english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ©Velvyslanectví ČR v Haagu
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Představení českých vánočních tradic nizozemským novinářům

Ve dnech 28. 11. – 1. 12. 2022 se v rámci projektu ekonomické diplomacie uskutečnila incomingová mise čtyř nizozemských novinářů a blogerů do České republiky. Účastníci mise měli možnost v rámci programu cesty navštívit několik českých skláren, Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou a klasické české vánoční trhy v Liberci a v Praze.

Jednalo se o společný projekt Velvyslanectví ČR v Haagu a zahraniční kanceláře CzechTourism Benelux v Amsterdamu, jehož hlavním cílem bylo představit unikátní vánoční atmosféru českých měst a regionů prostřednictvím tradiční gastronomie a vánočních zvyků s důrazem na sklářství, a to zejména čtenářům lifestyle online/offline médií s cílovou skupinou ženy 25-65 let. Dalším cílem pak bylo rozšíření povědomí o ČR prostřednictvím vánoční tématiky a propagace Česka jako ideální destinace pro dovolenou i mimo hlavní letní sezonu.

V rámci projektu tak nizozemští novináři postupně navštívili výrobce tradičních českých vánočních ozdob, firmu Rautis v Poniklé, nejstarší sklárnu v Čechách Novosad a syn v Harrachově, Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou, národní kulturní památku Ještěd nebo státní zámek Sychrov. Ve druhé části cesty měli poté možnost obdivovat klasické vánoční trhy v Liberci a v Praze, kde také absolvovali komentovanou food-tour s odborným průvodcem. Pro program, uskutečněný v libereckém kraji, se k novinářům připojil také zástupce Agentury regionálního rozvoje Libereckého kraje „Křišťálové údolí“ (Crystal Valley), která se podílela na přípravě programu v tomto regionu s bohatou sklářskou tradicí.

Cesta do České republiky byla účastníky velmi pozitivně hodnocena. Liberecký region je zaujal svým vysokým potenciálem cestovního ruchu s možností aktivního vyžití pro všechny věkové generace, širokou nabídkou regionální gastronomie i svým tradičním sklářským odvětvím s vysokým podílem ruční výroby, Praha pak jako ideální destinace pro zimní citybreaks. Očekávaným výstupem akce budou ohlasy v nizozemských médiích, specializovaných na životní styl a cestovní ruch.

Stanislav Beneš, obchodně-ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Haagu

Galerie


České vánoce v NL 2022