzitu                       ANO                       NE
cestujete trajektem                       ANO*                     ANO*
cestujete pravidelnou mez. autobusovou linkou                       ANO                       NE
cestujete mezinárodním vlakem                       ANO                       NE
cestujete autem                         NE                       NE

*Povinnost předložit PCR test provedený do 72 hod. před vstupem do Nizozemska a současně antigenní test provedený do 24 hod. před nástupem do letadla/na trajekt lze nahradit předložením PCR testu provedeného do 24 hod. před nástupem do letadla/na trajekt.

 

I v případě předložení negativních testů na přítomnost COVID-19 nadále platí, že by se cestující z rizikových zemí měli neprodleně odebrat do desetidenní karantény, a to i v případě, když nemají žádné příznaky onemocnění COVID-19. Nově je možné se nechat 5. den po příjezdu otestovat (PCR test) a v případě negativního výsledku bude možné karanténu ukončit. Karanténní opatření se nevztahuje na cestovatele, kteří tranzitují letecky přes Nizozemsko a neopouští mezinárodní tranzitní zónu letiště.

Podrobnější informace ke kategoriím osob, které nemusí nastoupit do karantény, a dále ke kategoriím osob, které mohou v nezbytných případech za stanoveným účelem dočasně přerušit karanténu v případě neexistence příznaků onemocnění COVID-19

Podrobnější informace k podmínkám karantény

 

TRANZIT

Informace nizozemské vlády k příletu do Nizozemska, odletu, popř. leteckému tranzitu

Cestující od 13 let přijíždějící do Nizozemska z rizikových zemí, včetně států EU/Schengenu, tj. včetně z České republiky, kteří budou letecky tranzitovat na nizozemských letištích, musí předložit negativní PCR test na přítomnost COVID-19, který nesmí být při příjezdu do Nizozemska starší 72 hodin.

Podrobnější informace k požadavku na provedení PCR testu a antigenního testu a ke kategoriím osob, které jsou z povinnosti předložit negativní PCR test či antigenní test na přítomnost COVID-19 vyňaty

Všichni cestující musí před příletem do Nizozemska a odletem ze země vyplnit zdravotní prohlášení ke COVID-19.

Upozorňujeme na platnost zákazu osobní letecké přepravy do Nizozemska z Jihoafrické republiky a následujících zemí Jižní Ameriky: Argentina, Bolívie, Brazílie, Chile, Kolumbie, Dominikánská republika, Ekvádor, Francouzská Guyana, Guyana, Panama, Paraguay, Peru, Surinam, Uruguay a Venezuela.

Je zapotřebí si před cestou ověřit pravidla a doporučení aplikovaná leteckou společností a na příslušném letišti v Nizozemsku. Na nizozemských letištích platí stejná pravidla jako jinde v Nizozemsku: V případě jakýchkoliv příznaků zůstat doma, dodržovat vzdálenost 1,5 metru od ostatních a dodržovat správnou hygienu. Cestující musí ve všech prostorách letiště nosit roušku, která není určena pro lékařské účely. Doporučujeme mít s sebou platební kartu, neboť některé obchody nemusí akceptovat platbu v hotovosti.

Letiště Amsterdam-Schiphol: https://www.schiphol.nl/en/messages/coronavirus-update

Občanům, kteří do Nizozemska přilétají pouze z důvodu tranzitu do další země, velmi doporučujeme se před začátkem cesty informovat o podmínkách a restrikcích příslušného státu cílové destinace a také všech tranzitních zemí, a dále o podmínkách přepravy zvolenou leteckou společností.

 

NIZOZEMSKÉ OSTROVY V KARIBIKU

Vzhledem k nepříznivému vývoji epidemiologické situace upozorňujeme na stále platné doporučení Ministerstva zahraničních věcí ČR cestovat do zahraničí pouze v nezbytných případech, mezi něž nepatří cestování za účelem turistiky.

Autonomní ostrovy Nizozemského království (Aruba, Curaçao a Sv. Martin), jakož i ostrovy se zvláštním statusem nizozemské obce (tzv. "Carribean Netherlands" - Bonaire, Sv. Eustach a Saba) uplatňují různé imigrační restrikce a cestovní omezení. Po dobu pandemie COVID-19 doporučujeme cestu důkladně zvážit se všemi možnými komplikacemi (např. zrušení zpátečního letu kvůli přerušení letového provozu), upozorňujeme též na omezenou kapacitu místních zdravotnických zařízení. Vyšší míra nepředvídatelnosti vývoje situace v kombinaci se vzdáleností ostrovů od Evropy jsou faktory, které by cestující měli vzít v potaz před tím, než se rozhodnou na ostrov cestovat.

