english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Zastupitelský úřad ČR v Haagu
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Nizozemsko – cestovní mapa vlády pro tuzemské i zahraniční podnikatele v souvislosti s COVID 19

Nizozemská vláda vytvořila cestovní mapu s aktuálními informacemi o podpůrných opatřeních pro společnosti podnikající v Nizozemsku. Opatření se týkají tuzemských i zahraničních podnikatelů. Mapa provede nizozemskými národními organizacemi, na které se lze obrátit a získat další informace a rady.

Pro podnikatele, kteří v Nizozemsku čelí finančním problémům v důsledku COVID-19, jsou k dispozici návody a doporučené postupy (odkaz zde), včetně odpovědí na nejčastější otázky ohledně podnikání (odkaz zde). Jsou zde také informace o opatřeních, která nizozemská vláda přijala na pomoc podnikatelům a podnikům v Nizozemsku, stejně jako o možnostech zkrácení pracovní doby z titulu nižšího objemu pracovních aktivit.

V případě, že otázek obchodního charakteru, týkající se např. zaměstnanců, přepravy zboží nebo inventáře, lze telefonicky kontaktovat poradenský tým Nizozemské obchodní komory KVK. Volání z Nizozemska: 0800 2117 (menu v nizozemštině); hovory ze zahraničí: +31 88 585 1585 (menu v angličtině).

Jedním z hlavních opatření je tzv. NOW (podrobně zde), které zaměstnavatelům poskytuje finanční pomoc při vyplácení mezd jejich zaměstnanců v souvislosti s krizí COVID-19. Podniky, které v důsledku krize COVID-19 vykázaly ztrátu obratu přesahující 20 %, mohou do 31. května 2020 podat žádost o příspěvek na mzdové náklady u Nizozemské agentury pro pojištění zaměstnanců (UWV). Náhrada mzdy, kterou takto lze uplatnit, závisí na ztrátě obratu. Podniky, které splňují podmínky, mohou očekávat platbu ve lhůtě dvou až čtyř týdnů.

Podnikatelé mohou dále požádat o odklad platby daní (daň z příjmu fyzických osob, dan z příjmu právnických osob, dan ze mzdy, dan z obratu). Nizozemská daňová správa pozastaví veškerá opatření k inkasu platby ihned po obdržení žádosti. Za pozdní platbu nebudou ukládány žádné pokuty. Rovněž úroková míra pro platby po uplynutí platební lhůty se dočasně sníží ze 4 % na téměř 0 %.
Na stránkách daňové správy naleznete přehled různých dalších opatření (odkaz zde - pouze v nizozemštině). Pro více informací lze telefonicky kontaktovat linku daňových informací - hovory z Nizozemska: 0800 0543; hovory ze zahraničí: +31 55 538 53 85.

Dopad COVID-19 na evropskou logistiku
Nizozemsko hraje zásadní roli v evropských dodavatelských řetězcích, nizozemská vláda proto označila leteckou, námořní a silniční dopravu za klíčové. Kolegium Holland International Distribution Council (HIDC) poskytuje stručnou aktualizaci aktuální situace (odkaz zde) a je k dispozici pro dotazy ohledně nizozemských přístavů, hranic a logistických operací.


Petr Kvaček, ekonomický diplomat Zastupitelského úřadu ČR v Haagu