english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ©Velvyslanectví ČR v Haagu
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Čeští dodavatelé technologií a surovin pro pivovary se úspěšně prezentovali v Nizozemsku

V rámci dvoudenní podnikatelské mise, zorganizované ve dnech 11.5. – 12.5.2022 Velvyslanectvím České republiky v Haagu ve spolupráci se zahraniční kanceláří CzechTrade Nizozemsko a s podporou nástroje Projektů na podporu ekonomické diplomacie PROPED, měli zástupci devíti českých firem možnost prezentovat své technologie a výrobky potenciálním nizozemským partnerům z řad malých a středních pivovarů a obchodních společností. Programu mise se zúčastnili zástupci firem, dodávajících tradiční český chmel i jeho nově vyšlechtěné odrůdy pro řemeslné pivovary, český slad a další pivovarské ingredience, zařízení pro vaření i balení piva, vybavení pivovarů i zařízení pro restaurační zahrádky.

V průběhu dvou dnů navštívili členové pivovarnické mise tři vybrané nizozemské pivovary (Brouwerij Het IJ a Brouwerij De Prael v Amsterdamu a Stadshaven Brouwerij v Rotterdamu), kde se seznámili s jejich výrobními procesy, absolvovali komentovanou prohlídku pivovarů a zároveň měli možnost zástupcům těchto pivovarů představit své produkty a technologie a diskutovat s nimi o řešení relevantních témat spojených s provozem pivovaru. V rámci prezentační akce, která se konala na rezidenci velvyslankyně ČR v Haagu, se pak zástupci českých firem měli možnost prezentovat přibližně 30 majitelům a provozovatelům pivovarů v Nizozemsku, distributorům a obchodním firmám s technologiemi, ingrediencemi a příslušenstvím pro pivovary i zástupcům odborného tisku.

Pro rozšíření programu o vzdělávací složku byla ve spolupráci s místním pivním institutem StiBON Beer Education zorganizována dvouhodinová Masterclass pro pivní someliéry a pivní ambasadory v Haagu, na níž o nových odrůdách chmele pro řemeslné pivovary přednášel ředitel prodeje firmy Bohemia Hop pan Vladimír Šeretka. Na tuto přednášku ještě naváže druhá, online přednáška o českém chmelu, kterou StiBON uspořádá dne 19. 5. 2022 pro nizozemské studenty pivovarnického kurzu.

V rámci živých diskuzí ocenili nizozemští partneři nejen vysokou kvalitu předváděných českých výrobků a technologií, ale také ideální načasování takovéto prezentační akce, protože po negativních zkušenostech s dodavateli z mimoevropských zemí, kteří v době koronavirové pandemie nebyli a někteří dosud ještě stále nejsou schopni dostát smluvním závazkům na dodávky vybavení pro pivovary, roste mezi nizozemskými pivovarníky poptávka po nahrazení těchto dodavatelů firmami z Evropy, nabízejícími kvalitní, ale cenově přijatelné zboží.

Nizozemsko je totiž nejen největším exportérem piva v Evropě a druhým největším exportérem piva na světě, ale zároveň celých 85 % piva, které se v Nizozemsku spotřebuje, se v zemi přímo vyrábí, což je v odvětví nápojového průmyslu nezvykle vysoký podíl. Ročně se v Nizozemsku v přibližně 900 místních pivovarech uvaří přes 22 milionů hektolitrů piva v hodnotě více než dvou miliard EUR. Oblast řemeslných pivovarů je zde navíc ve fázi obrovského rozkvětu, tento tradiční a zároveň velmi moderní sektor tedy nabízí českým firmám řadu příležitostí pro navázání nové spolupráce se stávajícími, stejně jako s mnoha nově vznikajícími pivovary a minipivovary.

Stanislav Beneš, obchodně-ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Haagu

Galerie


Czech Brewing Mission 2022