Je zapotřebí se průběžně informovat na oficiálních stránkách příslušného ostrova o aktuálních opatřeních a ověřit si pojistné podmínky cestovního a zdravotního pojištění pro danou lokalitu, prostudovat a posoudit storno podmínky ubytovatele a leteckého přepravce, případně cestovní kanceláře. Cestující by měl mít dostatečné finanční prostředky i pro případ dočasného uzavření letiště a nedobrovolného prodloužení pobytu na ostrově, též z důvodu hospitalizace či nařízené karantény v souvislosti s onemocněním COVID-19. Doporučujeme též sledovat restrikce v tranzitních zemích, např. v USA.

Užitečné odkazy:

Ostrov Aruba:            informační portál   /   webová stránka úřadu pro cestovní ruch

Osrov Curaçao:          informační portál   /   webová stránka místní vlády

Ostrov Sv. Martin:    informační portál   /   webová stránka místní vlády

Ostrov Bonaire:         informační portál

Ostrov Saba:              informační portál

Ostrov Sv. Eustach:  informační portál

 

3. DOPRAVA

 

a) přímé letecké spojení do Prahy

Letecká společnost KLM: aktuální informace k opatřením na palubě letadla

Letecká společnost ČSA: aktuální informace k požadavkům na test při využití letecké společnsti ČSA a k opatřením na palubě letadla

Letecká společnost easyJet: aktuální informace k opatřením na palubě letadla

Letiště Václava Havla v Praze

Letiště Amsterdam-Schiphol a přehledný plánek: schiphol (PDF, 2 MB)

b) automobilem s tranzitem přes Německo

Upozorňujeme, že je zapotřebí zohlednit německá pravidla pro pozemní tranzit. Je na odpovědnosti každého, aby se před případnou cestou informoval u německých orgánů ve všech tranzitních spolkových zemích o místních předpisech.

S aktuálními opatřeními v Německu se můžete předem seznámit též na webových stránkách Velvyslanectví Německa v Praze či Velvyslanectví ČR v BerlíněGenerálního konzulátu ČR v Drážďanech, Generálního konzulátu ČR v Düsseldorfu a Generálního konzulátu ČR v Mnichově.

c) komerční  přepravou (autobusem/minivanem/autem)

Níže uvádíme přepravce, kteří naše velvyslanectví vyrozuměli o svých službách. Pro komerční přepravu osob platí povinnost mít během cesty v Nizozemsku roušku, která není určena pro lékařské účely.

RegioJet

FlixBus

Umbrella Holiday

 

4. OPATŘENÍ V NIZOZEMSKU

 

Aktuální celostátní opatření lze nalézt na portálu nizozemské vlády.

OD 15. PROSINCE 2020 JE NIZOZEMSKO V TZV. LOCKDOWNU.

Upozorňujeme, že pokuty v Nizozemsku za nedodržení opatření dosahují až 400 EUR za osobu a každý jednotlivý přestupek. Cestování veřejnou dopravou či soukromou komerční dopravou bez roušky či pobyt v místech bez roušky, kde vláda stanovila povinnost jejich nošení, jakož i porušení zákazu nočního vycházení, podléhá pokutě ve výši 95 EUR.

Z celostátních opatření upozorňujeme na:

- Zákaz nočního vycházení v době od 22,00 hod. do 04,30 hod.

- Dodržování odstupu min. 1,5 metru (nikoliv v rámci jedné rodiny, členů jedné domácnosti) - pravidlo je striktně aplikováno též v  obchodech, atp. a dodržování hygienických opatření (mj. též nepodávat si ruce).

- Povinnost nošení roušek při cestování veřejnou hromadnou dopravou a soukromou komerční dopravou (včetně vozidel taxi, autobusových zájezdů ze zahraničí, přepravy zaměstnanců zajišťovanou zaměstnavatelem apod.) u osob od třinácti let (pasažéři by měli používat roušky, které nejsou určeny pro lékařské účely). Cestující v jednom osobním (soukromém) automobilu, kteří nežijí v jedné domácnosti, musí také mít během jízdy roušku. 

Povinnost nošení roušek, které nejsou určeny pro lékařské účely, u osob od 13 let ve vnitřních veřejných prostorách, jako např. obchody, radnice, stanice, zastávky autobusu či tramvaje, letiště, krytá parkoviště a čerpací stanice, restaurace, kavárny, dále v místech, kde se provádějí kontaktní profese (zákazníci i zaměstnanci by měli nosit roušku).

- Doporučení vyhýbat se rušným místům a cestovat veřejnou hromadnou dopravou pouze v nezbytných případech.

