english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ©Velvyslanectví ČR v Haagu
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Nizozemsko vynakládá velké úsilí i prostředky na posílení kybernetické bezpečnosti

Nizozemsko bývá často označováno za digitální bránu do Evropy a je zároveň jednou ze zemí s nejvyšším počtem internetových připojení na obyvatele na světě. Odhaduje se, že internetová ekonomika v Nizozemsku tvoří více než 6 % HDP země a podle odhadů bude v příštích letech dále výrazně růst. Téměř 100 % domácností a firem má širokopásmové připojení a mnoho předních světových technologických společností zahajuje své evropské aktivity právě v Nizozemsku. Ruku v ruce s tímto pozitivním vývojem však přirozeně jdou i negativní jevy jako je kyberkriminalita nebo digitální špionáž, jejichž počet rok od roku rapidně stoupá. Nizozemský trh tak nabízí velké příležitosti pro IT firmy, působící v oblasti  technologií kybernetické bezpečnosti, jako jsou zabezpečení sítě, cloudu a zabezpečení dat, zpravodajství o hrozbách, Identity & Access Management, Fintech Security, autentizace nebo ochrana kritické infrastruktury. Na posílení kybernetické bezpečnosti se v zemi z veřejných i soukromých zdrojů každoročně vydává částka přesahující 5 mld. EUR.

Nizozemsko se stává evropským lídrem v oblasti FinTech, AgTech a technologických řešení mobility a může se pochlubit značným klastrem startupů. Za centra místního ICT sektoru jsou považovány zejména provincie Severní a Jižní Holandsko na jihozápadě země. V amsterdamském regionu (Severní Holandsko) se například nachází téměř třetina evropských datových center a také jedna z největších internetových burz na světě, Amsterdam Internet Exchange (AMS-IX). Oblast okolo měst Rotterdam a Haag v Jižním Holandsku je pak domovem řady významných odvětví s celosvětovou působností jako jsou life sciences, energetika, námořní a přístavní průmysl, vodní hospodářství nebo zpracovatelský průmysl. Tato vyspělá ekonomika spolehlivě funguje díky jedné z nejlepších a nejkomplexnějších digitálních infrastruktur na světě, kterou je třeba chránit před stále se zvyšujícím počtem sofistikovaných kybernetických útoků. V roce 2021 například registrovala místní policie celkem více než 11000 kybernetických zločinů, představujících přímé škody v řádu 40 mil. EUR.

Haagský region se v uplynulém desetiletí etabloval jako centrum kybernetické bezpečnosti. Nizozemská vláda nedávno založila v Haagu Globální fórum pro kybernetickou expertízu, v němž již sídlí Evropské centrum pro kybernetickou kriminalitu Europolu (EC3) a Komunikační a informační agentura NATO (NCI). Sídlí zde také Hague Security Delta, největší bezpečnostní klastr v Evropě, v němž tzv. systémem „Triple Helix“ (viz přiložený obrázek) spolupracují bezpečnostní firmy, vládní agentury a znalostní instituce. V Nizozemsku se aktuálně nachází více než 600 firem, primárně se věnujících kybernetické bezpečnosti, 2000 firem se pak touto oblastí zabývá alespoň částečně. Rozpočty firem a institucí na zajištění kybernetické bezpečnosti se tak pohybují již okolo 10 % celkových rozpočtů na IT a rok od roku rostou. V roce 2018 zveřejnilo Národní centrum kybernetické bezpečnosti (NCSC) aktualizaci "Národní strategie kybernetické bezpečnosti". Dokument nastiňuje dlouhodobý pohled vlády na kybernetickou bezpečnost a stanovuje konkrétní opatření pro boj s kybernetickými hrozbami. V letošním státním rozpočtu tak byla NCSC alokována částka ve výši 7 mil. EUR. Kromě toho se vláda rozhodla přímo investovat na různé projekty posílení digitální bezpečnosti dalších 16 mil. EUR, což vede k celkovému rozpočtu přesahujícímu 23 mil. EUR na ochranu kritické infrastruktury země.

NL Triple Helix

NL Triple Helix

Velvyslanectví České republiky v Haagu ve spolupráci se zahraniční kanceláří CzechTrade proto v zájmu podpory spolupráce mezi českými a nizozemskými partnery v této strategické oblasti uspořádalo ve dnech 7. 3. až 8. 3. 2023 podnikatelskou misi, které se zúčastnilo celkem 22 zástupců deseti předních českých IT firem a dvou univerzit. Ti měli v rámci intenzivního programu v Haagu a okolí možnost prezentovat svá řešení relevantním místním partnerům z oblasti municipalit, státní správy, technologických firem, obchodních firem i systémových integrátorů. Navštívili také Europol/EC3, IoT Forensic Lab Univerzity v Leidenu a firmu KPN, největšího nizozemského poskytovatele telekomunikačních služeb. Tento projekt byl finančně podpořen v rámci programu PROPED MZV ČR.

Stanislav Beneš, obchodně-ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Haagu

Galerie


Czech Cybersecurity Mission 2023