- V případě příznaků onemocnění je zapotřebí zůstat doma a nechat se otestovat. Více informací k testování, včetně kontaktu na objednání na test, naleznete zde.

- Trvající doporučení k práci z domova, do práce měli docházet jen ti, u nichž není jiná možnost výkonu povolání.

- Uzavření všech stravovacích zařízení (včetně hotelových restaurací), výdej jídel je umožněn.

- Veřejné instituce (muzea, knihovny, zoo apod.), vnitřní sportoviště (bazény, tělocvičny, sauny, apod.) jsou uzavřeny.

- Jsou otevřeny supermarkety a další obchody s potravinami, drogerie, lékárny, optiky, opravny, čerpací stanice.

- Obchody, které neprodávají základní potřeby, je možné navštívit pouze na základě předchozího sjednání schůzky.

- Otevírací doba obchodů je nejdéle do 20.00 hod, kromě obchodů s potravinami; v obchodech musí být dodržována obecně platná pravidla (rozestupy, hygienická opatření).

- Mezi 20.00 a 6.00 hodinou nelze prodávat (včetně prodeje online) ani na veřejnosti konzumovat alkohol.

- Omezení návštěv v domácnostech na max. 1 osobu, nezapočítávají se děti do 13 let. Současně je možné jít na návštěvu do jiné domácnosti pouze max. jednou denně.

- Ve vnějších veřejných prostorách se obecně mohou shromáždit nejvýše 2 osoby, které spolu nežijí v jedné domácnosti (nezapočítávají se děti do 13 let).

Od srpna 2020 mohou města a obce zavést vlastní opatření nad rámec celostátních. Informace o těchto opatřeních jsou publikovány na oficiálních stránkách nizozemských měst a obcí (např. Amsterdam, Rotterdam, Haag).

Stálé doporučení pro české občany, kteří jsou (budou) zaměstnáni v manuálních profesích na dobu určitou (typicky přes agenturu práce):

Zejména pro manuální profese v potencionálně rizikovém prostředí, kde je obtížné dodržovat například 1.5m rozestupy, doporučujeme před odjezdem z ČR požadovat od zaměstnavatele/pracovní agentury v rámci smlouvy pro ochranu zdraví zaměstnance závazek o tom, že výkon práce, přeprava do zaměstnání a ubytování budou splňovat obecná opatření hygienické povahy platná v Nizozemsku.

Zvažte další výkon zaměstnání (pracovní poměr) a s ním související pobyt v případě, že

- pracovní smlouva negarantuje pracovní dobu, tedy časový rozsah práce (tzv. “zero hours contracts/nul-urencontract”), a tak zaměstnavatelé nemohou využít na dané pracovní místo ochranu v rámci programu zkrácení pracovní doby (Kurzarbeit), resp. povaha  práce neumožňuje využít práci z domova;

- zaměstnavatel nerespektuje zavedená opatření, nezajišťuje bezpečné pracovní prostředí, neposkytuje ochranu před nákazou na pracovišti či při dopravě zaměstnanců;

- agenturní pracovník nemá dostatečné finanční prostředky pro případ přerušení práce z důvodu doporučené karantény či nařízené izolace, resp. nemoci COVID-19; 

- ubytování (často pevně spojené s agenturním zaměstnáním) neposkytuje dostatečný prostor a podmínky pro dodržování stanovených hygienických opatření obecné povahy a mohlo by pro pracovníka představovat zdravotní riziko; ubytování neumožňuje výkon izolace, rekonvalescence v případě nákazy; 

-  nevhodné hygienické podmínky je možno, kromě inspekce práce (Inspectorate SZW), konzultovat i s odborovou organizací (pokud ovšem agenturní pracovník je vůbec nějakou kolektivní smlouvou chráněn) či s pobočkou hygienické stanice (GGD);

- všichni musí respektovat nařízenou izolaci ze strany GGD. Takovým osobám je zakázáno během izolace svévolně (bez povolení GGD) odcestovat do zahraničí a je lhostejné, jakého státu jsou občany. Nezákonné jednání může být sankcionováno kvůli ohrožení veřejného zdraví.

 

5. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE

 

Portál nizozemské vlády

RIVM (Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu, Národní ústav pro veřejné zdraví a životní prostředí)

GGD (Gemeentelijke Geneeskundige en Gezondheidsdienst)

- vyhledávač místní hygienické stanice

 

Kontakty na testovací centra v Nizozemsku (nejedná se o úplný seznam):

KLM Health Services

Corona Sneltest Point

Corona Testservice

Coronalab

 

přílohy

schiphol 2 MB PDF (Acrobat dokument) 20.3.2020